توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397977
افزایش هزینه صدور روادید از سوی عربستان / استفاده ابزاری از حج برای جبران کسری بودجه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
بر اساس گزارش های منتشره، عربستان سعودی در صدد است تا هزینه های مربوط به صدور روادید برای حجاج بیت الله حرام را افزایش دهد. به نظر می رسد، این موضوع بیش از همه در راستای جبران هزینه های هنگفتی است که اقتصاد عربستان در یک سال گذشته متحمل شده است.

به گزارش «تابناک» شورای وزیران رژیم سعودی که شخص ولیعهد، محمد بن نایف در صدر آن قرار دارد خبر داده که از این پس، هر یک از حجاج بیت الله حرام ـ که برای دومین بار به زیارت خانه خدا مشرف شوند ـ هزینه ای برابر با ۲۰۰۰ ریال سعودی برای صدور روادید پرداخت خواهند کرد. این هزینه هم برای حج عمره و هم تمتع یکسان خواهد بود.

بر اساس گزارش نشریه Saudi Gazette همچنین هزینه های مربوط به صدور ویزا برای مسافران عمومی به عربستان سعودی برای ویزای ۲ ماهه ۲۰۰ و برای ویزای سه ماهه برابر با ۳۰۰ ریال سعودی خواهد بود. این افزایش هزینه ها از امروز اجرایی می شود.

افزایش هزینه صدور روادید از سوی عربستان سعودی / استفاده ابزاری از حج برای جبران کسری بودجه

آنچه مشخص است و همان گونه که بسیاری از رسانه ها از جمله ایندیپندنت گزارش داده، افزایش هزینه های صدور روادید در عربستان برای زیارت خانه خدا و همچنین همه سفرهای عمومی به این کشور، بیش از همه در ارتباط با تلاش های سران سعودی برای ایجاد توازن در بودجه سالیانه این کشور است که در پی سقوط شدید بهای نفت به شدت در حال کوچک شدن است.

طی یک سال گذشته و در پی حضور قدرتمندانه مجدد ایران در بازار نفت و در کنار آن حضور نفت شیل آمریکا در بازار، بهای نفت به شدت سقوط کرد که کشورهایی مانند عربستان سعودی را در یک بحران اقتصادی فرو برد. نشست روز چهارشنبه گذشته سران اوپک برای اولین بار بعد از هشت سال منجر به کاهش نسبی در تولید نفت اوپک شد.

پس از سقوط بهای نفت به ۲۶ دلار در ماه فوریه سال جاری، عمق بحران اقتصادی در عربستان سعودی که البته هزینه جنگ یمن و سوریه نیز بر شدت آن افزوده است، منجر به آن شد که مقامات سعودی دیوانه وار به فکر اصلاح سیستم رفاه اجتماعی خود بیفتند، به گونه ای که ولیعهد این کشور به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود، قرار است از این اصلاحات تا سال ۲۰۲۰ تا رقم ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش در درآمدهای غیر نفتی را شامل شود.

این برنامه اصلاح که بخش مهمی از آن شامل افزایش مالیات ها نیز می شود، همزمان شده با برنامه ریاضت اقتصادی که سعودی ها از دسامبر سال گذشته و برای توازن در بودجه سالیانه خود شروع کرده اند.

اما بخش دیگری از تلاش های سعودی ها برای جبران کسری بودجه خود عبارت است از همین افزایش هزینه های سفر به این کشور برای انجام مراسم حج و حتی افزایش جریمه های رانندگی در این کشور. آنچه به نظر می رسد، این است که عربستان سعودی و سران آن برای فرار از بحران اقتصادی از حج و بزرگترین مراسم آیینی دین مبین اسلام که مربوط به همه مسلمین جهان است نیز استفاده ابزاری می برند.
 
کلمات کلیدی : حج+عربستان+کسری بودجه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.