توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506975
تیلرسون از ترامپ فاصله گرفت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۵
تیلرسون در پاسخ به این سوال که آیا خود را از رئیس جمهور جدا می کند گفت: «من نظرات خودم را درباره ارزش هایمان دارم و آنها را در متن سخنرانی وزارت امور خارجه در هفته گذشته درباره حوادث اخیر بازتاب دادم.»نویسنده: مولی رودن

دیپلماسی ایرانی: پس از خشونت های رخ داده اخیر در شارلتسویل اظهار این مطلب که دونالد ترامپ «ارزش های آمریکایی» را نمایندگی نمی کند، عادی شده است. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا روز یکشنبه گفت که «رئیس جمهور از جانب خودش صحبت می کند.» وزیر امور خارجه آمریکا به نقل قولی از ترامپ واکنش نشان می داد که در آن رئیس جمهور معتقد بود که در ماجرای نژادپرستان سفید پوست و اعتراضات ضد نژادپرستانه «طرف های زیادی» باید سرزنش شوند. یک نفر در این ماجرا کشته شد و تعداد بیشتری نیز مصدوم شدند. یک روز پس از اینکه کاخ سفید بیانیه رسمی خود را که در آن ترامپ طرف های مختلف را سرزنش کرد منتشر کرد، رئیس جمهور حتی یک گام جلوتر رفت: «شما با یک گروه بد در یک سو و با گروهی که خیلی خشن رفتار می کند در سوی دیگر سروکار دارید.» این اعتقاد ترامپ است که در هر دو سوی این گروه ها «مردمی بسیار بد» حضور دارند. گفته می شود افرادی که در راه پیمایی راست افراطی حضور پیدا کردند در اعتراض به حذف مجسمه رابرت لی جمع شده بودند که از نظر رئیس جمهور افراد بسیار خوبی هستند.

این اتفاقات نمایندگی از ارزش های آمریکایی برای خارج از مرزهای این کشور را سخت تر می کند به همین علت است که رکس تیلرسون گفت: «من اعتقاد ندارم که ارزشی که به ارزش های مردم آمریکا شک داشته باشد. یا بتواند درباره تعهد دولت آمریکا و آژانس های دولتی آمریکا برای پاسداشت و پیش بردن این ارزش ها، شک کند.» در این هنگام بود که کریس والاس، مجری فاکس نیوز درباره ارزش های رئیس جمهور سوال کرد. تیلرسون در پاسخ گفت: «رئیس جمهور از جانب خودش صحبت می کند.» تیلرسون در پاسخ به این سوال که آیا خود را از رئیس جمهور جدا می کند گفت: «من نظرات خودم را درباره ارزش هایمان دارم و آنها را در متن سخنرانی وزارت امور خارجه در هفته گذشته درباره حوادث اخیر بازتاب دادم.» تیلرسون آخرین عضو کابینه ترامپ بود که از دفاع کردن از صحبت های عجیب ترامپ درباره حوادت شارلوتسویل سرباز زد.

اوایل این هفته، گری کوهن، مشاور ارشد اقتصادی گفت که «کاخ سفید می تواند و باید بهتر از این عمل کند و گروه های نژادپرست را محکوم کند و هر کاری که از دستش برمی آید انجام دهد تا چنین اختلاف عمیقی در جامعه ما درمان شود.» براساس گزارش های مختلف کوهن استعفای خود را نیز تقدیم کابینه کرده است.

در اواخر هفته گذشته، ویدیویی از جیمز ماتیس منتشر شد که در آن در مورد سربازان خارج از کشور و مشکلات آنها صحبت می کرد. او عقیده داشت که آنها انگیزه ندارند و ارتش قدرت الهام بخشی خود را از دست داده است. پیشنهاد وزیر دفاع این بود که این موضوع را باید با رئیس جمهور و اطرافیان او در میان گذاشت. به عقیده بسیاری وزیر دفاع به سخنان ترامپ درباره حادثه شارلوتسویل اشاره می کرد.

بسیاری از جمهوری خواهان اعتراض خود را نسبت به دونالد ترامپ ابراز داشته اند. آنها معتقدند که صحبت های ترامپ به این معنی بود که تندورهای نژادپستی مانند کوکلوس کلان ها و نئونازی ها با مخالفانشان در یک رده قرار دارند. از نظر این منتقدین چنین صحبت هایی به آرامی ترس از اعمال خشونت از سوی این گروه های افراطی را از بین می برد. اواخر هفته، جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق به مقاله منتشر شده ترامپ در آتلانتیک واکنش نشان داد و صحبت های او را نقد کرد: «ما رئیس جمهوری آمریکایی داریم که اعلام کرده ارزش های اخلاقی نئونازی ها و کوکلوس کلان ها و آنهایی که در برابر چنین اعمالی ایستاده اند یکی است. درحالی که گروه های مخالف، نفرت و خشونت افراط گراها را محکوم می کردند. ما رئیس جمهوری آمریکایی داریم که از حمایت و پشتیبانی از طرفدران سفیدپوست ها و نژادپرستی خشنود است.» در یک شبه تظاهرات در فونیکس آریزونا ترامپ از سخنان متضاد خود دفاع کرد و سعی داشت به نوعی آن را لاپوشانی کند: «این چیزی است که من روز شنبه گفتم.» ترامپ در میان جمعیت با آرامش به حذف کردن بخشی کلیدی از سخنان خود پرداخت.
منبع: گاردین
 
کلمات کلیدی : تیلرسون، آمریکا، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.