نظر منتشر شده
۳۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414274
بی‌مهری تدبیر و امید به مسکن مهر/ اقشار ضعیف به آرزوی خود خواهند رسید؟
محسن نظری، ۲۶ آبان ۹۵
مسکن، بعد از موضوع اشتغال دومین دغدغه مردم است و دولت وظیفه دارد در این راستا اقدام کند، اما علیرغم وعده‌ها، همچنان دردی از این افراد دوا نکرده است، البته مسکن مهر می‌توانست در حل این مشکل کمک کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۵
دولت‌ها زمانی که بر سرکار می‌آیند، هدفشان تأمین نیازهای مردم و افزایش رفاه جامعه است، البته ممکن است باسیاست گذاری و یا اقدامات اشتباه از تحقق این هدف دور شوند؛ بااین‌حال تأمین سر پناهی برای زندگی یکی از نیازهای اساسی است و در اقتصاد ایران، بعد از موضوع اشتغال و بیکاری، مسکن مهم‌ترین دغدغه مردم است، کالایی که مصرفی است، بااین‌حال امروز داشتن مسکن برای بسیاری از مردم بخصوص اقشار ضعیف و جوانان به یک رؤیا و آرزو تبدیل‌شده است و نیازمند توجه جدی دولت است.

در دو دهه گذشته، شاهد افزایش شدید‌ قیمت مسکن بودیم؛ مثلاً در سال 85 قیمت مسکن به‌صورت ناگهانی به سمت افزایش، اوج گرفت؛ با افزایش قیمت، تهیه مسکن مناسب نه‌تنها برای افراد، بلکه برای دولت یک دغدغه است.

بر اساس قانون اساسی دولت مکلف است مسکن موردنیاز اقشار کم‌درآمد جامعه را تأمین کند. دولت‏ موظف‏ سیاست‌گذاری‏ اقتصادی‏ صحیح‏ و عادلانه‏ ‏در‏ ایجاد رفاه‏، ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت انجام دهد و برای تأمین نیاز مسکن مردم و تحقق آن برنامه‌ریزی و اقدام عملی کنند که متأسفانه به دلیل نبود برنامه جامع و مدیریت خوب و منسجم، نتوانستند به وظیفه قانونی خود در شان مردم، جامه عمل بپوشانند.

مشکل مسکن در ایران به عرضه به دلیل نبود تعادل در عرضه و تقاضا است و بخش عرضه توانایی تأمین نیاز تقاضا را ندارد؛ از طرفی قیمت تمام‌شده ساخت مسکن (یک متر کاشانه) بالا است که سهم زمین در قیمت تمام‌شده بین 40 الی50 درصد و در تهران حدود 60 درصد است که این عامل گرانی این کالای مصرفی شده است.

مسکن در هیچ کجای دنیا کالای سرمایه‌ای نیست و بلکه یک کالای مصرفی است، اما در کشور ما باسیاست‌های اشتباه این کالای مصرفی به بزرگ‌ترین کالای سرمایه‌ای- مصرفی تبدیل‌شده است.
 
مسکن مهر، طرحی برای خانه‌دار شدن؟
هرکدام از دولت‌ها که بر سرکار آمدند، سعی بر حل مشکل مسکن داشتند و بر اساس سیاست‌های خود طرحی را مطرح و اجرا می‌کردند، اما علیرغم وعده‌ها همچنان این سیاست‌ها، دردی را از بازار مسکن دوا نکرده است.

دولت نهم یک سال بعد از روی کار آمدن، در جهت تأمین نیاز مسکن، طرح مسکن مهر را مطرح کرد و متعهد شد با اجرای آن، سالانه یک و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور بسازد و قرار بود تا پایان سال 1392 هیچ ایرانی بدون خانه نباشد.

طرح مسکن مهر سیاستی برای خانه‌دار کردن مردم بود که در ابتدا در قالب‌بند «د» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن که در سال 87 تصویب شد، به‌صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت. این طرح اجاره بلندمدت زمین به مردم در چارچوب حق بهره‌برداری از زمین‌های دولتی به‌منظور کاهش قیمت واحدهای مسکونی و حذف قیمت زمین از قیمت تمام‌شده واحد مسکونی را اجرایی شد.

کارشناسان اعتقاددارند مسکن مهر تفکر درستی بود، طرح مارشال در آلمان، زوسترنو در فرانسه و طرحی که در ترکیه اجرا شد، شبیه به طرح مسکن مهر بود، اما در کشور ما این طرح به بدترین شکل اجرا شد.

این طرح در شهرهای کوچک نیاز بسیاری از متقاضیان را پاسخ داد، اما در کلان‌شهرها مانند تهران با مشکلاتی مواجه شد. اجرای طرح مسکن مهر باعث شده بود در سال ۸۹ برای اولین بار در کشور شاهد یک تورم معکوس در بخش مسکن را شاهد باشیم.

مسکن مهر هدفی در جهت تأمین سرپناهی برای اقشار ضعیف جامعه داشت، اما این طرح خوب در اجرا با مشکلاتی اجرا شد که نخست عدم نظارت را ساخت توسط تعاونی‌ها بود و از هم مهم‌تر این طرح، در حاشیه شهر‌ها بخصوص تهران اجرایی شد که مسئولین وقت به فکر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای زندگی در این شهرک‌های جدید نبودند. بااین‌همه افرادی که صاحب‌خانه شدن را آرزویی محال می‌دیدند، از آن استقبال کردند.
 
دولت یازدهم و بی‌مهری به مسکن مهر
دولت تدبیر و امید در سال 1392، در پاستور مستقر شد و دولتمردان این دولت طرح مسکن مهر را عامل تورم و مزخرف خواندند. دولت یازدهم با بی‌مهری به مسکن مهر، از طرح مسکن اجتماعی به‌عنوان طرح جدید نام برد.

دولت با توجه به ایرادات مسکن مهر، تلاشی برای ساماندهی این طرح نکرد و به دنبال اجرای طرح خود بودند. طرح «مسکن اجتماعی» روی کاغذ به تصویب رسید که در قالب آن قرار شد سالانه 125 هزار خانوار کم‌درآمد تحت پوشش هزینه‌های اجاره‌نشینی یا ساخت مسکن ارزان‌قیمت قرار بگیرند، اما همچنان این طرح وارد فاز اجرایی نشده است.

در روزهای ابتدایی سرکار آمدن دولت تدبیر و امید، حتی مقام معظم رهبری تأکید کردند که باید پروژه مسکن مهر را در راستای اجرای تعهدات دولت قبل، پیگیری شود و جهت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسکن مهر، از هیچ‌گونه کوششی دریغ نکرد.
 
رکود در مسکن و صنایع وابسته
اقتصاد ایران از سال 1391 با تجدید تحریم‌ها، بخصوص تحریم بانک مرکزی و فروش نفت و از طرف دیگر سیاست‌های دولت، به سمت رکود حرکت کرد و با آمدن دولت یازدهم و اجرای برخی سیاست‌ها و صرف تمام تلاش خود برای توافق هسته‌ای، رکود در اقتصاد ایران عمیق‌تر شد.

اقتصاد ایران در سال‌های 91 و 92 رشد منفی 6 و 5درصد را تجربه کرد. رئیس‌جمهور بارها رشد اقتصاد را مثبت اعلام کرد، اما این رشد، رشد پایدار و خوبی نبود. به‌هرحال اقتصاد ایران و بخصوص بخش مسکن همچنان در رکود به سر می‌برد و میزان ساخت‌وساز مسکن از سال 1390 تاکنون روند کاهشی داشته است.

رکود حاکم بر بازار باعث شده سازندگان نتوانند واحدهای مسکونی ساخته‌شده را بفروش برسانند، البته  متقاضی برای مسکن زیاد است، اما قدرت خرید وجود ندارد. بانک مرکزی در گزارشی از رشد معاملات خرید فروش مسکن در سال جاری خبر داده بود.

دولت یازدهم برای خروج اقتصاد ایران و بخش مسکن از رکود و ایجاد رونق، بر سیاست تحریک تقاضای بازار مسکن، با افزایش میزان وام خرید متمرکز شد تا افزایش توان خرید، باعث رونق شود. به اعتقاد کارشناسان این طرح برای اقشار با درآمد بالا است و افراد متوسط بخصوص قشر ضعیف توان بازپرداخت اقساط این تسهیلات را ندارند.

تحریک در بازار مسکن، ازاین‌جهت که بیش از 260 صنعت و صنف به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارد و می‌تواند به صنایع کمک کند، زیرا  در حال حاضر رکود موجب شده خط تولید بسیاری از صنایع تنها به‌تناسب سفارش فعال باشند و اگر سفارشی نداشته باشند خط تولیدشان تعطیل خواهد شد.

بااین‌حال مشکل اصلی، فاصله بین درآمد و هزینه‌های مردم است زیرا قدرت خرید و پرداخت قسط مردم و اقشار متوسط به پایین کم است، البته پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن امر درست است و در برخی کشورها تا 90 درصد قیمت یک واحد مسکونی را وام می‌دهند، اما در این کشورها به گردش مالی وام‌گیرنده هم توجه می‌کند.

بااین‌حال در مدت بیش از سه سال از عمر دولت یازدهم می‌گذرد و شاهد اجرای عملکرد مشخص درزمینهٔ تأمین مسکن گروه‌های کم‌درآمد نبوده‌ایم.

در صورت نپرداختن به گروه‌های کم‌درآمد و موضوع تأمین مسکن و فقر‌زدایی از آن‌ها، دچار بحران خواهیم شد؛ چراکه رشد اقتصادی در بستر فقر شکل نمی‌گیرد و نمی‌توانیم جامعه‌ای فقیر باشید و به هر دلیلی رشد اقتصادی مثبت و بالایی داشته باشیم و جای خالی کم‌درآمدهای در مجموعه برنامه‌های به اجرا درآمده سه سال گذشته در بخش مسکن، بازار ملک را با خطر جدی بازگشت سیاست‌های انتحاری مواجه کرد و سیاست‌های دولت متوجه جامعه درآمدی متوسط و متوسط رو به بالا است .
 
قصه آخر مسکن مهر و...
با در نظر گرفتن رشد درآمد ایرانی‌ها و سایر هزینه‌های جاری زندگی‌ و مقایسه آن با رشد سالانه قیمت مسکن، می‌توان پی برد که قدرت خرید مسکن در ایران درحالی‌که کاهش است. بر اساس آمارهای جهانی ایرانی‌ها ازنظر توان مالی خرید خانه، در بین ١٢٢ کشور جهان، رتبه ١٠٧ را از آن خود کرده‌اند. کاهش قدرت خرید و رشد غیرقابل‌مهار هزینه‌های قیمت تمام‌شده مسکن، رکود سنگینی برای بازار زده و به افزایش اجاره‌نشینی باعث شده است.

بااین‌حال شاید طرح مسکن مهر در با اجرای بد، با مشکل مواجه شد، اما دولت تدبیر و امید می‌توانست با حمایت از قشر متوسط جامعه، و ساماندهی طرح مسکن مهر، در صاحب‌خانه شدن این قشر کمک کند. امروز بیش از 40درصد جمعیت ایران به‌صورت استیجاری مسکن زندگی می‌کنند که وظیفه دولت است تا برای این بخش برنامه‌ریزی کند.

دولتمردان تدبیر و امید می‌توانستند با اجرای تعهدات دولت به متقاضیان مسکن مهر، نه‌تنها باعث آرامش این قشر شوند، بلکه ادامه اجرای مسکن مهر می‌توانست به صنایع وابسته در رکود هم کمک کند.

صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تداوم رکود در بخش مسکن انتقاد کرده و گفته است که 50 صنعت مرتبط با ساختمان در رکود هستند؛ صنایعی مثل صنایع کاشی و سرامیک، لوله و پروفیل، لوازم آشپزخانه و خیلی از صنایع دیگر مرتبط با این بخش هستند که به دلیل رکود بخش مسکن، با رشد منفی روبه‌رو شدند و تا زمانی که مسکن از رکود خارج نشود، این صنایع هم رشدی ندارند.

زمانی که ولی ا...سیف به نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها رفت و باسیل جمعیت مسکن مهری‌ها روبرو و باعث شد سریع از این نمایشگاه را ترک کند. تکمیل و تحویل واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر خواسته‌ای به‌حق باشد، زیرا برخی افرادی که به امید خانه‌دار شدن تمام داروندار خود را صرف خرید مسکن مهر کرده‌اند، هنوز منتظر تحویل واحدهای خود هستند و همچنان منتظر تحقق وعده مسئولان دولت تدبیر و امید مانده‌اند و شاید اگر دولتمردان سعی بر حل معضلات مسکن مهر داشتند، این طرح همچنان با استقبال مردم مواجه می‌شود و آن آرزوی خانه‌دار شدن ایرانیان به تحقق می‌پیوست.
 
کلمات کلیدی : مسکن مهر+اقتصاد+ اقتصاد مسکن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۰۷:۵۴
از متقاضیان فاز 11 مسکن مهر پردیس هستم. با متولیان و مجریان طرح بسیار صحبت کرده‌ام. برخی دلسوزان و متولیان امر به صراحت اعلام می‌دارند دولتی‌ها به ویژه وزیر راه و شهرسازی عمداً برای نشان دادن عدم موفقیت طرح مسکن مهر و عقیم گذاشتن آن بسیاری از منازلی را که آماده تحویل است به بهانه مثلا کامل نبودن سرویس بهداشتی از تحویل آنها به متقاضیان سر باز می‌زنند تا با ناراضی‌تراشی و به ستوه آوردن مردم و سلب اقبال آنها به این طرح به مطامع نازل سیاسی خود برسند! آیا دولت مدعی تدبیر بیش از 3 سال عرضه مثلا کامل کردن سرویس بهداشتی چند ساختمان و یا ساخت یک مدرسه در این فاز را نداشته است؟!... (4018375) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۰۸:۲۷
معاون وزیر راه و شهرسازی در شهر گلبهار اعلام کرد از 25 هزار واحد مسکن مهر تحویل شده در این شهر 23 هزار واحد توسط دولت یازدهم و تنها دو هزار واحد توسط دولت قبل تحویل شده است! به ایشان عرض می‌کنم چرا برای دنیای دیگران آخرت خود را می‌فروشید! دولتی که به مسکن مهر اعتقادی نداشته چطور تنها در یک شهر 23 هزار واحد ساخته و تحویل مردم داده است. اکثر اینها ساخته شده دولت قبلی است فقط نصب سرویس بهداشتی و احتمالا در برخی موارد سفیدکاری‌ها توسط شما بوده است. (4018376) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۰۹:۰۸
به وزیر راه و شهرسازی عرض می‌کنم برای ما مسکن اولویت بیشتری نسبت به جاده شمال، هواپیمای غول‌پیکر و حتی خودرو سواری دارد تا قبل از پایان عمر دولت هزاران نفر چشم‌انتظار مسکن مهر را سروسامان دهید. (4018377) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۲:۳۲:۵۶
نحوه اجرای طرح مسکن مهر بر مشکلات افزوده است. ساختن مسکن بی کیفیت در بیابان برای اقشار ضعیف و فاقد وسیله رفت و آمد مشکلات عدیده ای فراهم کرده بطوریکه بعضی از این واحد ها فاقد متقاصی است. (4018638) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۰:۴۲:۲۴
جالبه برای آنچه که بی مشتری است می آیند و اعتراض می کنند ؟؟ شما از کدام منطقه صحبت می کنید ؟؟ در ضمن اگر پردیس و هشتگرد و پرند بیابان هستند می شود بگویید این شهرها را چه کسانی مکان یابی کرده اند از کی این شهرکها شروع به ساختن کردند ؟؟؟ آیا غیر از این است که مکان یابی این بیابان ها در زمان سرکارگزاران و اصلاحانچیها نبود؟؟ حالا که مسکن مهر در آنها ساخته شد شدند بیابان؟؟ (4020560) (alef-13)
 
unes
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۸:۵۵:۲۱
ولی برای من خرید هواپیما و برای دیگران احداث جاده شمال اولویت دارد (4019214) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۰۹:۳۶
من یکی از هزاران متقاضی مسکن مهر شهر جدید هشتگرد هستم تمام پول تعهد را در همان چهار سال قبل پرداخت کرده‌ام اما به خاطر بدعهدی دولت هنوز مستأجرم و سالی یک سوم حقوق خود را برای اجاره از دست می‌دهم! درحالی که سه سال است که 95 درصد پروژه مربوطه (تراسازه تبریز) تکمیل شده است! آیا این تعلل ضربه زدن به حق‌الناس نیست؟ (4018380) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۱۰:۱۴
در این طرح عدالت رعایت نشده (4018382) (alef-3)
 
مجتبی
Estonia
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۱۸:۱۵
مطمئن باشید مسکن مهر پاشنه آشیل دولت در انتخابات 96 خواهد بود. (4018398) (alef-3)
 
جواد
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۲۸:۲۳
طرحی بود که به سرانجامش نرسید . ساختمانهای غیر استاندارد و دور افتاده در حاشیه شهرها که اغلب آنان نیمه کاره رها شده و فاقد آب و برق و گاز و ... هستند . تنها کسانی که از این امر منتفع شدند پیمانکار نماها بودند . (4018413) (alef-3)
 
خداوکیلی به روحانی رای دادم
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۳۰:۰۷
این دولت نه تنها هیچ کاری برای ملت نکرد بلکه تمام اقدامات مفید دولت احمدی نژاد رو هم تعطیل کرد (4018416) (alef-3)
 
جسمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۴۵:۲۳
امید و تدبیر به همه چیز بی مهری کرد ؛
بی مهری به مسکن
بی مهری به اشتغال جوانان
بی مهری به یارانه ها
فقط نجومی ها و ذخایر نظام مشمول مهر دولت تدبیر شد (4018433) (alef-3)
 
بیخانه مان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۴۵:۳۵
سال 87 تا الان دارم واسه مسکن مهر پول میدم اما هنوز تحویل ندادن
تعاونی مسکن مهر 55 اصفهان (4018435) (alef-3)
 
پدرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۹:۵۳:۲۷
ما چند سال پیش در مسکن مهر پردیس ثبت نام کردیم , الان آورده متقاضی را دو برابر کردند و از تحویل هم خبری نیست , اگر هم انصراف بدهیم پولی که سال ها پیش در مسکن مهر گذاشتیم بمون بازگردانده میشود که بخاطر تورم ارزشی ندارد . کسی نیست به فریاد ما برسد ؟!! (4018446) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۰:۱۲:۲۵
تفاوت در نگاه هاست
برخی مردم رو وسیله ی پیشرفت و ابزار می دونه
یکی مردم رو ولی نعمت می دونه (4018466) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۰:۱۵:۵۳
طرح مالک خانه شدن همه مردم طرح ناکامی خواهد بود. به جای آن دولت طرحی بریزد که افراد ناتوان در تمام عمر مسکن دولتی زندگی کنند و کارمندان هم در 5 سال اول شروع کار خود در مسکن های دولتی زندگی کنند. به این ترتیب ترتیب، فشار از روی اقشار برداشته خواهد شد. (4018474) (alef-3)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۰:۲۹:۲۱
دولت تدبیر و امید با تمام توان ، تلاش می کند تا با تدبیر به مردم ایران امید کاذب ببخشد . (4018492) (alef-3)
 
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۰:۵۶:۰۵
با سلام
بنده 4 سال هست که واحد مسکن مهر رو تحویل گرفتم و ساکن شدم ولی متاسفانه هر چند وقت یک بار یه افزایش قیمت به ما ابلاغ میشه و هنوز هم بعد چهار سال بهمون بازم افزایش قیمت خورده. سوال اینجاست که مگر تو این چهار سال چه کار اضافه ای واسه واحدمون انجام دادن مگر نه اینکه این واحد 4 سال پیش آماده بوده و به ما تحویل شده پس چه ربطی به گرانی بعدش داره . صاحب خانه شدیم نه سندی به ما دادن و پدر مارو هم در آوردن (4018512) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۱:۳۲:۲۵
مسکن مهر یک طرح بسیار غلط و بسیار هزینه بر بود که کلی بدهی رو دست دولت گذاشت. کجای دنیا دولت در حاشیه شهرها مسکن ارزون می سازه و میده دست ملت. اگر حتی بتونه اینکار رو عادلانه انجام بده فکر تاسیسات و خدمات بعدش رو کرده؟ فکرش رو کردن اگر نفت از صد و چهل دلار شد چهل دلار پول اتمام این طرح های بی معنی رو از کجا میارن؟ (4018560) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۰:۴۹:۱۷
اولا مردم خودشان آورده آودرند و الان می بینی که اگر ذره ای منطق داشتی می خواندی که مردم دارند قسط می دهند . بیابان بودن آن را متقاضیان می فهمند مثل شما نیستند که تشخیص بیابان و غیربیابان را ندهند جوری از ساخت و تحویل می گویی که انگار این خانهها را مجانی به مردم داده اند و انگار نه انگار که مردم با تمام سرمایه زندگیشان برای این به قول شماها خانه های بیابانی ثبت نام کرده اند. جوری از امکانات و دیگر مسائل سخن گفته ای که انکار این دولت یا بقیه دولتها وقتی خانه می ساختند با آخرین امکانات روز و در حالی که اطراف هر منطقه مسکونی بیمارستان و مدرسه و دانشگاه ساخته اند تحویل می داده اند بهتر است به طرح شهرک های اقماری دوران هاشمی و خاتمی نگاه بیاندازید که کجاها را برای شهرک سازی انتخاب کردندو چگونه تحویل مردم می دادند کاش به جای سیاسی اندیشی و باند بازی لحظه ای به این فکر می کردی که با گذشت سی سال از انقلاب و دولت کارگزاران و اصلاحات و چه شده که به قول شما مردم به بیابان رضایت می دهند و چگونه است که این دولت حتی همان بیابان را هم به مردم نمی دهد و تازه امثال شما می آیید و با وقاحت هر چه تمام تر ادعا می کنید دولت فکر امکانات بعدی آن را نکرده است یعنی تا وقتی دولت ندارد که امکانات بعدی را بسازد باید نه فکر خانه ساختن باشد و نه مردم از آن انتظاری داشته باشند (4020562) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۴:۱۶:۰۲
اگرشما شناختی ازنحوه ساختن این پروژه داشتید به این راحتی قضاوت نمی کرید این پروژه با کمترین استانداردها ونظارت های لازم ساخته شده که با کمترین زلزله قطعا دچار مشکل خواهندشد به علت قیمتهای پایین پرداختی به پیمانکاران دست دوم ازتمام امکانات دزودی شده وکمتراز شهرکهای اقماری نیست فقط ظاهر آن فرق می کند خیلی ازمردم ازنحوه ساختن این پروژه اطلاع ندارند. (4021251) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۱:۵۶:۰۵
کاری به دعواهای چپ و راست (که به ظاهر در تیتر این مطلب هم نشونه هاش دیده میشه) ندارم اما چرا هیچ کس نمیخواد درک کنه که ساخت مسکن به این شکل دردی رو دوا نکرد که هیچ، کلی هم مشکل ایجاد کرد؟ در بسیاری از شهر های ما مسکن مهر علاوه بر مشکلات اولیه ای که در طرح داشته و امکانات اولیه رفاهی رو برای ساکنانش در نظر نگرفته تبعات سنگین زیست محیطی به همراه داشته که اثر اون رو همین حالا در شهر های شرق تهران مثل پردیس و دماوند و بومهن میشه دید (قطع درختان، تخریب مراتع بکر شرق تهران, مشکل آلودگی اب به دلیل فاضلاب، آلودگی هوا و...)، مشکل دیگه مسائل امنیتی هست که به دلیل تغییر بافت اجتماعی شهرها دیده میشه، مساله تاسف بار دیگه افزایش ترافیک و آلودگی هوا هست، به عنوان مثال ساکنان پردیس که در گذشته در تهران سکونت داشتند و محل کارشون هم تهران بود، در حال حاضر محل سکونت اون ها پردیس و محل کار اونها تهران هست! این یعنی افزایش شدید ترافیک، مصرف سوخت و آلودگی بیشتر هوا به دلیل تردد روزانه به تهران. ای کاش حداقل زمانی که پروژه مسکن مهر رو کلید زدند فکری به حال ایجاد فرصتهای اشتغال در این شهرها هم میکردند. (4018583) (alef-13)
 
حسین اصل
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۲:۱۷:۳۰
آیا مسکن مهر میتواند اقشار ضعیف را به آرزوی خود برساند؟؟!!!
عزیزان منتقد طرح دولت قبل به ویژه وزیر محترم راه و غیره که خلاف این فرمایش شما نظر داشتند!
دیروز نمی توانست، امروز میتواند؟
دیروز می توانست، امروز هم می تواند؟
دیروز می توانست، امروز نمی تواند؟
دیروز نمی توانست، امروز هم نمی تواند؟
پیدا کنیم پرتقال فروش را؟
بالاخره چی؟! (4018609) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۳:۴۵:۵۸
بر خلاف نظر دولتمردان تدبير بنده اعتقاد دارم كه يكي از مهمترين اقدامات مثبت دولت قبل پروژه مسكن مهر بود اگر مسكن مهر نبود امروز قيمتهاي مسكن و اجاره بيداد مي كرد
دولت بهتر است به جاي فرافكني هر چه در توان دارد براي اتمام اين پروژه تلاش كند و آن را به يك سرانجام درست برساند تزريق پول در اين زمينه چند دستاورد مثبت دارد

اول خانه دار كردن مستضعفين
دوم خروج نسبي فعالان مرتبط با ساخت مسكن از ركود
كاهش قيمت مسكن و اجرا بها
كاهش تورم (4018808) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۵:۰۴:۱۹
100در صد درست است (4018938) (alef-3)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۸:۵۸:۱۸
احداث شهرک های مسکن مهر در واقع ایجاد مناطق حاشیه نشین به سبک جدید است مشکلات اجتماعی ای شهرک ها در اینده نزدیک گریبان ساکنان آن را خواهد گرفت (4019218) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۰:۵۰:۱۲
عزیز من شما مشکل بی خانمانی امروز مردم را نمی بینی و در خیالات سیاسی خودت مشکلات بعدی را می بینی؟؟ (4020564) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۹:۰۱:۲۹
هزینه کردن در این پروژه ریختن پول در چاه است (4019225) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۹:۰۷:۴۵
موافقم حداقل اون یکی کاری کرد (4019234) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۴:۲۰:۴۷
صد درصد غلط بود این طرح دولت قبل باعث افزایش قیمت مصالح ساختمانی ازقبیل میلگرد آهن بتن و....درسالهای 89 و90 شد که همین باعث گردید مابعنوان پیمانکاران دست دوم تاکنو ن نتوانسته ایم بعد از 5 سال تعهدمان را فروشندگان انجام دهیم و بهمین علت این پروژها از قبیل هشتگرد و پردیس و.....تعطیل شده اند. (4021252) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۱:۰۱:۳۷
خدا كند هرچه زوتر شر اين مسكن مهر از سر مردم ودولت بر داشته شود كه نه دولت راضي است ونه مردم (4021082) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.