نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465395
نماینده ارامنه در مجلس: رد پای ترکیه در بمباران شیمیایی سوریه دیده می شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۴
به مناسبت یکصد و دومین سالگرد نسل کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی نشست خبری با حضور نماینده ارامنه در مجلس، اسقف اعظم ارامنه و رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار الف، به مناسبت یکصد و دومین سالگرد نسل کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی نشست خبری با حضور سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور، کارن خانلری نماینده ارامنه تهران در شمال کشور و روبرت بیگلری رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد.

سرکیسیان اسقوف اعظم ارامنه با بیان اینکه نسل کشی به معنای از بین بردن ملت ارمنی با تمام طبقات اجتماعی بود، گفت: نسل کشی ارامنه از نطفه فرزندانی که به دنیا نیامده بودند آغاز شد و تا پیرمرد و پیرزن 90 ساله را در بر گرفت و پس از کشتار و نسل کشی، اراضی ملت ارمنی اشغال شد که طی آن آثار تاریخی، مذهبی و فرهنگی ارامنه از بین رفت.

وی با بیان این که انکار نسل کشی مساوی با نسل کشی است، اظهار داشت: مصیبت نسل کشی باعث تغییر دین ارامنه با تهدید و فشار شد.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور ادامه داد: ما طالب عدالت هستیم و غیر از حقوق خود چیز دیگری نمی خواهیم و خواسته ما از مردم حق طلب این است که زمینه ای به وجود آید تا بتوانیم به سرزمین اجدادی خود بازگردیم.

وی با بیان این که در موضوع نسل کشی نسبت به هیچ ملتی انزجار نداریم تصریح کرد: ترکیه امروز حامی داعش است و این گروهک تروریستی شنیع ترین و فجیع ترین جنایات را در منطقه انجام می دهد و فکر می کنم ملت و جوامع بشری در این باره مقصر هستند چون اعمال آن زمان ترکیه را محکوم نکردند.

سرکیسیان افزود: ارامنه در هر کشوری که باشند شهروند آن کشور هستند و براساس قوانین و مقررات آن کشور رفتار می کنند چرا که ارامنه به عنوان قومی مجزا در مقابل داعش نبوده ولی در کنار دولت ها در جنگ علیه داعش حضور دارند.

وی بیان داشت: جنایاتی که داعش در سوریه و عراق علیه آشوری ها و کلدانی ها انجام می دهد نسل کشی بوده و تمام ملل دنیا جنایات داعش را به عنوان نسل کشی نامیدند و به رسمیت شناخته اند.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور اظهار داشت: حضور ارامنه در ایران قدمتی به اندازه دو هزار سال دارد و بر طبق اسناد تاریخی از اواخر قرن چهارم میلادی ارامنه در کنار برادران خود در دفاع از وطن حضور داشتند به همین خاطر ملت ارمنی در ایران به عنوان ایرانی به حساب می آیند و ارتباط تنگاتنگی با مسائل اجتماعی و فرهنگی ایران دارند.

سرکیسیان تصریح کرد: ما هر ساله مراسم 24 آوریل را برگزار می کنیم و از جامعه جهانی می خواهیم که بی عدالتی ها را نسبت به ایران کم کنند و به قدرت های بزرگ یادآوری می کنیم که حق ندارید نقش پلیس جهانی را ایفا کنید چرا که ملت ها و کشورها و کلیه جوامع زندگی اجتماعی خود را دارند و در راستای منافع خود و کشورشان می توانند بهترین رفتار را داشته باشند.

وی ادامه داد: دلیل اصلی برگزاری مراسم 24 آوریل این است که ما به سران ترکیه یادآوری کنیم که اجداد شما بزرگترین و فجیع ترین جنایات را انجام داده اند اما متاسفانه برخی دولت ها به جای اینکه به اردوغان یادآوری کنند که وی میراث دار امپراطوری عثمانی است با وی قراردادهایی را امضا می کنند و از یک طرف نسل کشی ارامنه را محکوم می کنند و از طرف دیگر با اردوغان دست دوستی می دهند.
اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور در پایان خاطر نشان کرد: ما هر ساله نسبت به یاد و خاطره قربانیان خود سر تعظیم فرود می آوریم و اشک های خود را برای آرامش و آسایش و احقاق حقوق مردم دنیا به دعا تبدیل می کنیم چرا که ملتی که تاریخ خود را به یاد دارد برای احقاق حقوق خود مبارزه می کند.

کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اقدام نماینده ارمنی تبار پارلمان ترکیه در خصوص بررسی قانون تبعید اجباری ارمنیان از ترکیه در سال 1915 در پارلمان این کشور گفت: این لایحه در شورای عثمانی  سال 1915 بوده که توسط طلعت پاشا تقدیم شورای عثمانی شد که در یک زمان کوتاه آن را تصویب کردند که این همان قانون تهجیر است.

وی ادامه داد: مسئولان وقت امپراطوری عثمانی می دانستند که باید جریان نسل کشی ارامنه را تقبل کنند به همین دلیل دولتشان این مسئله را به قانون تبدیل کرد به همین خاطر آقای گارو پالیان تقاضای بازنگری این مسئله را کرده و از آنجا که جمهوری ترکیه وارث امپراطوری عثمانی است پارلمان امروز این کشور می تواند قوانین عثمانی را در دست داشته باشد البته باید به این نکته اشاره کرد که بررسی قانون تهجیر می تواند زوایای شوم این قانون را روشن کند.

خانلری ادامه داد: نسل کشی ارامنه سیاستی نبود که امپراطوری عثمانی علیه دولت همسایه اتخاذ کرده باشد چون علیه شهروندان خود آن را به اجرا درآورد چرا که سران عثمانی پس از فتح کشورها دست به کشتار سیستماتیک می زدند تا از به وجود آمدن شورش ها جلوگیری کنند.

 نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رد پای ترکیه در بمباران شیمیایی سوریه دیده می شود چون مدارکی به دست آمده که بمب های شیمیایی از طریق خاک ترکیه وارد سوریه شده و اردوغان هم اکنون سیاست های امپراطوری عثمانی را اجرا می کند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: اجرا نشدن قوانین بین المللی در خصوص نسل کشی به خاطر انگیزه های سیاسی است اما ارامنه تمام تلاش خود را برای محکومیت حقوقی ترکیه انجام می دهند.
 
کلمات کلیدی : نسل کشی ارامنه+ امپراطوری عثمانی+ارامنه تهران
 
علی لطفی
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۳:۲۵:۳۹
ای کاش این آقای اسقف از قتل عام مردم آذربایجان غربی و شرقی هم که توسط ارامنه رانده شده از ترکیه به نام ارامنه ( جلو لیق) هم حرف می زدند که چگونه مردم روستاها وشهرها را قتل عام کردند که در این قتل عام چند نفر از بستگان نزدیک ما هم کشته شدند (4281249) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۷:۳۴:۱۲
داستان از خودت درنیار همه میدونن عثمانی ها بیشترین قتل عام رو در تبریز کردن بعد هم 2 میلیون ارمنی رو قتل عام کردن طلبکاری برای شما ظاهرا حد نداره (4281968) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۲۳:۲۸:۵۶
خودت میگی ارامنه رانده شده
کی اونها رو رانده که وارد شهرهای ایرانی بشوند و به قول شما مرتکب قتل عام کنند؟چه کسانی و چه کشوری مسوول جو وحشت و نفرت قومی در مرزهای شمال غربی آنروزگار ما بود؟ (4282486) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۱۹:۱۸:۴۱
نظر ایشان راجع به کشتار مردم مسلمان شهرهای ارومیه، خوی و ... توسط ارامنه تقریبا در همان تاریخ چیست؟ با توجه به اینکه این کشتار در کتب تاریخ معتبر کشورمان در آن زمان با جزئیات ثبت شده است. (4282161) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۲۲:۱۱:۴۸
اردوغان بی عقل و نوکر است.هر چی بگن احتمال داره (4282392) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.