نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415390
اردوغان: از آمریکا سرخورده‌ام/ واشنگتن نتوانست جنگ سوریه را درست مدیریت کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷
رئیس جمهور ترکیه گفته است که از بابت سیاست آمریکا درخصوص چندین مساله "سرخورده" است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری سی‌بی‌اس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با برنامه 60 دقیقه که قرار است فردا (یکشنبه) به صورت کامل پخش شود، از آمریکا به دلیل پناه دادن به فتح الله گولن، چهره سرشناس مخالف دولت وی که در آمریکا به سر می‌برد و همچنین به دلیل طول دادن فرایند استرداد گولن به ترکیه انتقاد کرد.

اردوغان همچنین آمریکا را متهم کرد به اینکه نتوانسته جنگ داخلی سوریه و تاثیراتش بر کشور خود را به نحوی راضی کننده مدیریت کند. این مصاحبه اردوغان بخشی از یک برنامه تفسیری شبکه سی‌بی‌اس درباره نقش ترکیه در سیاست خارجی سال‌های اخیر آمریکا انجام شده است.

اردوغان درباره سوریه گفت: سیاست آمریکا منجر به به وجود آمدن یک تهدید واضح و موجود امنیتی در مرز جنوبی ترکیه شده و بر قابلیت ترکیه برای دفاع از خود تاثیر گذاشته و این کشور را با 3 میلیون پناهجو و آواره یعنی دو برابر تعداد پناهجویانی که اروپا را دچار بحران کرده‌، روبرو ساخته است.

وی تاکید کرد: ما به این مسائل رسیدگی کردیم و آنها را نزد باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا و جو بایدن معاونش مطرح کردیم اما آنها نتوانستند از موقعیت‌ها استفاده کرده و این مسائل را به طور جدی مدیریت کند. این تا اندازه‌ای برای ما ناراحت کننده است.

رئیس جمهور ترکیه درباره نارضایتی‌اش از آمریکا گفت: بگذارید صریح بگویم که اگر مدعی شوم از آمریکا راضی هستم، دروغ کفتم زیرا واقعا من از سیاست خارجی ‌آمریکا سرخورده و ناگزیر هستم.

اردوغان گفت: من نمی‌خواهم آمریکا را به خاطر کودتا درکشورم مقصر بدانم اما مردم کشور من به این می‌اندیشند که چرا شما همچنان این مرد را در کشورتان حفظ کرده‌اید. بنابراین تا زمانی که شما به او در کشورتان پناه داده‌اید، مردم کشور من و همچنین ملت ترکیه شما را از بابت حمایت کردن از گولن مقصر خواهند دانست.
 
کلمات کلیدی : اردوغان + باراک اوباما + بحران سوریه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۱:۲۰:۰۸
تو خودت چی ؟ کشور خودت رو تونستی مدیریت کنی ؟ در داخل کشور با اختلاف و نفاق همه رو به جان هم انداختی و با کشورهای همسایه و غیر همسایه اختلاف و دعوا داری. (4022094) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.