توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504094
تغییر راه‌های انتقال ایدز در کشور
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: راه‌های انتقال ایدز در سال‌های اخیر از اعتیاد تزریقی به جنسی تغییر پیدا کرده است.

به گزارش تسنیم، عبالمجید فدایی بعد از ظهر امروز در کارگاه آموزش پیشگیری از ایدز اظهار داشت: آموزش‌های صحیح و آگاهی‌رسانی به افراد جامعه می‌تواند جلوی این روند را بگیرد.

وی با اشاره به اجرای برنامه استراتژیک ایدز در استان‌های کشور افزود: افزایش سواد سلامت و خودمراقبتی پیشگیرانه محور این برنامه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شناسایی مبتلایان به ایدز بیان کرد: در سال‌های گذشته در حوزه شناسایی مبتلایان موفق نبوده‌ایم اما با ایجاد زیرساخت‌ها و آموزش‌های متعدد در این حوزه  امیدواریم که در مهار این بیماری موفق شویم.

  34 هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند

کامبیز محضری، مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز نیز با بیان اینکه آمار ابتلا به بیماری ایدز در کشور هنوز در حال رشد است، اظهار داشت: خوشبختانه در برنامه چهارم استراتژیک حدود 3 سال آینده می‌توانیم به مهار و کنترل بیماری دست یابیم.

وی افزود: در این برنامه آمار موارد جدید کاهش می‌یابد که در دنیا تصمیم گرفته شده که سال 2030 همه‌گیری بیماری کنترل شود.

مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی با بیان اینکه میانگین ابتلا در کشور پایین‌تر از میانگین جهانی است، بیان کرد: ایران جزء کشورهایی است که شیوع در آن به حالت همه‌گیر عمومی نرسیده است.

محضری با بیان اینکه 34 هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند، گفت: تحمین زده می‌شود به همین میزان مبتلایانی در کشور وجود دارد که از وضعیت خود اطلاعی ندارند.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته مردان سهم بالایی از مبتلایان را تشکیل می‌دادند، خاطرنشان کرد: از مجموع مبتلایان 84 درصد مرد و 16 درصد زنان بودند اما در 2 سال گذشته سهم زنان مرتب افزایش یافته به شکلی که اکنون 33 درصد مبتلایان زنان هستند و به همین اندازه نیز راه انتقال ویروس از طریق جنسی افزایش یافته است.

مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی با بیان اینکه میزان کودکان مبتلا کمتر از 10 درصد است، تصریح کرد: علاوه‌بر شناسایی آموزش‌های لازم متناسب با سن و وضعیت آنها انجام می‌شود.

محضری ادامه داد: همه کودکان یتیم بازمانده از ایدز توسط بهزیستی نگهداری می‌شوند و سازمان در این زمینه پوشش 100 درصدی دارد.

وی با اشاره به درمان بیماری خاطرنشان کرد: درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد اما درمان دارویی انجام و در صورت مراجعه به موقع فرد مبتلا و استفاده از دارو می‌توان سطح ویروس را به اندازه‌ای کاهش داد که اصلاً قابل انتقال نیست.

مشاور کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی تصریح کرد: ایران با برنامه‌های HIV در جهان هماهنگ است، مشکل این است که بیمار به علت ترس و انگ اجتماعی دیر برای درمان مراجعه می‌کند.

به گزارش تسنیم، کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز به مدت 3 روز با حضور کارکنان مراکز ارائه خدمات پیشگیری از ایدز در شهرکرد برگزار می‌شود.
 
کلمات کلیدی : ایدز+اعتیاد+روابط جنسی+تزریق مواد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.