توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427450
حمله هکری های روس به ارتش اوکراین
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۵
منابع خبری از حمله بدافزاری روس ها به شبکه های رایانه ای توپخانه ارتش اوکراین خبر می دهند، امری که نشانگر آغاز دور تازه ای از نبردهای سایبری میان کشورهای مختلف است.

به گزارش مهر به نقل از یو اس ای تودی، یک گروه هکری که ظاهرا دارای پیوندهایی با واحد اطلاعات ارتش روسیه است از یک برنامه آلوده آندرویدی برای ردگیری واحدهای توپخانه ارتش اوکراین در منطقه دونبان در شرق اوکراین استفاده کرده است.

بررسی های موسسه امنیت سایبری کراوداسترایک نشان می دهد گروه یاد شده که فنسی بیر نام دارد، بدافزارهای مخرب خود را در یک برنامه نرم افزاری مورد استفاده ارتش اوکراین جاسازی کرده است. این برنامه از سال ۲۰۱۳ توسط افسران ارتش این کشور برای تسریع در حملات توپخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

هکرهای فنسی بیر متهم به حمله به شبکه های رایانه ای کمیته ملی دموکراتیک وابسته به حزب دموکرات آمریکا هم هستند و تحقیقات در این زمینه کماکان ادامه دارد. بدافزار طراحی شده توسط این هکرها که X-Agent نام دارد از اواخر سال ۲۰۱۴ تا اوایل سال ۲۰۱۶ در حال فعالیت بوده و از آن برای جمع آوری اطلاعات از ارتش اوکراین و به خصوص واحد توپخانه آن استفاده شده است.

اوکراین و روسیه از زمان جداسازی شبه جزیره کریمه از اوکراین توسط روسیه روابط خوبی با هم ندارند و روس ها در تلاش هستند به هر نحو ممکن در مورد نبرد ارتش اوکراین با جدایی طلبان روس در شرق این کشور اطلاعات کسب کنند.

بدافزار X-Agent ضمن جاسوسی از ارتباطات نظامیان اوکراینی و جمع آوری اطلاعات مکانی توانسته از ۹۰۰۰ افسر توپخانه ارتش اوکراین که از گوشی های اندرویدی آلوده به این بدافزار استفاده می کردند جاسوسی کند. سرقت این حجم از اطلاعات زنگ خطر را برای ارتش های جهان که به نحوی روزافزون به ابزار فناوری استفاده می کنند به صدادرآورده است.
 
کلمات کلیدی : روسیه + اوکراین + هکرها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.