توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489759
آمار وزیر ارشاد از آمار ایرانی ها در شبکه‌های اجتماعی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۲
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در شبکه‌های اجتماعی 45 میلیون نفر بدون هیچ محدودیت تبادل اطلاعات دارند، گفت: حوزه‌های فرهنگ، خانواده، سیاست تحت تأثیر شدید این فضا قرار گرفته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای فرهنگ عمومی اصفهان، به فضای مجازی اشاره کرد و افزود: فضای کشور در دهه سوم انقلاب تحت تأثیر فضای مجازی، ماهواره و اینترنت قرار گرفت و در دهه چهارم تحت تأثیر شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است و استان اصفهان در این خصوص می‌تواند گام‌های بزرگی برای کشور بردارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در شبکه‌های اجتماعی 45 میلیون نفر بدون هیچ محدودیت تبادل اطلاعات دارند، گفت: حوزه‌های فرهنگ، خانواده، سیاست تحت تأثیر شدید این فضا قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بخش عمده فرهنگ کشور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد و با دستور رهبر معظم انقلاب شورای عالی فضای مجازی شکل گرفته است.

صالحی امیری با اشاره به اینکه در ایام انتخابات روزانه 2.5 تا 3 میلیارد اطلاعات مبادله می‌شد، گفت: این یعنی انقلاب اطلاعاتی جدید یا غرق شدگی اطلاعات و باید در این خصوص جهت‌گیری روشنی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سه رویکرد در این خصوص وجود دارد، تصریح کرد: یک رویکرد تقابلی است و این دیدگاه را دارد که این فضا شیطانی است و زمینه انحراف را فراهم می‌کند و اساساً غربی و با اندیشه دینی ما در تعارض مستقیم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رویکرد دیگر را انفعالی خواند و افزود: در این رویکرد اعلام می‌شود که فضای مجازی واقعیتی است که باید پذیرفته شود و محدودیت انکارپذیر نیست و بایستی کاملاً تسلیم این فضا باشیم.

وی به رویکرد مدیریت فضای مجازی اشاره کرد و افزود: در این رویکرد شبکه‌های اجتماعی هم فرصت و هم تهدید بشمار می‌رود و به همین دلیل پیچیدگی بسیار زیاد است.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: این انقلاب اطلاعاتی به مرزهای خانواده‌ها رسوخ کرده است و تعامل و گفت‌وگو و سطوح عاطفی را به شدت کاهش داده به طوری که ارتباط و تبادل بین اعضای خانواده‌ها را به 30 دقیقه رسانده است.

وی با بیان اینکه امروز بیشترین تاثیرپذیری نوجوانان از شبکه‌های اجتماعی است، افزود: در سال گذشته، 450 میلیارد تومان گردش مالی بازی‌های رایانه‌ای بوده و پیش‌بینی می‌شود که در سه سال آینده به 3 هزار میلیارد تومان برسد.

صالحی امیری اضافه کرد: این آمار نشان می‌دهد که یک کوچ فرهنگی در حال شکل‌گیری است که باید مدیریت شود.

وی افزود: سوء تغذیه فرهنگی باعث رشد آسیب‌های اجتماعی شده است و در حال حاضر مسأله بنیادی آسیب‌های اجتماعی است که ریشه آن چالش‌های فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ضعف عملکرد ما در ادوار گذشته به ویژه در مدرسه می‌تواند ریشه این آسیب‌های اجتماعی باشد چرا که آسیب‌های اجتماعی امروز به سطح مدرسه رسیده است و توجه به آموزش و پرورش و زیرساخت های آن مهم‌ترین نیاز فعلی جامعه است.

صالحی امیری با اشاره به اینکه فضای مجازی در سبک زندگی، خوراک، پوشاک، روابط اجتماعی، آداب و ... تأثیر شگرف دارد، افزود: مرزهای فرهنگی تخریب شده و مرزهای جدیدی شکل نگرفته است و بر همین اساس یکی از کارکردهای اصلی شورای فرهنگ عمومی، تولید محتوا است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: باید این فضا تولید شود و ضعف تولید محتوا به ویژه از سوی معلمان، روحانیون، دانشگاه‌ها با جدیت از بین برود.

وی پیشنهاد کرد که در سال جاری استان اصفهان بر روی آسیب‌شناسی در فضای مجازی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی از طریق تولید محتوا متمرکز شود.

صالحی امیری یادآور شد: صدها نمونه فعالیت‌های اخلاقی از جمله پیام‌های اخلاقی یک‌دقیقه‌ای و دو دقیقه‌ای می‌توان در فضای مجازی تولید کرد و جریان تولید محتوا را شکل داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اصفهان به لحاظ تکنیک و نیروی انسانی، نماد فرهنگی کشور است و یکی از کانون‌های ملی کشور به شمار می‌رود و باید این حرکت کشوری را از اصفهان آغاز کنیم.

صالحی امیری با بیان اینکه در سال 2020 شاید تمام کتابخانه‌های جهان موبایلی شود، افزود: در بستر فضای مجازی با حذف واسطه‌ها، حدود یک میلیون کالا به درب خانه‌ها می‌رسد و با موبایل هوشمند به‌ راحتی اقتصاد، درس، محیط کار و ... اداره خواهد شد.

وی تصریح کرد: برند سازی در فضای مجازی و هویت‌سازی، امروزه حتی در اقتصاد هم حرف اول را می‌زند و دغدغه اصلی من در دهه چهارم انقلاب، الگوهای تغییر فرهنگ در بستر فضای مجازی است.

صالحی امیری افزود: سه درصد افراد جامعه نشریه مکتوب و 37 درصد در فضای مجازی مطالعه می‌کنند و بر همین اساس باید صدا و سیما چند شبکه را صرفاً به آموزش، فرهنگ و آموزش فضای مجازی اختصاص دهد.

وی با تأکید بر اینکه فضای مجازی باید وارد مساجد شود، بیان داشت: مسجد باید خود تولید کننده شبکه اجتماعی و محتوای مورد نیاز این شبکه‌ها باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهار داشت: اصفهان نماد و الگوی فرهنگ ملی است و نباید در این استان آسیب‌های اجتماعی وجود داشته باشد و اصفهان باید پرچم‌دار تولید محتوا در کشور باشد.
 
کلمات کلیدی : وزیر ارشاد+شبکه های اجتماعی+کاربران ایرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.