توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295150
دعوت‌رسمی کمیسیون‌برجام از آمانو
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۳
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام گفت که در ابتدای جلسه امروز رئیس کمیسیون اعلام کرد که با توجه به سفر آمانو به ایران، کمیسیون از وی دعوت می‌کند تا در صورت صلاحدید دولت، وی در یکی از جلسات کمیسیون شرکت و به سوالات اعضا پاسخ دهد.

سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام با اشاره به جلسه صبح امروز این کمیسیون، گفت: جلسه امروز کمیسیون با حضور اعضا و میهمانان جلسه، آقایان نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزارت امور خارجه برگزار شد.
به گزارش تسنیم، وی افزود: در ابتدای جلسه به عدم حضور صداوسیما اعتراض شد و آقای ابوترابی‌فرد به اینکه صداوسیما حضور نیافتند اعتراض کرد و گفت که چرا وقتی که جلیلی در جلسه حضور دارد، همه دوربین‌ها حضور دارند، ولی حالا آقایان حضور ندارند.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام ادامه داد: همچنین آقای ابوترابی فرد به صداوسیما از این بابت اعتراض داشتند که چرا مباحث و دیدگاه‌های ایشان را در برخی از گزارشات و جلسات حذف کرده‌اند؟ در پاسخ رئیس جلسه توضیح دادند که احتمالا موضوع بعد از ظهر که قبلا گفته شده بود، ضبط نداریم. با جلسه صبح مشتبه شده و صداوسیما فکر کرده که صبح نباید جلسه ضبط شود. البته دو رسانه حضور دارند؛ هم خانه ملت و هم مجلس که جلسه را ضبط می‌کنند و در اختیار رسانه‌ها قرار خواهند داد.
نقوی‌حسینی، گفت: زاکانی رئیس کمیسیون در ابتدای جلسه اعلام کرد که با توجه به سفر آمانو به ایران، کمیسیون از وی دعوت می‌کند تا در صورت صلاحدید دولت، وی در یکی از جلسات کمیسیون شرکت و نظرات و دیدگاه‌های خود را مطرح و به سوالات اعضا پاسخ دهد. چون بحث بازرسی‌ها و همکاری ایران و آژانس مبحث مهمی است و خاطره خوبی از بازرسی‌های آژانس در ذهن ملت ایران نیست و تقدیم شهدای هسته‌ای به علت عدم امانتداری آژانس بود، در همین بخش یادی از شهدای هسته‌ای نیز شد.
وی گفت: بعد از توضیحات مذکور، جلسه وارد بحث شد و ابتدا کمیته اقتصادی سؤالات خود را مطرح کرد. عمده‌ترین سؤالات پیرامون شرایط اقتصادی کشور در صورت عدم توافق، شرایط مبادلات ارزی مطابق برجام، افق آینده اقتصادی پس از توافق، سقف و کف مطالبات ایران که بلوکه شده چقدر است؟ و اینکه آیا مطابق برجام بالاخره پول و نفت بر می‌گردد یا خیر، آثار اقتصادی پس از توافق ژنو که خیلی مثبت نبوده است، ارزیابی چیست؟ و بالاخره اینکه آیا می‌دانید شما چه نوع تحریم‌هایی باقی می‌ماند که بعدها مشکلات برای ما ایجاد می‌کند، هزینه‌های تحریم‌ بر کشور تاکنون چگونه بوده و اگر توافق نمی‌شد، ما به کجا می‌رفتیم؟
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام در ادامه گفت: نهاوندیان در این جلسه گفت که باید از همه ظرفیت‌های کشور برای شرایط پسابرجام استفاده کنیم تا از حداکثر ظرفیت‌ها در جهت استفاده از فرصت‌ها استفاده کنیم. تیم اقتصادی دولت همپای مذاکرات، دامنه تحولات اقتصادی و آینده آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است، اگر چه ما در طول مذاکرات ۱۶ بند برجام مربوط به مسائل اقتصادی است و ما به دنبال این بودیم که کلیه تحریم‌های اقتصادی برداشته شود.
نقوی‌حسینی اضافه کرد: نهاوندیان گفت که به اعتقاد ما چنین هدفی به دست آمده است. بخش اصلی تحریم‌ها در برجام لغو شده و حتی معتقد بودیم، آثار لغو تحریم‌ها باید با همکاری‌ها کشورها در بخش‌های حقوقی فعالیت شرکت‌ها دیده شود. آنچه که در چارچوب تحریم‌ها باقی مانده، تحریم‌های غیر هسته‌ای است.
وی گفت: با رفع تحریم‌ها، اقتصاد کشور را از گروگان‌ آنها آزاد کردیم و در بخش هسته‌ای هم، حضور هسته‌ای ایران در عرصه بین‌المللی را تثبیت کردیم. ما حتی در جهت رفع تحریم‌های غیر هسته‌ای مقدم بر تحریم‌های هسته‌ای را نیز رفع کردیم، مثلا خدمات به هواپیماها، کشتی‌های مسافربری، امکان همکاری شرکت‌های غیر آمریکایی به ایران و رفع تحریم‌ صادرات ایران در حوزه مواد غذایی و فرش کشور از این نمونه است.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام در ادامه، گفت: نهاوندیان در این جلسه پاسخ داد که در حوزه مالی و بانکی رفع تحریم‌های مهم‌تری صورت گرفته است، به طور تلویحی در برجام و قطعنامه طرف مقابل از اینکه تحریم‌های رفع شده را به صورت دیگری اعمال کند، منع شدند.
نقوی‌حسینی، افزود:نهاوندین تأکید کرد که نکته مهم در رفع تحریم‌ها، خط قرمز رفع تحریم‌ها یکجا و در آغاز توافق رعایت شده است. وی گفت که در ارتباط با تحریم‌های آمریکا در حوزه‌های غیرهسته‌ای ما مجاز نبودیم با آمریکا وارد گفت‌وگوی سیاسی شویم.
وی در ادامه گفت: نهاوندیان با اشاره به اینکه حالا می‌توانیم در مورد آثار به گروگان گرفتن اقتصاد کشور صحبت کنیم‌ گفت که اولین اثر تحریم بالا بردن هزینه‌های مبادله بود، ما اجازه ندادیم اقتصاد کشور متوقف شود، اما هزینه‌های آن سنگین بود. اگر چه تحریم‌ها برای کشور دستاوردهای بسیاری داشت، ولی این دستاورد استفاده هوشمندانه ما بوده است.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام تصریح کرد: نهاوندیان گفت که ارزیابی ما نشان می‌دهد که ۱۵ درصد هزینه‌ ما در مبادلات تجاری تحمیل شد که در مجموع سالانه ۱۵ میلیارد دلار می‌شد. در بازار نفت، لطمه‌های شدیدی به بازار نفت ایران وارد شد و قدرت چانه‌زنی و اثرگذاری ایران را کاهش داد که چنین ظلمی به ایران نابخشودنی است؛ سومین اثر این بوده که پروژه‌های عمرانی کشور هم عقب مانده بود و با تأخیر روبرو شده بود و دیگر اینکه محرومیت دانشجویان ما از تحصیل هم ظلم به ما بود و نکته بعدی غارت ذخایر مشترک در حوزه‌های نفتی و گازی از سوی کشورهای دیگر بود که تحریم موجب و باعث آن بود.
نقوی‌حسینی ادامه داد: البته دستاوردهای ملت ایران در حوزه‌های مختلف علمی و تکنولوژیکی در دوران تحریم غیرقابل انکار است.
وی اضافه کرد: نهاوندیان تصریح کرد که پنجمین اثر تحریم‌ها، غیر رسمی شدن تجارت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی بود و موجب شد فساد در چنین مبادلاتی شکل بگیرد که عده‌ای از این موضوع سوء استفاده کردند. شرایط ما رد فاینانس‌ها تحمیل شد چرا که پول خود ما بلوکه شده بود. نهاوندیان گفت که پول‌های بلوکه شده در حوزه‌های مختلف و ارقام آن متفاوت است. آنچه که به دولت بر می‌گردد بخشی کوچکی از این مبلغ است. وی گفت افزایش نرخ ارز یا آثار سوء‌مدیریت و یا آثار تحریم بوده است؛ از دست دادن بازارهای تجاری، بخشی دیگر از آثار تحریم‌ها بود. خلاصه اینکه اگر تحریم‌ها ادامه می‌یافت، تغییر و تحولات زیادی در بازار ارز رخ می‌داد.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام اضافه کرد: نهاوندیان در ادامه گفت‌که ما توانستیم آنها را به جایی برسانیم که از ما شفافیت بخواهند و حق هسته‌ای ما را بپذیرند. توافق مانع از اعمال محدودیت‌های ظالمانه‌ای که بسیاری از حقوق ما را از بین می‌برد، گردید.
گفتنی است، در ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه، انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به جای سیف و همتی در کمیسیون حضور پیدا کرد و سیف و همتی نیامندند و طیب‌نیا هم به دلیل سفر کاری در کمیسیون حضور نیافت.
نقوی‌حسینی ادامه داد: عراقچی در این بخش به کمک‌ آقای نهاوندیان آمد و گفت که هیچ تحریمی در زمینه سوئیفت باقی نمانده ولی افرادی که در لیست تحریم اشاعه‌ای قرار داشته‌اند، همچنان از خدمات بانکی محروم می‌مانند که شامل اشخاص حقوقی و حقیقی‌ است.
وی اضافه کرد: عراقچی گفت باز هم عرض می‌کنم که اتحادیه اروپا کلیه تحریم‌های مالی، اقتصادی خود را لغو می‌کند و تحریم‌های اشاعه‌ای خود را هشت سال بعد لغو می‌کند، چنین لغو تحریم‌هایی در هر دو بخش شامل کلیه شخصیت‌های حقوقی و حقیقی می‌شود. پس شخصیت‌های حقوقی و حقیقی که محکوم به تحریم اشاعه‌ای شده‌اند، تحریمشان لغو نمی‌شود بلکه هشت سال بعد لغو می‌شود.
سخنگوی کمیسیون ویژه برجام در پایان حخاطر نشان کرد: نهاوندیان گفت که به طور جدی ساختار تحریم‌ها شکسته شده و فضای روانی همکاری اقتصادی به طور جدی در جهت مثبت تغییر کرده است. صف کشورها به مبادله با ایران را می‌بینید. اما برنامه دولت "اقتصاد مقاومتی" است و دولت تمهیداتی را دارد که انتقادات و تقاضاهای جامعه را مدیریت کرده و از ایجاد انتظارات بی‌جا جلوگیری کند.
 
کلمات کلیدی : برجام+مجلس+آمانو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.