توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506551
عبدالباری عطوان: ایران جبهه مقاومت را در کرانه باختری تقویت می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
نویسنده سرشناس جهان عرب گفت که شاخه نظامی حماس در مرحله پیش رو با کمک ایران آتش مقاومت در کرانه باختری را شعله‌ور خواهد کرد.

به گزارش فارس، روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در سرمقاله امروز خود به قلم «عبدالباری عطوان» با عنوان «حماس قاطعانه به سوی ایران به عنوان یک متحد راهبردی متمایل شد»، تاکید کرد که حماس با کمک بزرگ ایران با قدرت به کرانه باختری بازمی‌گردد.

سید یحیی السنوار، رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه در نشستی صریح و 2 ساعته با خبرنگاران به مهم‌ترین اصول راهبردی جدید حماس پرداخت که بازگشت قدرتمندانه به جبهه مقاومت، تحکیم روابط با ایران و تلاش برای ترمیم روابط با سوریه در راس آن قرار داشت.

از نظر ما مهم‎ترین چیزی که سنوار گفت و ما آن را مستقیم نقل می‌کنیم، این است که « ایران بزرگ‌ترین حامی مالی و تسلیحاتی گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس است»؛ این رهبر حماس همچنین ابراز امیدواری کرد که بحران سوریه بر طرف شده و افق‌ها برای ترمیم روابط حماس با این کشور در زمان مناسب گشوده شود.

حضور سنوار در ترکیب کادر رهبری حماس از این جهت اهمیت دارد که وی رابطه سازمانی بسیار محکمی با گردان نظامی قسام دارد به گونه‌ای که پدر معنوی و از مهم‌ترین بنیانگذاران آن محسوب می‌شود سنوار همچنین نقش‌های میدانی بسیار مهمی در حملاتی به عمق خاک اسرائیل داشته و 23 سال را در زندان‌های این رژیم سپری کرد.

اعلام صریح اینکه ایران بزرگ‌ترین حامی گردان‌های قسام است، غیرمنتظره و در عین حال قوی بیان شد چون به هر شکلی با خط سابق حماس در تضاد است که از سر تعارف با جبهه شیخ نشین‌ها و کم‌تر از آن با جبهه آمریکا  از اتخاذ چنین مواضعی اجتناب می‌کرد.

بر اساس اطلاعاتی موثق، حماس روابط خود با مقاومت لبنان و به طور مشخص حزب الله را ترمیم کرده است چرا که سید حسن نصرالله هم اخیرا سید صالح العاروری فرمانده شاخه نظامی حماس در کرانه باختری و بیش‌تر فرماندهان میدانی حماس را در راستای حمایت از مقاومت مسلحانه به حضور پذیرفت و به دنبال این نشست به توصیه دبیر کل حزب الله، عاروری با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و دیگر مقاماتی سیاسی از این کشور در تهران دیدار کرد، این دیدار مربوط به ماه گذشته است که هیاتی از حماس برای حضور در مراسم تحلیف سید حسن روحانی رئیس جمهور ایران شرکت کرده بود.

حماس مشکلی با حزب الله و سید حسن نصرالله ندارد چون شخص وی بر ادامه ارتباط با حماس به عنوان یک جنبش مقاومت ضد اشغالگری اهتمام جدی دارد حتی در اوج زمانی که رهبری سابق حماس در جبهه مقابل حزب الله و رهبری آن در سوریه و دیگر مکان‌ها ایستادند، رسانه‌های حزب الله در راستای سیاست کظم غیظی که برای حفظ مساله فلسطین نشان دادند هیچ حرف توهین آمیز علیه حماس بیان نکردند.

اما مشکل، در رابطه حماس با رهبری سوریه  نهفته است و این امر یعنی مساله ترمیم روابط حماس با سوریه هنوز با مشکلات بزرگی روبروست به رغم اینکه تلاش‌های فشرده‌ای از سوی حزب الله و سران ایران برای بهبود فضای روابط بین طرفین صورت می‌گیرد.

رهبر سوریه به ایران و حزب الله در مقام میانجی‌های که تمایل حماس برای بهبود روابط با دمشق را انتقال دادند، گفته است که هیچ مشکلی در کامل کردن آشتی با رهبران جدید حماس ندارد به شرطی که این جنبش در جای خود باقی بماند و به رویه سابق خود بازنگشته و دفاترش را در دمشق بازگشایی کند.

زخم سوریه عمیق است، همان گونه که یکی از مقامات ارشد سوریه در گفت‌وگو با رای الیوم به آن اشاره کرده و کارنامه طویلی از تجربیات تلخ را روایت کرد که ما نه از حیث طولانی بودن بلکه از حیث سنگینی بحث به آن نمی‌پردازیم چون خواهان بهبود رابطه حماس با دمشق هستیم نه اینکه نمک به زخم اختلافات بپاشیم.

اما در عین حال ما معتقدیم که این تجربیات تلخ به فراموشی سپرده می‌شود بخصوص در شرایطی که با  روند تحولات میدانی در سوریه به نفع نظام دمشق با شتاب به پیش می‌رود و راهبرد ترکیه هم در قبال سوریه تغییر کرده آن هم به دنبال اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه متوجه شد که کشورش نه از سوی دمشق بلکه از سوی متحد آمریکایی که از پشت به او خنجر شد، در معرض خطر است چون واشنگتن به جای ترکیه، کُردها و طرح جدایی طلبی آنها را برگزید و به توصیه اسرائیل قضیه جدایی کُردها را محور راهبرد خود در منطقه قرار داد.

رهبر  جدید حماس به شکلی خوب و هوشمندانه کارت‌های خود را در بازی به کار گرفته است به گونه‌ای که روابط این جنبش با مصر را بهبود بخشید و توانست از شکاف بین جریان محمود عباس و دحلان در جنبش فتح به نفع حماس استفاده کند و در عین حال رابطه این جنبش با دیگر گروه‌های فلسطینی را تقویت کرد و روابط خود با قطر را هم در سطح پایین حفظ کرد بدون اینکه امارات و عربستان را هم از دست بدهد.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان که حقوق بیش از 60 کارمند را کاهش داده و قریب به 6 هزار کارمند را هم زودتر از موعد بازنشسته کرده و فاکتور سوخت نیروگاه غزه را هم پرداخت نکرده بود تا حماس را به زانو در آورد الان از همه یا بخش اعظم این اقدامات خود دست برداشته و به استانبول رفت تا مقامات ترکیه را میانجی بین فتح و حماس کرده و بار دیگر توافق‌های آشتی بین این 2 جنبش را احیا کند چون جادوی جادوگر به خودش بازگشت.

در مرحله پیش رو شاهد نمایش بزرگ قدرت شاخه نظامی حماس خواهیم بود که آتش مقاومت را در کرانه باختری شعله‌ور خواهد کرد جایی که عرصه واقعی رویارویی بارژیم اشغالگر و نیروها و شهرک‌نشینان آن است و بارزترین ستاره‌های این میدان «عاروی» و «سنوار» خواهند بود که وجه مشترک دیگری غیر از عضویت در دفتر سیاسی حماس دارند و آن هم نزدیکی به گردان قسام است که جهت عقربه قطب نمای خود را به سمت ایران و حزب الله و چه بسا سوریه گرفته اند.
 
کلمات کلیدی : عربستان، ایران، محور مقاومت، حماس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.