توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 356053
رویترز: امیدها درباره توافق هسته‌ای ایران، در حال تبدیل به ناامیدی هستند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
خبرگزاری غربی در گزارشی با اذعان به نقش منفی و بازدارنده آمریکا در موضوع رفع تحریم‌ها و تعاملات تجاری شرکت‌های خارجی با ایران، از تبدیل «امیدها به ناامیدی» سخن گفته است.

به گزارش فارس، در ادامه اذعان مقامات و رسانه‌های غربی به مانع تراشی آمریکا در روند عمل به تعهدات توافق هسته‌ای ایران در زمینه تحریم‌های ایران، حالا یک رسانه نام اشنای غربی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

رویترز در گزارشی نوشت: امیدها درباره بازگشت سریع ایران به بازارهای جهانی و آوردن سرمایه‌گذاری و فرصت‌ها در حال تبدیل شدن به ناامیدی است. تقصیر این قضیه بر گردن محیط غیرشفاف و مبهم بازرگانی و تجارت در ایران و عدم قطعیت سیاسی در آمریکا است.

در گزارش این رسانه انگلیسی ضمن اذعان به تمایل شرکت‌ها و بازرگانان خارجی برای حضور در ایران پس از برجام، از ترس آنها از تحریم‌ها و مجازات آمریکا سخن گفته است.

در گزارش رویترز آمده است: «بر اساس توافق هسته‌ای، آمریکا و اروپا تحریمهای ایران را در ماه ژانویه برداشتند اما محدودیتهای آمریکا باقی است که این موضوع ممنوعیت تعاملات مرتبط به ایران با دلارهای فراوری شده از سیستم مالی آمریکا و همچنین تحریمهای شخصیتهای حقیقی و حقوقی معرفی شده به عنوان "حامی تروریسم دولتی" را شامل می‌شود».

رسانه غربی ادامه داد: «سرمایه‌گذاران و بانکهای خارجی پیشرو و رده بالا، نگران اقدام آمریکا برای قطع دسترسی آنها به سیستم بانکداری بین‌المللی هستند اگر آنها حتی اشتباها با اجزای تحت تحریم مانده، توافق و تعامل کنند. تحلیلگران مسائل ایران و شرکتهای خارجی می‌گویند علاوه بر این عدم قطعیت، موضوع ظهور دونالد ترامپ هم مطرح است کسی که تهدید به پاره کردن توافق هسته‌ای ایران کرده بود».

رویترز در ادامه ادعاهای رسانه‌ها و برخی مقامات غربی درباره نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در زمینه موضوعاتی چون مسائل اقتصادی، سیاست خارجی و منطقه‌ای را بار دیگر تکرار می‌کند.

رسانه انگلیسی در ادامه به اظهارات مقامات مختلف ایران از رهبر معظم انقلاب تا رئیس‌جمهور و دیگر مقامات در موضوع لزوم رفع تحریم‌های ایران و اقدامات طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه آمریکا برای عمل به تعهداتشان اشاره می‌کند.

رویترز که همواره به دنبال ایجاد تصویری خاص و دوگانه از صحنه تحولات سیاست داخلی ایران است، در گزارش تازه خود با اتهام زنی به نیروهای داخلی از قبیل نیروهای وابسته به سپاه پاسداران، درصدد القای آن است که در ایران دو طرز تفکر متفاوت در زمینه مسائلی از قبیل روابط اقتصادی و خارجی وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : پسابرجام، رویترز، تحریم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.