توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478463
تحلیل خبرگزاری فرانسه از سفر ترامپ به خاورمیانه
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۲
کارشناس و تحلیلگر موسسه 'چاتم هاوس'معتقدند که بحرین سرکوب مردم را پس از سفر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به منطقه خاورمیانه، تشدید کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از دبی،'جین کینینمونت'( Jane Kinninmont ) کارشناس و تحلیلگر موسسه 'چاتم هاوس' لندن درباره دستاوردهای سفر رئیس جمهوری آمریکا به منطقه خاورمیانه،گفت: اوضاع بحرین بسیار نامناسب بوده و شیعیان بیش از پیش در معرض آزار و اذیت رژیم این کشور قرار دارند. البته باید گفت که افزایش سرکوب مخالفان شیعه در بحرین امری اتفاقی نیست.

در همین ارتباط،دادگاه اداری بحرین روز گذشته (چهارشنبه) جنبش 'الوعد' را به اتهام حمایت از تروریسم منحل کرد. این دادگاه همچنین تعدادی از مسئولان این جنبش را احضار کرده است. از سویی دیگر، حکومت آل خلیفه هیچ گونه تجمع اعتراض آمیز علیه خود را بر نمی تابد. در چند روز گذشته سرکوب فیزیکی مخالفان رژِیم بحرین بطور فزاینده ای افزایش یافته است. 

پلیس رژیم بحرین 8 روز پیش با استفاده از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی تظاهرکنندگان را که از حدود یک سال قبل مقابل محل اقامت آیت الله عیسی قاسم تجمع کرده بودند، پراکنده کرد.

در این خشونت ها، 5 تن از تظاهرکنندگان جان خود را از دست دادند و بیش از 300 نفر بازداشت شدند.

کشته شدن 5 تظاهرکننده در کشور کوچکی مثل بحرین قابل توجه است و شدت توسل به زور نشان دهنده تغییری است که کینینمونت از آن به عنوان محاسبه قدرت در منامه تحت تاثیر رویکرد جدید واشنگتن یاد کرد.

کینینمونت معتقد است که از زمان سفر رئیس جمهوری آمریکا به منطقه خاورمیانه، سرکوب مخالفان حکومت بحرین وارد مرحله ای جدید شده است.
سرکوب تجمع مخالفان در بیست و سوم ماه می و تنها 48 ساعت بعد از دیدار ولیعهد بحرین با دونالد ترامپ صورت گرفت که با امضای قراردادهای نظامی بین واشنگتن و ریاض همراه بود.

ترامپ از مطرح کردن موضوع حقوق بشر که طبق سازمان های بین المللی در بحرین به شدت سرکوب می شود همواره خودداری؛ اما در مقابل بارها ایران را به گسترش ناآرامی ها در منطقه متهم کرده است.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ ، سفر به خاورمیانه ، آمریکا و اسراییل ، تظاهرات در فلسطین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.