توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284864
رهبر کردهای سوریه: با تقسیم سوریه مخالفیم
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۷
رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه با اشاره به اینکه برخی طرف‌های ترکیه‌ای از داعش حمایت می‌کنند، تاکید کرد که کردها با پایداری خود هیبت داعش را درهم شکستند.

به گزارش ایسنا، صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه(شاخه پ‌ک‌ک در سوریه) که بزرگترین و قدرتمندترین تشکل کرد در سوریه محسوب می‌شود در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه درباره حملات داعش علیه کردها در عراق و سوریه گفت: داعش تنها یک ابزار است که دیگران برای اهداف مشخصی جهت اقدامات خرابکارانه و ویرانگرانه از آن استفاده می‌کنند. داعش ابزار ویران کردن است و بی‌تردید دشمنان کردها آن را به حرکت درمی‌آورند یعنی کسانی که خواهان از بین بردن کردها یا تغییر جغرافیایی-جمعیتی مناطق کرد نشین هستند.

وی درباره گزارش‌های منتشر شده از برنامه ترکیه برای تحریک داعش علیه کردها در عراق و سوریه گفت: نشست‌هایی میان نظامیان ترکیه‌ای و داعش صورت گرفته است و از طریق مرزها داعش را به سلاح مجهز کرده‌اند، شهر تل‌ابیض گذرگاه اصلی ترکیه و داعش در رقه بود که به دست ما افتاد. حمایت ترکیه از داعش از طریق مرزها کاملاً حقیقت دارد. من نمی‌توانم بگویم که این حمایت نتیجه تصمیم رسمی نهادهای ترکیه است و نمی‌دانم تا چه حد دولت ترکیه در این حمایت نقش دارد اما در هر حال برخی جناح‌ها در ترکیه‌ هستند که از داعش حمایت می‌کنند.

صالح مسلم ضمن تاکید بر اینکه کردهای سوریه هیبت داعش را شکستند، مدعی شد که ارتش سوریه نمی‌تواند با داعش بجنگد و در مقابل داعش در رقه، عین عیسی و حسکه شکست خورد.

وی گفت: هیچ‌گونه هماهنگی سیاسی با نظامی که «مشروعیت خود را از دست داده است» وجود ندارد.

مسلم درباره شهر کوبانی سوریه نیز گفت: پایداری کوبانی آنکارا را که بر روی سقوط این شهر حساب باز کرده بود، غافلگیر کرد.

وی تصریح کرد که حزب بعث عامل خرابکاری و ویرانگری در سوریه، عراق و منطقه است.

مسلم ضمن تاکید بر اینکه سیاست دشمنی با کردها از دهه‌های گذشته تاکنون همچنان ادامه داشته است، تاکید کرد: ما در حال حاضر در حال تقویت روابط خود با مصر هستیم و مایلیم روابط کردها با کشورهای عربی تقویت شود.

رهبر کردهای سوریه گفت: ما مخالف تقسیم سوریه هستیم اما با دولت دمش نیز همکاری نمی‌کنیم. نه نظام سوریه ما را به رسمیت می‌شناسد و نه ترکیه، ما طرح خود را به ملت سوریه ارائه می‌کنیم.

وی از ائتلاف مخالفان سوریه انتقاد کرد و گفت: مادامی که این مخالفان در استانبول باشند و ترکیه آنها را به حرکت درآورد هیچ آینده‌ای نخواهند داشت.
 
کلمات کلیدی : تجزیه سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.