توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434362
قسم جلاله خوردن در صحن مجلس/شوخی‌های لاریجانی با تعارفات آقای نماینده
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز تمام تلاشش را به کار بسته است تا پرونده برنامه ششم توسعه بسته شود.

به گزارش خبرآنلاین، نمایندگان مردم در خانه ملت برخلاف روال معمول، امروز پنجشنبه به ساختمان پارلمان آمده اند تا آخرین مواد گزارش کمیسیون تلفیق درباره برنامه ششم توسعه را بررسی کنند. اما از آنجا که تعداد مواد باقیمانده که برای بررسی بیشتر به کمیسیون برگشت داده شده بودند، کم نیست، علی لاریجانی تمام تلاشش را می کند تا این روند با سرعت بیشتری طی شود.

این روند اما گاهی با اعتراض نمایندگان همراه شد. نمایندگان معترض که برخی از حامیان مدیریت لاریجانی هم بودند ابتدای سخن خود را با حمایت از او شروع کردند. نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب به اجرا نشدن ماده 22 بند یک آیین نامه اعتراض داشت. جهانبخش محبی نیا سخنش را با تشکر از لاریجانی شروع کرد: «آقای لاریجانی!‌ تلاش های قابل تقدیر و مدیریت شِبه بی بدیل حضرتعالی... » اما جمله او با صدای خنده نمایندگان نصفه ماند و با واکنش طنز لاریجانی مواجه شد: «منظورشان شُبهه ناک بودن موضوع است». محبی نیا ادامه داد: «روز پنجشنبه است و اجازه بدهید یادی از اموات بکنیم». لاریجانی باز هم به طنز برخورد کرد: «آنکه مربوط به جمعه است». اما اشاره محبی نیا از اموات موضوع دیگری بود: «موادی که از آیین نامه دفن می شود».

محبی نیا اشاره اش به اصلاحات عبارتی لاریجانی در برخی مواد بود. او ادامه داد: اداره مجلس بر اساس محدوده ای است که قانون برای شما درنظر گرفته شده است. در برخی موارد حق را به شما می دهم که مبهم است. اما در مواردی مثل اضافه کردن «بر اساس مقررات» یا حذف «شمال» از کنار جنگل ها باید مجلس تصمیم بگیرد. کار شما از نظر کارشناسی نمره اش بیست است. اما از نظر حقوقی ابهام دارد.

لاریجانی با روی خوش، تذکر محبی نیا را وارد دانست: چشم! چشم! خواهش می کنم ... زنده باشید.

اما همه اعتراض ها اینگونه با صلح و صفا مطرح نشد. تذکر نماینده مردم فلاورجان مربوط به ماده 18 آیین نامه بود که هیات رئیسه قسم می خورد مجلس را بر اساس آیین نامه اداره کند. ناصر موسوی لارگانی ابتدا سخنش را با حمایت از لاریجانی آغاز کرد: ما 9 سال است که در مجلس هستیم و هر 9 سال به شما رای داده ایم و هر تعداد سال دیگر هم کاندیدا شوید، به شما رای می دهیم.

موسوی لارگانی اما ناگهان صدایش بلندتر شد. آنقدر بلندتر که کمتر در مشابه آن در مجلس شنیده شده است، حتی وقتی نادر قاضی پور عصبانی می شود. به طوری که وقتی سخن می گفت صدای یکی از نماینده ها به گوش رسید که نگران بود لارگانی سکته کند.

انتقاد موسوی لارگانی به این بود که نوبت او برای ارائه پیشنهاد، به علی اسماعیلی، نماینده مردم نور و محمودآباد داده شده است. او برای اثبات حرفش قسم خورد: من قسم جلاله می خورم، والله والله که اولین نوبت مال من بود. اما شما نفرات را جابه جا کردید؟ این خیانت است؟ چرا باید جابه جا کنید؟  من این را تخلف می دانم. چه تفاوتی بین من و آقای اسماعیلی است؟ مگر ما نماینده تر داریم؟ من هم بند الحاقی داشتم.

رئیس مجلس پاسخ او را با آرامش داد اما بسیار کوتاه. لاریجانی گفت: تشکر می کنم از تذکر شما. به ما گفتند شما و آقای اسماعیلی یک پیشنهاد دارید. اینکه کدامیک مطرح کنند، با ماست.

اسماعیلی اصرار داشت که به موسوی لارگانی جواب بدهد. اما لاریجانی از او خواست که این کار را نکند چراکه زمان محدود است. او تاکید کرد: ایشان خطابش به من بود، نه به شما.
 
کلمات کلیدی : مجلس دهم ، برنامه ششم توسعه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.