نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404365
نمره زیباکلام به دولت یازدهم در حوزه اقتصادی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۳
استاد دانشگاه تهران گفت: به دولت یازدهم در حوزه اقتصادی امتیاز خوبی نمی‌دهم و در حوزه سیاسی و اجتماعی نیز مردود است.

به گزارش تسنیم، صادق زیباکلام چهارشنبه شب در نشست آزادی بیان در قانون اساسی در جمع دانشجویان دانشگاه بوعلی‌سینا با اشاره به مقوله آزادی در دوار مختلف اظهار داشت: اساس جامعه مدرنیته با آزادی شکل گرفته و آزادی با قانون در رقابت قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه در هیچ جامعه‌ای آزادی مطلق وجود ندارد، افزود: اکثر حکومت‌ها مدعی مردم‌سالاری هستند اما باید معیار تشخیص حکومت همراه با آزادی و دموکراسی نیز مشخص شود.

این استاد دانشگاه تهران بیان کرد: حکومت مدعی آزادی باید رفت و آمد و استقرار حکومت توسط مردم انجام شود و حکومت نسبت به تصمیم‌ها و اقدامات خود پاسخگو باشد تا نام حکومت را "مردم سالار" دانست.

وی عنوان کرد: حکومت نمی‌تواند هر کاری را انجام دهد و تمام اختیارات و قدرت حکومت در قانون تعریف شده و همچنین حکومت مدعی آزادی دارای پارلمان است و باید به نمایندگان مردم پاسخگو دهد.

زیباکلام گفت: مسائل مرتبط با آزادی از کشورهای غربی به کشورهای عربی و آسیایی و ایران سوق داده شده به طوری که موج آزادی‌خواهی در قرن نوزدهم به کشور ایران رسید.

وی افزود: تفکیک قوا، انتخاب رئیس جمهور و اینکه حکومت هر کاری را بخواهد نمی‌تواند، انجام دهد، تأسی از غرب است و حکومت محدود به قانون شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: تغییر آزادی‌خواهی در ایران با مشروطه آغاز شد اما با فوت مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه به اجرای قانون مشروطه تن نداد و بر این اساس آزادی بیان، مطبوعات و انتقاد از حکومت نیز به رسمیت شناخته نشد.

وی با بیان اینکه نمایندگان به دلیل احتمال بروز اشتباه در حکومت حق سئوال و توضیح دارند، افزود: رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی با وجود مجلس دست به انجام هر کاری می‎زدند و مشروطه هم نتوانست نهاد سیاسی که از قانون تبعیت کند را ایجاد کند.

زیباکلام بیان کرد: چون در زمان پهلوی به آزاد سیاسی، بیان و مطبوعات نرسیدیم به سمت انقلاب اسلامی رفتیم اما امروز مباحثی که درباره انقلاب اسلامی از تریبون‌های رسمی بیان می‌شود به واقعیت نزدیک نیست و این گفتمان‌های رسمی نشان می‌دهد که انقلاب اسلامی برای از بین بردن آمریکا، انگلیس و اسرائیل شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای "مرگ بر آمریکا" و از بین بردن غرب شکل نگرفت، اظهار داشت: خواسته مردم در راهپیمایی‌ها داشتن آزادی سیاسی، بیان، مطبوعات، انتخابات، عدم وجود زندانی سیاسی و اوین بود اما امروز به جای این خواسته‌ها بحث آمریکاستیزی مطرح است.

این فعال سیاسی بیان کرد: نسل جدید امروز باید مسائلی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد تا مشخص شود چرا خواسته‌های آزادی‌طلبانه مردم کنار رفته و جای آنها خواسته‌های دیگری مطرح شد و همچنان ادامه دارد.

زیباکلام گفت: امام(ره) از زمان اقامت در پاریس تا ورود به ایران در 130 مصاحبه‌ دلایل مبارزه را بیان کردند و دنیا نیز مبهوت حرکت امام و مردم شد.

وی افزود: در یکی از مصاحبه‌ها از حضرت امام(ره) درباره حکومت اسلامی سوال پرسیده شده که ایشان پاسخ دادند باید آن را مطالعه کنیم.

این استاد دانشگاه تهران تأکید کرد: امروز نمی‌توان منکر پیشرفت آزادی و دموکراسی شد به طوری که در دوران پیش از انقلاب هیچ روزنامه مستقل از حکومت وجود نداشت و امروز نیز روزنامه‌های مستقل ایران قابل قیاس با نشریات خارجی نیست.

وی با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید عنوان کرد: دولت روحانی، ایران را از مسئله هسته‌ای نجات داد اما به دولت یازدهم در حوزه اقتصادی امتیاز خوبی نمی‌دهم و در حوزه سیاسی و اجتماعی نیز مردود است.

به اعتقاد این استاد دانشگاه تهران، آمریکاستیزی هیچ نفعی برای کشور ندارد و به دلایل مختلف می‌توان نشان داد که امریکاستیزی حتی به ضرر منافع ملی تمام شده است.
 
کلمات کلیدی : زیباکلام
 
Indonesia
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۹:۴۴:۱۶
وظیفه دولت توسعه کشور در ابعاد اقتصادی، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی است آقای زیباکلام می گوید دولت روحانی در زمینه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی نمره خوبی نمی گیرد . این اعتراف خود ایشان است و می دانیم و به شهادت اهالی فرهنگ و هنر در بخش فرهنگی هم نمره خوبی نمی گیرد خوب پس به راستی برای چه باید به دولتی که در چهار سال فرصت اجراء در هیچ حوزه ای نمره خوبی نمی گیرد مجددا اعتماد کرد واز آن حمایت نمود؟ (3980284) (alef-11)
 
امیر
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۰:۲۶:۴۷
زیبا کلام ، آفرین (3980328) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.