توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402286
کور سوی امید برای توقف جنگی پنج ساله
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲
پس از موسکو، ژنو، واشنگتن، لندن و پاریس، کشورهای مرتبط با بحران سوریه و در راس آنها روسیه و آمریکا امروز در لوزان سوئیس گرد هم‌می‌آیند تا این بار نام لوزان نیز به قاموس هزار صفحه‌ای جنگ سوریه اضافه گردد و شاید گره‌ای از این کلاف سردرگم باز شود.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، وزرای خارجه آمریکا و روسیه به همراه کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله همسایگان سوریه امروز (شنبه) در شهر لوزان سوئیس گرد هم می‌آیند و قرار است شانس دیگری را برای توقف جنگ و خونریزی در سوریه امتحان کنند.

پس از توقف مذاکرات پیشین درباره سوریه به وضوح مشخص است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا از برگزاری نشست دوجانبه با سرگئی لاوروف، همتای روس خود خودداری می‌کند برای همین از وزرای خارجه ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه، عربستان، عراق، مصر و قطر نیز برای حضور در نشست لوزان دعوت کرده است.

وجه تمایز این نشست با نشست‌های پیشین غیبت اروپایی‌ها و جمع شدن قوی‌ترین حامیان دولت سوریه و سرسخت‌ترین مخالفان این کشور دور یک میز است.

نشست لوزان بعد از سه هفته از شکست آمریکا و روسیه در رسیدن به توافق آتش‌بس درباره سوریه برگزار می‌شود. سایه سنگین این شکست بر مذاکرات امروز لوزان نیز سایه افکنده و انتظار خاصی از نشست امروز نمی‌رود.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره به خبرنگاران گفت: می‌دانید من هیچ گونه گشایش در مذاکرات امروز لوزان پیش‌بینی نمی‌کنم اما ما تلاش می‌کنیم تا این اقدامات چند جانبه درباره سوریه به شکل طبیعی پیش برود.

اظهارات تونر تقریبا شبیه به اظهارات لاوروف است. وزیر خارجه کهنه کار روسیه نیز پیشتر به خبرنگاران گفته بود: من انتظار ندارم که از این نشست چیزی حاصل شود. ما تنها تلاش می‌کنیم تا میزان آمادگی شرکا برای اجرای قطعنامه شورای امنیت را بسنجیم.

لاوروف تأکید کرده که قصد ندارد دیدگاه‌ها یا طرح‌های جدیدی را در لوزان مطرح کند اما گنادی گاتیلوف، معاون وی تأکید کرد که روسیه می‌خواهد طرح استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه و اصول توافق آتش‌بسی که ماه گذشته شکست خورده بود را بار دیگر بررسی کند.

وی به خبرگزاری اینترفاکس گفت: زمان آن رسیده که تحرکات در راستای روند سیاسی فراگیر را شروع کنیم.

در این میان ترکیه به عنوان یکی از بازیگران اصلی در جنگ سوریه می‌گوید طرحی 5 ماده‌ای را برای این نشست آماده کرده گرچه خود مسئولان آنکارا نیز امید چندانی به اجرایی شدن این طرح ندارند.

با توجه به وخامت اوضاع انسانی در حلب موضوع مهم نشست لوزان چاره‌جویی برای این شهر استراتژیک است که در هفته‌های اخیر زیر بمباران شدید قرار داشته است. برقراری آتش‌بس فوری و امکان رساندن کمک‌های امدادی به صدها هزار غیرنظامی محاصره‌شده در این شهر خواست اصلی جامعه جهانی است.

در آستانه نشست لوزان چهار سازمان بین‌المللی امدادی در نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به شرکت‌کنندگان نشست لوزان خواستار آتش‌بس در حلب شده‌اند. این نامه را سازمان‌های "کودکان را نجات دهید"(Save the Children)، گروه بین‌المللی امدادرسانی "آکسفام"، "کمیته بین‌المللی نجات" و "شورای پناهندگان" نروژ  امضا کرده‌اند.

این چهار نهاد امدادرسانی به‌طور مشخص خواستار برقراری آتش‌بس ۷۲ ساعته در مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب شده‌اند. در نامه سازمان‌های امدادی آمده است "این آتش‌بس باید امکان رساندن غذا به مناطق محاصره‌شده و خارج‌ساختن زخمی‌ها از این مناطق را فراهم آورد."

پس از شکست آتش‌بس توافق‌شده میان آمریکا و روسیه، تا کنون بیش از ۱۳۰ کودکان در شهر حلب سوریه جان خود را از دست داده‌اند. دست‌کم ۴۰۰ کودک نیز زخمی شده‌اند.
 
کلمات کلیدی : سوریه + حلب +آتش بس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.