توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492683
شاخص بورس پس از 7 روز مثبت، عقب نشست
بخش اقتصادی الف؛ 25 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴
شاخص کل بورس اوراق بهادار در حالی امروز پس از 7 روز کاری مثبت، منفی شد، که این هفته، هفته پُر ترافیکی است و این هفته آخرین فرصت برای شرکت‌هایی است که سال مالی آنها به پایان اسفند ماه 95 ختم می‌شود.

به گزارش الف؛ در پایان معاملات امروز یکشنبه بورس تهران تعداد 742 میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش 205 میلیارد تومان در 41 هزار و608 نوبت دادوستد شد و شاخص بورس بعد از 7 روز کاری مثبت، با افت 38 واحدی مواجه شد و روی 79 هزار و 620 واحد ایستاد و ارزش بازار به 320 هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم امروز روز منفی را پشت سر گذاشتند و فقط بازار دوم روز مثبتی را پشت سر گذاشت. شاخص کل هم ‌وزن با کاهش 15 واحد به 17 هزار و 367 واحد، شاخص سهام آزاد شناور بدون نوسان به 87 هزار و 293  واحد، شاخص بازار اول با کاهش 54 واحد به 55 هزار و 60  واحد رسیدند، اما شاخص بازار دوم با افزایش 77 واحدی مواجه شد به  177 هزار و 574  واحد دست یافت.

در افت شاخص امروز، در مقابل، شرکت‌های خدمات انفورماتیک با 34  واحد ، صنایع ملی مس ایران با 29 واحد و ایران خودرو با 8 واحد کاهش  بیشترین نقش را داشتند و در مقابل نماد شرکت های فولاد مبارکه با 24 واحد، پتروشیمی جم با19 واحد و مخابرات ایران تا 17 واحد تاثیر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شدند.

همچنین امروز بیشترین حجم معاملات را بانک انصار، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پلی اکریل، ایران خودرو دیزل، بانک ملت و بانک کارآفرین به نام خود ثبت کردند.

امروز در گروه قندی‌ها هم‌زمان با افزایش قیمت شیرینی‌جات، برخی نمادهای معاملاتی به لطف معاملات دوطرفه حقیقی‌ها با رنج شدن قیمت سهام در سقف کامل قیمتی در برخی از سهم‌های این گروه بود.

همچنین در گروه غذایی‌ها و گروه لبنی در کنار تک‌سهم گروه شوینده معامله‌گران نوسان‌گیر به دنبال شکار تک‌سهم‌های نوسانی این گروه بودند. درنهایت امروز گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی با صف‌نشینی معامله‌گران در تک‌سهم‌های کوچک این گروه بودند.

گروه خودرو امروز هم فرسایشی و منفی بود، درگروه محصولات کاغذی نمادهای چکارن و چکاوه تقاضای بالا و رشد قیمتی به ترتیب 3 و 4.6 درصدی  و نماد چکاپا با معاملاتی متعادل و منفی (1.88 درصد پایانی) همراه بود.

درگروه های معدنی معاملاتی متعادل در جریان بود  در این میان نماد کمنگنز با صف خرید و کدما با صف فروش مواجه بود، در گروه فلزی نیز نمادهای فجر، ذوب، فولاد و فنورد مثبت تر از هم گروهی ها بودند، همچنین نماد کیمیا پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی 650 ریالی با رشد حدود 2.7 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

گروه لیزینگی با معاملاتی متعادل و منفی مواجه بود که در این میان تنها نمادهای ولبهمن و ولملت از دادوستدهای مثبت برخوردار بودند. حریل با رشد 2 درصدی  و حپارسا  (حوالی صفر مثبت) تنها نمادهای مثبت گروه حمل و نقل هستند و سایر هم گروهی ها معاملاتی متعادل و منفی را تجربه  کردند تا جایی که نماد حفارس مجددا صف فروش شد.

در گروه متعادل آی تی نماد پرحاشیه مرقام در حالی با افزایش عرضه ها به صف فروش رسید که نمادهای مداران، افرا و مفاخر معاملاتی مثبت را تجربه کردند. گروه شیمیایی اکثرا منفی بودند در این بین صف خریدهای شپاکسا و پاکشو خودنمایی می کردندهمینطور نمادهای شاملا و شپارس با رشد 4.8 و 3 درصد قیمت پایانی به کار خود خاتمه دادند، مابقی اکثرا افت قیمت داشتند.

گروه کاشی و سرامیک معاملاتی پرتقاضا و مثبت را تجربه کردند تاجایی که نمادهای کسعدی و کلوند با صف خرید همراه شدند این در حالی است که با توجه به رشد مناسب گروه و چشم انداز مثبت صنعت مذکور بخصوص با توجه به بازار بکر کشور عراق پس از آزاد سازی شهر استراتژیک موصل، نمادهای کچینی و کحافظ همچنان با توقف طولانی مدت مواجه هستند و کام سهامدران را بیش از پیش تلخ نموده اند.

درگروه کانی های غیرفلزی نمادهای شلیا و کاذر با صف خرید، نماد کفرا با صف فروش و مابقی هم گروهی ها معاملاتی متعادل داشتند.
درگروه ساختمانی صف خرید نمادهای ثاباد، وساخت و ثاخت و معاملات مثبت نمادهای ثرود، ثباغ و ثالوند  را شاهد بودیم. همچنین، غالبر، غمینو و غسالم نمادهای صف خرید، غپاک، غشاذر، غگلپا و غمارگ نمادهای مثبت و غشهداب، بهپاک، غبهنوش و غچین نمادهای منفی گروه غذایی طی دادوستدهای امروز بودند.

رفت و آمد 12 نماد در بورس تهران
در پایان معاملات تالار های بورس اوراق بهادار تهران 5 نماد بازگشایی و 7 نماد متوقف شد.  در جریان این معاملات نماد معاملاتی شرکت های گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، سرمایه گذاری صنعت نفت، صنعتی جام دارو، گروه صنعتی سپاهان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، مهرکام پارس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی بازگشایی شدند.

در مقابل نماد معاملاتی شرکتهای فولادآلیاژی ایران، مهندسی حمل و نقل پتروشیمی، تولیدی گرانیت بهسرام، بیمه پارسیان، آهنگری تراکتورسازی ایران، بانک کارآفرین و سیمان تهران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شدند.
 
در بازار فرابورس هم شاخص آیفکس ۱ واحد افت کرد و در مدار ۹۱۰ واحد ایستاد. امروز سهامداران بیش از 264 میلیون اوراق بهادار فرابورسی به ارزش معاملاتی 116 میلیارد تومان در 31 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند.

در بازار فرابورس بیشترین رشد قیمتی به ترتیب مختص نمادهای شلیا، غمینو، ثرود، کپرور، بپاس، مفاخر و غدیس بود، بیشترین کاهش قیمت نیز مختص اوراق تسه بود، پس از آن نمادهای حسیر، میدکو، ثپردیس، توریل و ثتران بیشترین افت را داشتند.

دومین روز از هفته جاری در بازارهای فرابورس ایران شاهد دادوستد بیش از 264 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و 165 میلیارد ریال در 30 هزار و 935 نوبت معاملاتی بودیم در حالی که بیش از 80 درصد از حجم مبادلات فرابورس در اختیار بازارهای اول و دوم قرار گرفت.
با نقل‌وانتقال بیش از 219 میلیون سهم به ارزش بالغ بر 425 میلیارد ریال در دو بازار اول و دوم، 82 درصد از حجم کل مبادلات روز جاری به این بازارها اختصاص یافت. در این میان نماد «ذوب» در حالی بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به دست آورد که به عنوان پربیننده‌ترین نماد فرابورسی نیز شناخته شد.

نگاهی به تابلو تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که نماد «تسه9512» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص داده و امتیاز تسهیلات مسکن خرداد 96 با بیشترین قیمت خریدوفروش شده است. متقاضیان و فروشندگان اوراق تسه امروز بیش از 78 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش افزون بر 60 میلیارد ریال را دست به دست کردند.
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.