توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439088
دروغ‌پردازی شبکه سعودی علیه هیأت ایرانی در آستانه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۷
یک رسانه سعودی در تازه‌ترین شایعه پردازی علیه جمهوری اسلامی ایران و در اظهاراتی عجیب، ادعا کرد که هیأت ایرانی در نشست ژنو، برای شکست مذاکرات تلاش کرده است.

العالم: شبکه تلویزیونی الاخباریه سعودی در گزارشی مدعی شد هیأت ایرانی در مذاکرات آستانه با هدف به شکست کشاندن این مذاکرات، تمام تلاشش را برای بی ثبات کردن نشست به کار گرفت.

در گزارش الاخباریه آمده است، هیأت ایرانی تمام تلاش خود را برای بی ثبات کردن مذاکرات آستانه و خارج کردن محور مذاکرات از مسیر اصلی به کار گرفت تا بتواند قبل از پیگیری  نشست در ژنو دیدگاهش را محقق کند. رئیس هیأت ایرانی در آستانه دیدارهای دوجانبه ای را با دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه، برگزار و سعی کرد با این روش به تلاش هایش برای فتنه انگیزی میان سوری ها و جلوگیری از دستیابی به توافق، وجهه قانونی بدهد.

در این زمینه نیکولای سوخوف مدیر مرکز شرق شناسی مسکو می گوید: معتقدم تمامی تحرکات هیئت ایرانی، اعم از مخالفت با حضور آمریکا در  نشست آستانه، -که در ادامه روسیه و ترکیه بر خلاف این خواسته عمل کردند- یا تحرکاتشان در طول مذاکرات، ناشی از تاثیرات اوضاع داخلی ایران است.

در ادامه گزارش الاخباریه آمده است، سخنگوی ارتش آزاد سوریه که در مذاکرات آستانه حضور داشت تاکید کرد گروههای سوری با نمایندگان ترکیه و روسیه درباره رفتار نظام بشار اسد و شبه نظامیان هوادار ایران در نقض آتش بس گفتگو  و بر ضرورت تثبیت توقف درگیری ها تاکید کرده اند، این گروهها اظهار داشتند، به این دلیل در مذاکرات حاضر شدند که هدفشان پایان  دادن به درگیری های نظامی در سوریه است.

اسامه ابوزید سخنگوی هیئت اعزامی مخالفان نیز اظهار داشت: موفقیت روسیه به عنوان تضمین کننده توافق، مرهون  موفقیت این کشور در مقابله با چالش هایی است که در مسیر ملزم کردن طرف های هم پیمان یعنی نظام  سوریه و شبه نظامیان هوادار ایران جهت احترام به توافق، با آن روبرو خواهد بود، روسیه می داند در این مسیر می تواند از ابزارهای متعددی استفاده کند تا بتواند این گروهها را وادار کند به آتش بس پایبند باشند.

وی مدعی شد که اختلاف منافع روسیه، ترکیه و ایران در پرونده سوریه در کنار اصرار ترکیه به خروج تمامی شبه نظامیان ایرانی و در راس آنها حزب الله لبنان از سوریه سبب بروز شکافهایی در مذاکرات آستانه شد تا ایران از حجم زیان هایی سخن بگوید که در سوریه متحمل شده است. اگر چه ایران سعی کرد شرایطی را بر مذاکرات آستانه تحمیل کند که در خدمت منافع تهران باشد اما این نشست تشکیل ساز وکاری سه جانبه را تایید کرد تا ناظر توقف آتش بس در سوریه باشد.
 
کلمات کلیدی : روسیه، ایران، ترکیه، سوریه، ،مذاکرات آستانه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.