توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295088
نعمت‌زاده: تهدید به قتل رئیس مرکز دخانیات
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۶
شمارش معکوس برای گشایش دفتر کمپانی فیلیپ موریس در ایران آغاز شده و با اجرایی شدن برجام، این شرکت واردات رسمی سیگار مارلبرو را در ایران آغاز خواهد کرد تا پس از آن تولید این سیگار در کشورمان شروع شود. با نزدیک شدن فعالیت رسمی شرکت فیلیپ موریس، به عنوان مالک برند سیگار مارلبرو در ایران، برخی از گروه‌های ذینفع اقدام به سنگ‌اندازی در این راه کرده‌اند به طوری که در جریان این مذاکرات یکی از مدیران وزارت صنعت به قتل نیز تهدید شده است.

به گزارش اقتصادنیوز وزیر صنعت، معدن و تجارت در این رابطه گفت: برای فعالیت قانونی کمپانی تولید کننده سیگار مارلبرو، منتظر برداشته شدن تحریم ها هستیم تا فعالیت رسمی برای واردات و تولید این سیگار در ایران آغاز شود چون از نظر ما این شرکت هیچ مشکلی برای فعالیت در ایران ندارند و فقط عده ای قاچاقچی هستند که بر سر راه این همکاری سنگ اندازی می کنند.

محمدرضا نعمت‌زاده افزود: در جریان این مذاکرات برخی قاچاقچیان علی اصغر رمزی، رئیس مرکز دخانیات را به قتل تهدید کرده اند.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی قاچاقچیان از محل قاچاق سیگار مارلبرو سالانه صدها میلیارد تومان سود می برند و حقوق دولتی را نمی پردازند، در جریان مذاکره با فیلیپ موریس برای همکاری در خصوص واردات رسمی و تولید مشترک سیگار مارلبرو، آنها مدیر مرکز دخانیات را به قتل تهدید کردند به همین خاطر من خود ادامه مذاکرات را بر عهده گرفتم.

وزیر صنعت گفت: از زمانی که بنده ادامه مذاکرات را بر عهده گرفته ام برخی نمایندگان نسبت به این موضوع انتقاد کرده اند در حالیکه بنده معتقدم نباید مدیران را به دردسر انداخت و زندگی آنها را به هم ریخت و در چنین مواقعی که تهدیدهایی وجود دارد بهتر است خود وزیر با جرات بیشتر تن به ادامه مذاکرات تا حصول نتیجه دهد.

نعمت‌زاده که با هفته‌نامه تجارت‌فردا گفت‌وگو کرده، افزود: بر اساس بررسی های صورت گرفته و استعلام از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سازمان های اطلاعاتی- امنیتی، برای ما محرز شد که شرکت تولید کننده سیگار مارلبرو هیچ ارتباطی با رژیم صهیونیستی ندارد و می توانیم برای واردات رسمی و تولید مشترک با این شرکت برنامه ریزی کنیم.

وزیر صنعت در حالی از قرارداد تولید سیگار مارلبرو در ایران حمایت کرده، که هم‌اکنون قاچاق سیگار در کشور به بالاترین حد خود رسیده و شرکت دخانیات ایران را در وضعیت نامناسب مالی قرار داده است. از خیابان قزوین خبر می‌رسد که پس از تغییرات اخیر مدیریتی در دخانیات و قطع شدن برخی مزایای کارکنان، شورای کارگری این شرکت انتقاداتی جدی به نحوه واگذاری و چیدمان مدیران دخانیات وارد کرده است.

شرکت دخانیات ایران دارای ۷ هزار پرسنل در سراسر کشور است و با توجه به قدمت ۸۰ ساله‌اش دارای فرهنگی متفاوت نسبت به سایر شرکت هاست. به همین خاطر گفته می‌شود که محمدحسین برخوردار، مدیر عامل جدید این شرکت کار سختی را در پیش خواهد داشت و ممکن است به زودی وارد حاشیه‌های کارگری این شرکت شود.

بر اساس گزارش های واصله، شرکت دخانیات در ماه گذشته ۳۲ میلیارد تومان از انواع سیگار خود را در بازار ایران به فروش رسانده که این میزان قبلیت دارد به ماهانه ۷۰ میلیارد تومان نیز برسد. این اتفاق هنگامی رخ خواهد داد که تولید سیگار در ماه به ۱.۵ میلیارد نخ برسد.

به گزارش اقتصادنیوز، با توجه به وضعیت نامناسب مالی این شرکت، توانی برای ادامه طرح‌های توسعه و نوسازی صنعت سیگار کشور وجود ندارد. وضعیت مالی شرکت به گونه‌ای است که اگر درآمدی هم حاصل شود، باید ابتدا سهم صندوق بازنشستگی فولاد پرداخت شود تا این صندوق بتواند مطالبات معوقه اعضای بازنشسته خود را بپردازد. بر اساس گزارش‌های رسیده، ماشین‌آلات تولید سیگار قدیمی شده و بهره‌وری لازم را ندارند و از سویی دیگر هم پولی وجود ندارد که بخواهیم این ماشین‌آلات را وارد کشور کنیم تا هم کیفیت بالا رود و هم تولید افزایش یابد.

گلايه وزير پیشین صنايع از افزايش قاچاق سيگار
وضعیت نامناسب بازار سیگار سبب شده تا برخی از دولتمردان پیشین نیز در این خصوص به موضع‌گیری بپردازند که در این رابطه وزيرصنايع در دهه شصت از افزايش قاچاق سيگار به كشور گلايه كرده است.

سيد مصطفي هاشمي طباء در گفت و گو با اقتصادنیوز گفت: مسوولان بهتراست باحساسيت بيشتري وارد مقوله سيگار شوند چرا كه واردات غير قانوني اين كالا علاوه بر آسيب هاي اجتماعي، سلامت شهروندان ايران را مورد هدف خود قرار داده و باعث ضرر و زيان واحدهاي توليد سيگار كشور شده است.

او افزود: نبود نظارت ويژه بر ورود غير قانوني انواع سيگار توليد داخلي را با مشكلات زيادي مواجه كرده و شركت دخانيات ايران را به زانو درآورده است.

وزيراسبق صنايع با بيان اينكه دولت بايد با نهادهاي قدرتي كه سيگار را به صورت قاچاق وارد كشور مي كنند مقابله كند، افزود: يكي از مهم ترين مشكلات امروز كشور ما اين است كه از گناه افراد متخلف به سادگي مي گذريم و اجازه نمي دهيم قانون با چنين افرادي برخورد كند. اگر حاكميت اراده لازم را براي جلوگيري از قاچاق نداشته باشد اين مشكل حل نخواهد شد و كالايي جذاب به مانند سيگار كه مافياي قدرتمندي نيز دارد با افزايش حجم قاچاق مواجه خواهد شد.

هاشمي طباء بابيان خاطرات خود از تعيين تكليف وضعيت شركت دخايات در اوايل انقلاب گفت: آن روزها به عنوان وزير صنايع و فردي انقلابي احساس مي كردم كه جمهوري اسلامي نبايد به دنبال توليد سيگار باشد چرا كه كالايي مضر و مصداق بارز لهو و لعب است از اين رو مخالفت خود را به هيات وزيران اعلام كردم.

او افزود: وقتي مخالفت خود را اعلام كردم برخي از دوستان استدلال كردند كه چون به هر حال مصرف سيگار قابل توجه است سه راه بيبشتر نداريم. يا به دنبال واردات باشيم كه در اين صورت ارزبري زيادي دارد يا اينكه توليد را متوقف كنيم و كاري به بازار نداشته باشيم كه چنين تصميمي قاچاق را بالا مي برد و يا اينكه به مقدار مصرفي كه داريم به توليد سيگار بپردازيم.

هاشمي طباء گفت: من معتقد بودم اين استدلال به آن مي ماند كه بگوييم در ايران مصرف نوشيدني هاي الكلي بالاست پس بايد به ميزان مورد نياز اين كالاي حرام را به توليد برسانيم. از اين رو نياز بود تا برخي مراجع حرام بودن مصرف اين كالا را اعلام كنند كه اين كار انجام نشد و با توجه به اينكه براي متوقف كردن توليد سيگار پشتوانه اي نبود مجبور شديم به توليد اين كالا در كشور ادامه دهيم تا جايي كه حتي براي آن كوپن اعلام مي شد و هر خانواده سهميه خاص خود را نيز داشت.
 
کلمات کلیدی : نعمت زاده، مالبرو، سیگار، دخانیات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.