نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386988
ادعای فرمانده آمریکایی: توافق اتمی رفتار ایران را تغییر نداده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۴
جوزف وتل مدعی شد رفتار ایران پس از توافق هسته‌ای تغییر نکرده و تحرکات شناورهای این کشور در خلیج فارس نگران‌کننده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از رویترز ؛ ژنرال "جوزف وتل،" فرمانده مرکزی نیروهای آمریکایی در منطقه غرب آسیا (سنتکام)، مدعی شد: توافق اتمی رفتار ایران را تغییر نداده است.

وتل در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: با وجود اینکه حجم قابل توجهی از نفت جهان از تنگه هرمز عبور می کند چرا ایرانی ها هفته گذشته این اقدامات تکراری را در این تنگه انجام دادند، آیا به نظر نمی رسد در نحوه تفکر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوعی تغییر درباره نحوه مقابله با آمریکا ایجاد شده باشد، مدعی شد: من تصور نمی کنم بتوانم به نحوه تفکر ایران و سپاه پاسداران رخنه کنم تا بفهم آنها درباره اقداماتشان چگونه می اندیشند. در این حال ما شاهد اقدامات آنها در چند هفته اخیر بوده ایم که این به طور ویژه موضوع جدیدی نیست. ما در برهه های زمانی مختلف شاهد این موارد بوده ایم.

وی در ادامه ادعایش افزود: همانطور که می دانید به نظرم ما در گذشته این موضوع را گزارش کرده ایم که تنها در ده درصد موارد شاهد واکنش های طبیعی بوده ایم و موارد زیادی وجود دارد که ما آنها را اقداماتی غیرحرفه ای و نا ایمن ارزیابی می کنیم. ما در طول زمان شاهد این موارد بوده ایم.

این مقام پنتاگون مدعی شد: من باید به این موضوع اشاره کنم که همانطور که می دانید اقدامات ایران در خلیج فارس برخلاف اقدامات دیگران است. هیچ طرف دیگری آنچه را که آنها در خلیج فارس انجام می دهند، انجام نمی دهد. طرف های دیگر قایق های تندرو را به طرف شناور های نظامی حرکت نمی دهند و این در حالیست که ما شاهدیم که آنها (ایرانی ها) این کار را انجام می دهند. هیچ طرف دیگری این کار را انجام نمی دهد. همانطور که می دانید آنها (ایرانی ها) این اقدامات را در آبهای بین المللی انجام می دهند. آنچه که من از ایران می خواهم انجام دهد این است که یک نیروی حرفه ای که مدعی آن است، باشد. ارتش های حرفه ای، نیروهای دریایی حرفه ای این اقدامات را انجام نمی دهند. ما این موضوع را تایید می کنیم که تمامی طرف ها و تمامی کشورها در آن منطقه این حق را دارند که در آبهای بین المللی فعالیت کنند؛ اما آنها (ایرانی ها) باید این کار را به روشی مسئوولیت پذیر انجام دهند.

فرمانده سنتکام همچنین مدعی شد: آنچه که در ارتباط با ایرانی ها می بینیم این است که آنها به طور ویژه مسئوولیت پذیر نیستند. این اقدامی تحریک آمیز و در مواردی نا ایمن بوده است. این اقدامات آنها می تواند به وضعیتی منجر شود که ما نتوانیم تنش را قبل از اینکه اتفاقی بیفتد کاهش دهیم. من بر روی این موضوع بسیار تمرکز کرده ام. من به نیروهایمان به خاطر روشی که در ماموریت هایشان عمل می کنند افتخار می کنم. به نظرم آنها بسیار حرفه ای هستند. به نظرم آنها بسیار دقیق عمل می کنند و آنها از ارزش‌هایمان برای انجام این کار استفاده می کنند. اما من درباره این نوع اقدامات آنها (ایرانی ها) نگرانم زیرا این اقدامات کاملا غیرحرفه ای هستند. حقیقتا هیچ طرف دیگری در منطقه از این اقدامات انجام نمی دهد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: آیا شما این احساس را ندارید که جامعه جهانی و بازار نفت انتظار دارد امنیت در آن منطقه وجود داشته باشد. آیا تصور شما این نیست که ایرانی ها ممکن است با این اقدامات خود تلاش کنند که تجارت جهانی را دچار اختلال کنند، گفت: من این احساس را ندارم که آنها قصد داشته باشند تلاش کنند که فعالیت های تجاری را دچار مشکل کنند.

وتل در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: نقطه عطف بزرگ میان ایران و آمریکا در یک دهه اخیر توافق اتمی اخیر بوده است و از زمانی که توافق حاصل شده است ما شاهد این موضوع هستیم که ارعاب کشتی های نیروی دریایی آمریکا دو برابر شده است. ما شاهد شماری از آزمایش های موشکی بالستیک بوده ایم. آیا این توافق اتمی سبب جسورتر شدن ایران نشده است، گفت: من نمی دانم و مطمئن نیستم در جایگاهی باشم که بتوانم این ارزیابی را داشته باشم؛ اما بایستی بگویم که ما شاهد تغییر قابل توجهی در رفتار آنها نبوده ایم. بنابراین از نظر من این مایه نگرانی است. این موضوعی است که ما قصد داریم تا آن را در این منطقه از جهان بررسی کنیم و به آن توجه داشته باشیم. به عنوان فرمانده سنتکام این موضوع در حیطه مسئوولیت من است که توجه زیادی به این موضوعات داشته باشم و توصیه های خود را به وزیر دفاع درباره توجه به این موضوعات و در نظر گرفتن اقدامات مناسب داشته باشیم. ما توجه خیلی زیادی به این موضوعات داریم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: نظر شما نسبت به اقدامات اخیر ایرانی ها چیست آیا از نظر شما آنها پس از توافق گستاخ تر نشده اند، گفت: من بار دیگر می گویم که نمی دانم. شما باید حقیقتا در این باره با رهبری ایران درباره این موضوع صحبت کنید.

وتل افزود: من بر روی این موضوع تاکید می کنم که همانطور که می دانید نود درصد از این اقدامات، اقداماتی نا ایمن و غیرحرفه ای هستند که ما از ناحیه قایق های نیروی قدس شاهد آن هستیم. آنها جزء نیروی دریایی ایران نیستند و تنها درصد خیلی کمی از آنها این اقدامات را انجام می دهند. بنابراین از نظر من این موضوع به مردم ایران مربوط نمی شود. این به رژیم ایران و تمایل آن برای ادامه این اقدامات بی ثبات کننده در منطقه مربوط می شود.
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۱۳:۱۳:۴۱
آیا رفتار آمریکا را تغییر داده است؟ (3912823) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.