توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 273983
توضیحاتی درباره بیمه خبرنگاران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۹
عضو کارگروه توسعه مطبوعات درباره‌ی وضعیت بیمه تکمیلی خبرنگاران و همچنین آخرین اقداماتی که این کارگروه برای بیمه خبرنگاران انجام داده، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا تقی‌پور محور اصلی مبحث بیمه خبرنگاران را به خود معاونت مطبوعاتی منتصب دانست و گفت: درباره بیمه خبرنگاران در کارگروه توسعه مطبوعات خیلی بحث نشده و بیشتر پیشنهادات از سوی معاونت مطبوعاتی همراهی و تأیید شده است.

او در عین حال درباره‌ی وضعیت بیمه تکمیلی خبرنگاران گفت: در حال حاضر اقدامی شکل نگرفته است. پیش از این صندوق اعتباری هنر این فعالیت را انجام می‌داد اما اکنون نمی‌دانم این فعالیت را ادامه می‌دهند یا نه، ولی ما تلاش می‌کنیم کارکنان مطبوعات را زیر پوشش بیمه تکمیلی بیاوریم.

تقی‌پور با اشاره به اعضای کارگروه توسعه مطبوعات که اغلب مدیران نشریات غیردولتی و کسانی که سابقه اجرایی در حوزه مطبوعات دارند هستند، گفت: محور اصلی داستان بیمه خبرنگاران خود معاونت مطبوعاتی است و بیمه خبرنگاران در کارگروه توسعه مطبوعات خیلی بحث نشده است. اما پیشنهادات معاونت مطبوعاتی همراهی و تأیید شده است و همه این مباحث پیشنهادات دکتر انتظامی بود که کارگروه توسعه، آن را در تصمیمات خود لحاظ کرده است. از جمله آن‌ها می‌توان به شاخص‌های ارزیابی کیفی و رتبه‌بندی مطبوعات اشاره کرد که امسال به جریان گذاشته شده است و یکی از شاخص‌های مهم آن تعداد افراد بیمه‌ای است. اینکه هر رسانه چه تعداد فرصت شغلی ایجاد کرده است.

وی در ادامه تأکید کرد: اصل ماجرا در بحث بیمه خبرنگاران به خود آقای دکتر انتظامی برمی‌گردد.

این عضو کارگروه توسعه مطبوعات درباره‌ی یکی از اقداماتی که در قبال بیمه خبرنگاران صورت گرفته است، گفت: تصمیمی که به موازات آن در وزارت ارشاد گرفته شد، محدود کردن فعالیت بیمه‌ای صندوق حمایت از نویسندگان و روزنامه‌نگاران بوده است. در این صندوق بنا بر این شده است که فعالیتش حالت امدادی و کمک حداقلی باشد و به صندوق اعتباری هنر محدود شود. معاونت مطبوعاتی برای تأمین آتیه شغلی روزنامه‌نگاران بهترین راه را انتخاب کرده که گفته است طبق قانون کار هر کسی هر جا کار می‌کند او را بیمه کنند. حتی اگر یک روز در هفته هم کار می‌کند باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. قانون می‌گوید هر جا که کار می‌کنی باید حقوق بیمه تأمین اجتماعی را پرداخت کنی. در مورد مطبوعات هم تکلیف کارفرماست که پرسنل و خبرنگار خود را بیمه کند و وزارت ارشاد حق بیمه را پرداخت می‌کند.

او سپس با اشاره به یارانه‌ای که وزارت ارشاد برای بیمه کارکنان به رسانه‌ها می‌دهد، گفت: وزارت ارشاد با پرداخت یارانه‌ای که به مطبوعات می‌دهد، رسانه‌ها را تشویق کرد که تکلیف بیمه کردن پرسنل خود را قانونی انجام دهد. اگر هم فرض کنیم وزارت ارشاد یارانه‌ای هم به مطبوعات نمی‌دهد این حق را دارد که بخواهد مدیرمسوولان نشریات تمام کارکنان خود را بیمه کنند و سازمان تأمین اجتماعی هم همین حق را دارد که بیاید به هر کارگاه فعالیت اقتصادی که مطبوعات نیز از جمله آن است سرکشی کند و بگوید که چرا کارکنان را بیمه نکرده‌اید.

تقی‌پور سپس این اقدام ارشاد را ارزشمند دانست و گفت: پرداخت حق بیمه اتفاق خیلی بهتری است از یارانه‌ای که بر پایه تیراژها و ملاک‌های دیگری به رسانه‌ها پرداخته می‌شود.

وی همچنین پرداخت حق بیمه از هر شش ماه یک بار به سه ماه یک بار را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که در کارگروه توسعه مطبوعات انجام شده است و گفت: پرداخت حق بیمه از هر شش ماه یک بار به سه ماه یک بار تبدیل شده است تا این هزینه‌ها خیلی انباشت نشود. به دلیل اینکه بیمه شدگان رفته رفته تعدادشان زیاد می‌شود و هزینه‌ای که هر شش ماه یک بار باید به آن تعلق بگیرد بسیار بالاست. از طرفی این هزینه برای اینکه زودتر به نشریات برگردانده شود دوره‌اش سه ماهه می‌شود.

این عضو کارگروه توسعه مطبوعات در پایان گفت‌وگوی خود درباره نظام رتبه‌بندی مطبوعات و آثار و عواقب آن اظهار کرد: به دنبال این هستیم که این اتفاق بر اساس ارزشیابی کیفی باشد نه تیراژ. در حال حاضر بنا بر تیراژ است و می‌گویند هر روزنامه‌ای که تیراژ بالاتری دارد بهتر است. در حالی که این‌طور نیست. در این زمینه تلاش شده است کار جدی‌تری انجام شود تا بهترین روزنامه کشور از لحاظ محتوا انتخاب شوند.

تقی‌پور در این زمینه یادآور شد: در حال حاضر فراخوان رتبه‌بندی مطبوعات به مطبوعات ارائه شده و پس از راستی‌آزمایی نتایج منتشر خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : بیمه خبرنگاران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.