توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323383
"آماده تنش‌زدایی میان ایران و عربستان هستیم"
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۱۵
وزیر خارجه ایتالیا تأکید کرد که رم نهایت تلاش خود را برای کاهش تنش بین تهران و ریاض انجام خواهد داد.

«پائولو جنتیلونی» وزیر امور خارجه ایتالیا در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به رم که با تنش‌ها میان عربستان و ایران همزمان شده است، در گفتگو با روزنامه لاستمپا درباره نقش ایتالیا در حل مشکلات روی داده میان ایران و عربستان اظهار داشت: ایتالیا نهایت تلاش خود را برای کاهش و خنثی کردن تنش‌ها انجام خواهد داد. در ماه جاری میلادی (ژانویه) ایتالیا نخستین کشور اروپایی است که مورد بازدید هیات عالیرتبه ایرانی پس از توافق هسته‌ای قرار می گیرد و ما این فرصت را برای ترغیب به تنش زدایی از دست نخواهیم داد.

وزیر خارجه ایتالیا سپس به مساله پناهجویان و کنترل مرزی برخی کشورهای اروپایی با هدف مقابله با موج مهاجرت ها اشاره و بر لزوم اعطای پناهندگی اروپایی به پناهجویان واجد شرایط جهت دائمی کردن طرح توزیع و سهمیه بندی پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه تأکید کرد.

جنتیلونی در پاسخ به این سئوال که آیا ایتالیا تسلیم نظریه پایان کار پیمان شینگن شده است؟ گفت: خیر، به هیچ وجه. تعلیق این پیمان از سوی برخی کشورها باید همچنان وضعیتی فوق العاده و دارای محدودیت زمانی تلقی شود ولی تا رسیدن فصل بهار به عبارتی پیش از آنکه موج عظیم مهاجران دوباره به سوی اروپا جاری شود، کشورهای اروپایی باید به‌صورت مشترک مسئولیت ها را متقبل شوند. در غیر این صورت وضعیت برای همه دشوار خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایتالیا با یادآوری حملات تروریستی داعش در لیبی، افزود: باید گام‌های لازم جهت تشکیل هرچه سریعتر دولت وفاق ملی که تصمیم برداشتن آن در کنفرانس رم و در مراکش اتخاذ شد، برداشته شود. هرگونه تأخیر در این مسیر هدیه به داعش محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا احتمال مداخله نظامی وجود دارد؟ گفت: هر زمان که دولت جدید لیبی درخواست کند، ایتالیا و سایر کشورها از پاسخگویی به مقتضیات امنیتی این کشور دریغ نخواهند کرد. البته باید بر همگان روشن باشد که کسی به فکر حمله یا نمایش های قلدرمأبانه نبوده و هدف تنها همراهی دولت مرکزی در برقراری ثبات خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : قطع رابطه ایران و عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.