نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413482
فتوای رهبر انقلاب درباره آلودگی هوا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰
طبق فتاوای رهبر انقلاب، اگر کسی سبب افزایش آلودگی هوا شود و تنفس این هوا برای مردم به‌ویژه افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و تنفسی هستند ضرر قابل توجه داشته باشدو ضرر معتنابه به مردم برساند، کار حرام مرتکب شده است.
 
به گزارش ایلنا، در زیر برخی از سوالات شرعی درباره احکام مرتبط با آلودگی هوا مشاهده می‌شود که حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده -عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده‌اند.
 

آیا استفاده از خودروهایی که آلایندگی بیش از حد مجاز دارند اشکال دارد؟

بله؛ به‌طورکلی آلوده کردن این هوای صافی که خداوند برای تنفس افراد، گیاهان و حیوانات قرار داده است، کار شایسته‌ای نیست. اما از نظر شرعی اگر واقعاً آلایندگی یک خودرو بیش از حد مجاز است که قانوناً ممنوع است استفاده از آن اشکال دارد. البته حتی اگر قانون هم منع نکرده باشد ولی صاحب خودرو تشخیص می‌دهد که آلایندگی این خودرو ضرر زیادی به دیگران می‌زند و واقعاً برای سلامت دیگران مضر است، باز هم استفاده از این خودرو جایز نیست.

رفت‌وآمد با وسایل نقلیه‌ی شخصی و عدم استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی در زمان‌هایی که هوای شهر آلوده است چه حکمی دارد؟

اگر وضعیت یک وضعیت استثنایی و هوای شهر آلوده باشد به‌گونه‌ای که هر چه این وسایل به تعدادشان اضافه شود به آن آلودگی اضافه می‌شود و تنفس این هوا برای مردم به‌ویژه افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و تنفسی هستند ضرر قابل توجه داشته باشد، در این صورت اگر کسی سبب افزایش این آلودگی شود و ضرر معتنابه به مردم برساند، کار حرام مرتکب شده است. لذا اگر مسئولان اعلام کردند که مردم وسایل نقلیه‌ی شخصی را بیرون نیاورند باید مراعات شود.
 
کلمات کلیدی : فتوای رهبر انقلاب+آلودگی هوا
 
محمد
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۴:۲۶:۵۸
متاسفانه مسوولين ما چشم خودشان را بر روي فتوا رهبري هم بسته اند وحتي از اجرا طرح واجب زوج وفرد هم عاجز وبيمناك هستند، واقعاً تلفات الودگي هوا از تعداد شهداي جنگ تحميلي بيشتر شده ، خونبهاي اينها بر عهده كيسن؟! (4015974) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.