توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427739
سهم ایران از بازار نفت ژاپن چقدر است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۹
ایرنا نوشت: سهم ایران از بازار واردات ژاپن در پی افزایش 49 هزار بشکه ای صادرات نفت ایران به این کشور در ماه اکتبر (دهم مهرماه تا دهم آبان ماه) به 6.6 درصد رسید.

نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به بیست و ششم آذرماه بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داد و با رشد 2 دلار و 2 سنتی به بشکه ای 51 دلار و 70 سنت رسید.

امروز وزارت نفت اعلام کرد واردات نفت خام ژاپن در ماه اکتبر 2016 با 67 هزار بشکه در روز کاهش (معادل 2 درصد) نسبت به مدت مشابه پارسال به سه میلیون و 55 هزار بشکه در روز رسید.

واردات ژاپن از عربستان در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه پارسال 205 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به یک میلیون و 262 هزار بشکه رسید. ریاض با داشتن سهم 41 درصدی از واردات این کشور، مهمترین صادرکننده نفت خام به ژاپن است.

در این ماه صادرات نفت خام امارات‌ به ژاپن در مقایسه با مدت مشابه پارسال 9 هزار بشکه در روز- معادل یک درصد- کاهش یافت و به 688 هزار بشکه در روز رسید.

امارات‌ با داشتن سهم 23 درصدی از واردات ژاپن در جایگاه دومین صادرکننده نفت خام به این کشور قرار دارد.

سهم قطر از واردات ژاپن 7.2 درصد است. این کشور سومین صادرکننده نفت خام به ژاپن است.

بر اساس گزارش پترولیوم اینتلیجنس ویکلی (PIW)، صادرات نفت خام کویت و ایران به ژاپن به ترتیب در ماه اکتبر 22 و 49 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 214 و 202 هزار بشکه در روز رسید؛ سهم کویت و ایران از واردات ژاپن به ترتیب هفت و 6.6 درصد است.

کویت و ایران به ترتیب چهارمین و پنجمین صادرکننده نفت خام به ژاپن به شمار می‎آیند.

صادرات روسیه به ژاپن در ماه اکتبر 2016 در مقایسه با اکتبر 2015 به میزان 229 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 115 هزار بشکه در روز رسید.

این کشور که در اکتبر 2015 در جایگاه سومین صادرکننده نفت خام به ژاپن قرار داشت در اکتبر 2016 با سهم 3.7 درصدی از واردات ژاپن در جایگاه هفتمین صادرکننده به این کشور قرار گرفت.
 
کلمات کلیدی : صادرات نفت+نفت ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.