توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485339
انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از کردهای عراق
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۰
دیده‌بان حقوق بشر مقامات کردستان عراق را به اجبار آوارگان موصل جهت انتظار پشت موانع امنیتی و در برخی اوقات نزدیک خطوط درگیری متهم کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد این انتظار که بعضا هفته‌ها و ماه‌ها به طول می‌انجامد نه تنها سختی‌های غیرنظامیان را افزایش بلکه زندگی‌آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

لما فقیه، معاون مدیر بخش خاورمیانه در این سازمان خاطر نشان کرد: این خانواده‌ها سال‌ها در سایه نقض‌های ترسناک داعش زندگی کردند و ماه‌ها از کمبود موادغذایی، آب و دارو رنج برده و زندگی خود را برای دستیابی به امنیت به خطر انداختند.

فقیه همچنین گفت: تاخیر در رساندن افرادی که از ترس داعش فرار کرده‌اند به مناطق امن و همچنین کمک‌رسانی به این افراد، اقدامی غیرانسانی است.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: نیروهای پیشمرگ کردستان عراق پیشتر غیرنظامیان را پس از فرارشان از دو شهر الحویجه و تلعفر که تحت تسلط داعش در شمال عراق است در ایست‌های بازرسی بازداشت می‌کردند. ایست‌های بازرسی در برخی موارد در محدوده بمباران تکفیری‌ها بودند.

سازمان مذکور همچنین تاکید کرد: غیرنظامیان روزها یا هفته‌ها و سه ماه در یک مورد متوقف شدند وبیشتر اوقات این افراد در معرض حملات داعش با بمب‌های توپخانه‌ای و عملیات انتحاری و بدون غذا و کمک رسانی تنها رها می‌شدند.
 
کلمات کلیدی : کردهای عراق+حقوق بشر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.