توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388436
ریشه‌کن شدن بیکاری با هدایت نقدینگی ۱۰۰۰ تریلیون تومانی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
معاون امور تعاون وزیر تعاون بر اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ با واگذاری تصدی‌های دولتی به بخش تعاون تأکید کرد و گفت:اگر ۱۰۰۰ تریلیون تومان نقدینگی در کشور به سمت تعاون و تولید و اشتغال هدایت شود بیکاری ریشه کن می‌شود.

به گزارش تسنیم، سیدحمید کلانتری، معاون امور تعاون وزیر تعاون با حضور در همایش اندیشه تعاون، راه سوم اقتصاد که صبح امروز در سالن تلاش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار با هدف معرفی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بخش تعاون کشور برگزار شد با اشاره به تشکیل تعاونی‌های سهامی عام برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: اقتصاد دولتی خلاق و پویا و اثربخش و انعطاف پذیر نیست. تجربه کشورهای دیگر نشان داده است که تعاون همواره موفق بوده است. هدف از راه اندازی نهضت تعاون مقابله با اندیشه‌ای بود که نظام سرمایه‌داری را تعدیل کند و اصول پایه تعاون اهداف ارزش‌پذیر از جمله آزادی، دموکراسی، مشارکت‌پذیری و حفظ حقوق افراد را دنبال می‌کرد.

وی مهمترین ویژگی تعاونی‌ها را نگاه عدالت محور خواند و گفت:اگر جامعه ما به دنبال کاهش تبعیض و فقر و ایجاد عدالت است، بهترین قالب تعاون خواهد بود. اقتصاد تعاون نسبت به جامعه بی‌تفاوت نیست و در مقابل سرنوشت جامعه احساس مسوولیت می‌کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عین حال اقتصاد تعاونی را موجب هم‌افزایی و کنار هم قرار گرفتن استعدادها دانست و ادامه داد: مهم‌ترین کارکرد اقتصاد تعاونی بالارفتن بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده است، اما بیش از هر چیز تجمیع سرمایه‌های خردی است که به تنهایی کارگشا نیست و می‌تواند مشکل تجمیع منابع خرد در کشور را برطرف کند.

کلانتری از نقدینگی بالا و بیکاری به عنوان دو مشکل اساسی کشور نام برد و افزود: هم‌اکنون ۱۰۰۰تریلیون تومان در کشور نقدینگی داریم و در طرف دیگر با بیکاری فزاینده روبه‌رو هستیم، در صورتی که اگر این نقدینگی از طریق تعاونی‌ها به سمت تولید و اشتغال برود، بیکاری ریشه‌کن می‌شود.

وی همچنین درباره‌ی ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه، اظهار کرد: با تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام و اصلاح قانون تعاون، قانون شکل‌گیری شرکت‌های تعاونی سهامی عام به تصویب رسید که امکان حضور تعاونی‌ها در بورس و واگذاری سهام‌شان تا ۴۹درصد را فراهم کرده است.
 
کلمات کلیدی : بیکاری+جوانان بیکار+اشتغالزایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.