توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 239611
راهنمای کتاب/ «یادگاران 24: غلامعلی رجبی (جندقی)»؛ سید احمد معصومی نژاد، نشر روایت فتح
مردان راستین روزگار
بخش فرهنگی الف، 6 مرداد 93
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۹
کتاب غلامعلی رجبی (جندقی)
مجموعه یادگاران ۲۴
نویسنده: سید احمد معصومی نژاد
نشر روایت فتح، چاپ اول ۱۳۹۳
شمارگان ۲۲۰۰ نسخه
۱۰۰ صفحه، ۵۰۰۰ تومان

****

نام روایت فتح که به گوشمان می‌خورد بی‌اختیار یاد صدای گرم سید مرتضی آوینی و مستندهای تأثیرگذار او می‌افتیم که در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد از سیما پخش می‌شد. در اهمیت و ارزش آن همین بس که در آن ایام که سیما پر بود از برنامه‌های این‌چنینی، روایت فتح ممتاز و جذاب مخاطبان فراوان داشت.

دریغا که با شهادت آوینی مستندهای ماندگار روایت فتح به خاطره‌ها پیوست. اما راه آوینی و اهمیت و تأثیرگذاری او چیزی نبود که با شهادتش متوقف شود. آوینی حالا به یک جریان بدل شده است. جریانی فرهنگی و هنری که از دل انقلاب برخاسته و دردمندانه در راه انقلاب نیز حرکت می‌کند.

انتشارات روایت فتح نه‌تنها به اعتبار نامش که با یاد شهید آوینی گره‌ خورده، بلکه به استناد  آنچه تاکنون مزین به نام شهدای بزرگوار هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است، کوشیده در مسیر همین جریان حرکت کند. نشر روایت فتح در قالب انتشار مجموعه‌هایی متنوع و خواندنی کوشیده است که نام و یاد این شهیدان را برای نسل‌های بعدی نیز زنده و پایدار نگهدارد. مجموعه‌هایی با عناوین: نیمه پنهان ماه، آسمان، شوکران، یادگاران و... که هر یک با توجه به الگویی که برای آن تعریف‌شده، به شیوه‌ای به جنگ و آدمهای آن می‌پردازد.

کتاب غلامعلی رجبی (جندقی) از تازه‌ترین کتابهای این ناشر است که به عنوان بیست و چهارمین کتاب از مجموعه یادگاران منتشر شده. از منظر ناشر یادگاران مجموعه کتاب‌هایی‌ست که بنا دارد تصویر جنگ را در قالب خاطره‌هایی بازنویسی کرده به آنها که آن سال‌ها را ندیده‌اند، نشان بدهد. حکایت کسانی که روزگاری جان برکف نهاده و مردانه وارد کارزار دفاع از اسلام و ایران شده‌اند؛ حکایت مردان راستین روزگار.

هر مجلد از مجموعه کتاب های یادگار شامل ۱۰۰ خاطره کوتاه درباره یک شهید است، برش‌هایی کوتاه از زندگی هر شهید که براساس روایت‌ گوشه های مختلف زندگی آن شهید بزرگوار از زبان خانواده، دوستان و آشنایان و به‌خصوص هم‌رزمانش تنظیم شده و به شکلی موجز و خواندنی بر بروی کاغذ آمده است. شهید غلامعلی رجبی (جندقی) از جمله رزمندگانی بود که در طول سال‌های دفاع مقدس تأثیرات سازنده‌ای بر هم‌رزمانش گذاشت، به‌خصوص اینکه از خانواده‌ای فرهنگی برخاسته و پدرش در دبیرستان علوی تدریس می‌کرد.

این شهید بزرگوار با این که مداح اهل‌بیت بود و می‌توانست به‌راحتی از این هنر خود برای کسب درآمد استفاده کرده و زندگی راحتی برای خود در شهر تهران ترتیب دهد، ترجیح داد غلام واقعی مولایش علی باشد و مدح اهل‌بیت از سر صدق و صفا بگوید؛ بی‌آنکه چشم‌داشت مالی بدان داشته باشد. افزون بر این برخلاف برخی مداحان در انتخاب اشعار و نوع مجالسی که می‌گرداند حساسیتی ویژه داشت. کتاب حاضر که به زندگی چنین شهیدی می پردازد و آموزه های بسیاری برای ما راحت طلبان امروز دارد، به قلم سید احمد معصومی نژاد مکتوب شده است.

نیمه پنهان ۲۲؛ شهید علی تجلایی

از دیگر مجموعه‌های منتشر شده توسط نشر روایت فتح، می‌توان به نیمه پنهان اشاره داشت که به‌تازگی نیمه پنهان ۲۲ که به زندگی شهید علی تجلایی اختصاص‌یافته وارد بازار نشر شده است. مجموعه نیمه پنهان نیز به شرح خاطراتی از زندگی شهدای عرصه دفاع مقدس می‌پردازد. در این مجموعه نیز هر کتاب به یک شهید پرداخته، البته با این تفاوت که متن کتاب پیوسته و از زبان یکی از نزدیکان آن شهید روایت‌شده است. بر این اساس این کتاب‌ها دربرگیرنده زوایای کمتر دیده‌شده زندگی این شهیدان بزرگوار عرصه دفاع از میهن هستند. در نیمه ماه ۲۲ ؛ همسر شهید علی تجلایی راوی ماجراست و کتاب به همت راضیه کریمی مکتوب شده است.

آنچه این کتاب و دیگر کتب مجموعه‌های روایت فتح را از دیگر نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند رویکرد تازه آن‌ها، پرداخت موجز و شسته‌رفته از زندگی این شهداست. درواقع این کتاب‌ها به‌گونه‌ای نوشته‌شده که علاوه بر ثبت و ضبط گوشه‌هایی از تاریخ هشت سال دفاع مقدس از جذابیت لازم برای برقراری ارتباط با مخاطب نسل جوانی که شاهد و ناظر آن روزهای سرنوشت‌ساز نبوده برخوردارند.
 
کلمات کلیدی : راضیه کریمی + نشر روایت فتح + غلامعلی رجبی (جندقی)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
مردان راستین روزگار