نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306210
هدف اوباما از اعزام نیروهای عملیات ویژه به سوریه
بخش خارجی الف، 10 آبان 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۰
سرانجام پس از ماه ها بحث و گفت و گو، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه فرمان اعزام نیروی زمینی به سوریه را صادر کرد. این خبر را رسانه ها روز جمعه و در حالی که وزرای خارجه ۱۷ کشور در اتریش در حال مذاکره درباره آینده سوریه بودند اعلام کردند.

مطابق اعلام کاخ سفید، آمریکا از ماه آینده نیروهای عملیات ویژه را برای انجام آنچه تعلیم، مشاوره و کمک به مخالفان «میانه‌رو» سوری جهت مبارزه با داعش خوانده شده، روانه شمال سوریه خواهد کرد. در دستور باراک اوباما آمده که ۵۰ عضو به سوریه اعزام می شوند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز جمعه با اشاره به اینکه نمی تواند بدلایل امنیتی به جزئیات راهبرد آمریکا اشاره کند گفت بسیار مهم است که مردم آمریکا درک کنند نیروهای ما ماموریت رزمی ندارند و ماموریت آن ها توانمند سازی نیروهای مخالف در سوریه است.

به نظر می رسد دولت آمریکا بر این موضوع که این نیروها، محدود هستند و صرفاً برای آموزش وارد سوریه می شوند تاکید دارد تا شائبه ورود زمینی گسترده به جنگ سوریه مطرح نشود؛ چرا که اوباما با شعار تغییر و این که از درگیری های خاورمیانه خارج می شود توانست در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد.

در حال حاضر، شمار نظامیان آمریکایی در عراق حدود ۳۳۰۰ نفر عنوان شده و به گفته مقامات واشنگتن، هیچ نظامی این کشور به سوریه اعزام نشده است. با این وجود درباره چرایی اعزام نیروهای آمریکایی به جنگ سوریه آن هم در این مقطع زمانی دلایل متفاوتی ذکر شده است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت تصمیم برای ارسال نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه بخشی از راهبرد تقویت نیروهای محلی برای شکست داعش است. بر همین اساس استراتژی جدید وزارت دفاع آمریکا که کارتر در جلسه استماع اخیر در سنا مطرح کرد، تشدید حملات به رقه، مقر داعش در سوریه و الرمادی در عراق و همچنین افرایش حملات در سوریه و عراق است.

اما برخی بر این عقیده هستند این تاکتیک زمانی از سوی آمریکایی ها به کار گرفته می شود که استراتژی قبلی آنها مبنی بر آموزش مخالفان «میانه رو» با شکست جدی مواجه شده و گزینه استقرار موقت برخی نیروهای ویژه آمریکا در سوریه در راستای مشاوره به مخالفان در نبرد با دولت سوریه و حمایت بالقوه از عملیات هوایی است. این تاکتیک در نهایت موجب می شود که آمریکا در مذاکرات درباره آینده سوریه دست بالا را داشته باشد.

همچنین ممکن است درپیش گرفتن یک شیوه جدید برای مداخله بیشتر در عراق و سوریه به این دلیل باشد که پوتین از یک ماه پیش حملات هوایی گسترده ای را علیه مخالفان بشار اسد تدارک دیده است و آمریکایی ها برای برقراری موازنه در سوریه و از بین بردن برتری روس ها، به این فکر افتاده اند.

در واقع اگر رئیس جمهور روسیه وارد جنگ سوریه نمی شد آمریکا احساس نمی کرد که مجبور است حمایت خود را از مخالفان بشار اسد تقویت کند. همچنین این حملات در راستای حمایت و کمک کردن به کردها و به زعم آمریکایی ها مخالفان میانه رو در مقابل حملات نیروهای روسیه و حتی ترکیه است. بر اساس این استدلال اقدام دولت آمریکا پیامی برای روس ها است مبنی بر اینکه درگیری در سوریه ممکن است برای آنها بسیار دشوارتر گردد.

برخی کارشناسان نیز معتقدند اگر چنین تصمیمی اتخاذ نمی شد روس ها در آینده نزدیک به عنوان ابرقدرت در خاورمیانه سر بر می آوردند و آمریکا دیگر جایی در خاورمیانه نخواهد داشت.

در راستای همین دلیل، اما عده ای معتقدند که بعید است نیروهای اندکی که وارد سوریه شده اند بتوانند تغییر محسوسی در میدان نبرد ایجاد کنند مگر این که آمریکا در پی این است تا در مراحل بعدی تعداد افراد بیشتری را درگیر جنگ کند.

اما جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در صحبت های روز جمعه خود این دلیل را رد می نماید و عنوان می کند که اوباما به دنبال اجرای برنامه عملیات زمینی دراز مدت نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه نیست البته اشتون کارتر احتمال استقرار تعداد بیشتری از نیروهای ویژه را در سوریه رد نکرده است. وی گفته اگر مأموریت اولیه این نیروها موفقیت‌آمیز باشد نیروهای بیشتری ارسال خواهند شد.

اما بدون شک در صورت رخ دادن این موضوع و تخلف اوباما از وعده های انتخاباتی خود، موقعیت هم حزبی های او در انتخابات ریاست جمهوری تضعیف خواهد شد.

در مجموع می توان گفت هدف از اعزام نیروی زمینی عملیات ویژه به سوریه در راستای افزایش نقش آمریکا و تقویت مخالفان مورد حمایت واشنگتن که ضد بشار اسد هستند می باشد تا میدان نبرد کامل در اختیار روس ها نباشد اما دشوار است که بتوان باور کرد این تعداد محدود تاثیرگذاری بسیار زیادی در میدان نبرد داشته باشند و همچنین پیش بینی این که در مرحله بعد مقامات کاخ سفید چه اقدامی انجام دهند سخت است و شاید به تحرک و اقدامات دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی نیز بستگی دارد.
 
کلمات کلیدی : اوباما، سوریه، پوتین، بشار اسد، داعش
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۰۶:۱۵:۰۴
بعد از اقدام پوتین در دخالت مستقیم در سوریه، به نظر می‌رسد صبر آمریکا و اوباما لبریز شده و شروع به اقدامات تهاجمی و هشدار دهنده به روسیه و چین کرده‌اند:

۱- حرکت هفته گذشته ناو آمریکایی‌ در جزائر مورد اختلاف در دریای چین جنوبی که خشم چین را برانگیخت

۲- سیل اسلحه و موشک‌های تاو که به سوی گروهای مخالف اسد سرازیر شده

۳- اعزام مستقیم نیروی زمینی‌ و استقرار آنها در سوریه که این پیغام را به ایران و روسیه میدهد که حتی در صورت شکستن مقاومت این گروه‌ها باز پیروزی نظامی امکان ندارد

و بالاخره مهمتر از همه

۴ - اقدام امروز برای سرنگونی هواپیمی روسیه در تلافی سرنگونی هواپیمای مالزی بٔر فراز وکرین که ۲۲۰ نفر از مسافران آن از هلند و استرالیا یعنی‌ بهترین دوستان و متحد آمریکا بودند و ماه گذشته کمیته تحقیق مستقل اعلام کرد که قطعاً این هوپیما توسط موشک‌های روسی بوک مورد اصابت قرار گرفته و از ناحیه شورشیان شرق اوکراین بوده...

جالب این است که هوپیمی مالزی در ارتفاع ۳۲ هزار پای مورد اصابت قرار گرفت و این هوا پیمای روسی در ارتفاع ۳۱ هزار پایی‌ دچار سانحه شده... هوا پیمای مالزی حامل ۱۹۳ هلندی و ۲۷ استرالیا یی بیگناه یعنی‌ جمعا ۲۲۰ نفر که به سفر تفریحی می‌رفتند، هوپیمای روسی حامل ۲۲۴ مسافر بیگناه روسی که از سفر تفریحی بٔر می‌گشتند... و بسیاری مورد مشابه دیگر

در اینجا لازم است یکبار دیگر به دلسوزان وطن یادآوری شود اینکه جریان سوریه و جنگ سرد امریک و روسیه، دامنه یی بسیار بالاتر از اختلفت ایران و آمریکا و حتی ایران و عربستان گرفته و باید بسیار هوشیار بود که عوض جانبداری از یک طرف این جنگ سرد، به همان سیاست بیطرفی یا نه شرقی‌ و نه غربی بٔر گشت که در غیر این صورت، بخت و عقب نشینی احتمالی‌ روسیه ، عواقب بسیار ناگواری برای کشور دارد... روسیه به عنوان یک قدرت هسته‌ای در صورت عقب نشینی هنوز میتواند از عواقب آن مصون بماند ولی‌ خدای نکرده ایران، باید بهای بسیار سنگینی‌ برای شرکت در این رقابت جنگ سردی بین قدرتهای بزرگ که کوچکترین تعهدی به منافع ایران ندارند ، به دهد.... (3291356) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۲:۲۵:۵۰
داعش همان امریکا ست خودتان را خسته نکنید وتنها کشوری که می تواند از پسشان در بیاد روسیه است (3291962) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۰۸:۰۱:۳۲
مخالفان میانه رو؟؟؟ واقعا که دیگه مماشات با آمریکا مجاز نیست و ایران و حزب الله و هم پیمانانمان باید با قدرت بیشتر وارد میدان شویم (3291489) (alef-13)
 
Saeid
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۰۹:۳۰:۲۵
آمریکا قبلا هم بیش از این تعداد نیرو در سوریه داشت. فقط اعلام رسمی آن حربه ای خواهد بود که حملات روسها را محدودتر کند.
از فردا آمریکاییها در تماس مداوم روسیه را از بمب باران فلان منطقه بازخواهند داشت بی آنکه نیرویی در آنجا داشته باشند (3291610) (alef-13)
 
حقیقت جو
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۰:۳۵:۰۶
بزرگترین اشتباه اوباما خارج کردن نیروهایش از عراق بود که باعث شد در خلا قدرت پیش امده داعش بوجود بیاید و عراق و سوریه را بگیرد
اکنون نیز باید برای موازنه قدرت در سوریه حضور پیدا کند وگرنه پوتین انجا را هم مثل کریمه می بلعد (3291704) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۲:۰۷:۴۱
جوري صحبت ميكني كه انگار آمريكايي هستي نه ايراني بد طرفداري امريكا ميكني (3294015) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۰:۳۸:۱۱
موضوع سوریه به زودی حل خواهد شد (3291711) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۸:۳۵:۴۰
انشا الله (3292734) (alef-3)
 
م -ه متهم ردیف هفتم :-)
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۰:۴۱:۵۹
روسیه باید از سوریه خارج شود .
والا باید منتظر سقوط هواپیماهای مسافر بریش توسط داعش باشد . (3291720) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۲۱:۴۷:۳۷
داعش=آمریکا (3293059) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.