نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496517
چرا فیلم مهران مدیری آنگونه که انتظار می رفت،نفروخت؟
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۹
فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» ساخته چهره نام‌آشنا مهران مدیری در روز نخست اکران با فروش 700 میلیون تومانی رکورد افتتاحیه سینمای ایران را شکست اما با این حال فروشش در طول هفته گذشته چندان که انتظار می‌رفت، نبود.

دنیای اقتصاد نوشت: تبلیغات گسترده این فیلم در زمان پیش از اکران و در روز نخست اکران، باعث شده بود تا انتظار رکورد فروش در هفته اول بسیار بیشتر از 2 میلیارد و 170 میلیون تومان باشد. فیلم مدیری از صبح شنبه گذشته تا آخرین سانس روز پنج‌شنبه‌ای که گذشت، یک و نیم میلیارد تومان فروخته است.

افت ناگهانی فروش این فیلم در هفته اول نشان می‌دهد که وعده خنداندن با استفاده از اسامی برندها و چهره‌های محبوب، نمی‌تواند در فروش نهایی، عاملیت چندانی داشته باشد، زیرا آنچه در فروش نهایی یک فیلم اثرگذار است، رضایت مخاطبان است. ایجاد توقع و تصورهای بزرگ برای مخاطبان، جلب رضایت آنان را از دیدن و لذت بردن از یک فیلم دشوار می‌کند. به نظر می‌رسد اتفاقی که برای فیلم مهران مدیری در هفته اول افتاده است، این باشد که مخاطبان سینما به اندازه توقعی که داشته‌اند، ‌از این فیلم لذت نبرده‌اند. به نظر می‌رسد تبلیغات گسترده برای فیلم مهران مدیری که انتظار می‌رفت بسیاری از رکوردهای فروش را جابه‌جا کند، نتوانسته بر نارضایتی مخاطبان غلبه کند. به هر حال سیر فروش فیلم‌ها، ‌مشابه نیست. 

برخی فیلم‌های پرفروش ابتدا با شیب تند و استقبال گسترده در هفته اول مواجه می‌شوند و برخی دیگر شیب ملایمی را تجربه می‌کنند اما همه آنها پس از یک یا دو هفته از زمان پیک استقبال، با کاهش آرام فروش مواجه می‌شوند و شیب منفی استقبال تا روزهای پایانی اکران ادامه دارد؛ یعنی مجموع فروش چند هفته پایانی ممکن است کمتر از فروش دو یا سه روز از زمان پیک باشد. با این اوصاف، به نظر می‌رسد کار «ساعت 5 عصر» برای رکوردشکنی از فیلم‌‌های «گشت 2 » با 6/ 19 میلیارد تومان، «نهنگ عنبر2 » با 2/ 19 میلیارد تومان و «خوب، بد، زشت» با 2/ 16 میلیارد تومان فروش دشوارتر از تصور سازندگان باشد. به هر حال در هفته گذشته کم‌فروش‌ترین فیلم، «کارگر ساده نیازمندیم» بوده است. این فیلم در 44 سالن سینما 65 میلیون تومان فروخته است. یعنی به‌طور میانگین در هر سالن حدود یک و نیم میلیون تومان. این شاخص برای فیلم «ساعت 5 عصر» حدود 12 میلیون تومان است.
 
 
کلمات کلیدی : مهران مدیری + سینمای ایران + حوزه هنری
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۰:۴۱:۴۶
خوب نهاد های انتسابی بخشی از بودجه فرهنگی را به خانواده ها برای دیدن فیلم اختصاص بدهند تا فروش فیلم مثل اخراجی ها رکورد بزند. (4493232) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.