توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481612
دیابتی های دارای عوارض مزمن روزه نگیرند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۱
متخصص چشم پزشک گفت: مبتلایان به دیابت که دچار عوارض مزمن مانند درگیری شبکیه چشم هستند، نمی توانند روزه بگیرند.

دکتر منصور همایونی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در عین حال به این نکته اشاره کرد که دیابت، جزو موارد ممنوعیت کامل روزه داری نیست بلکه بیمار بسته به شرایط مختلف بیماری و با صلاحدید پزشک ، می تواند اقدام به روزه گرفتن کند.

وی ادامه داد: دیابت (Diabetes) یا بیماری قند که امروزه در جوامع جهانی و نیز در کشور ما شیوع زیادی پیدا کرده است تا حدی ناشی از استعداد ژنتیکی و در بخشی نیز به علت بی تحرکی شدید به ویژه در جوامع شهری است. دیابت به معنای افزایش قند خون به بالای حد مجاز معمولا طبق تعریف بیش از125 میلی گرم در دسی لیتر، است.

همایونی افزود: منظور از تعریف علمی دیابت ، دیابت شیرین Diabetes mllitus است چراکه نوع نادری از دیابت به علت اختلال در عملکرد غده هیپوفیز وجود دارد که دیابت بی مزه نامیده می شود.

این چشم پزشک ادامه داد: بیمار دیابتی باید بداند که روزه داری ، جایگزین رژیم غذایی معمول یا مصرف داروها نیست بلکه باید با دقت بیشتری و چنانچه پزشک به وی اجازه دهد رژیم غذایی خاص و داروها را حتی با وسواس بیشتری ادامه دهد.

همایونی گفت: بیماران دیابتی وابسته به انسولین ( مگراینکه مصرف انسولین آنها زیاد نبوده و طی روز دچار افت قند نمی شوند)، بیمارانی که قند خون سحر گاه آنان بیش از 350 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، بیماران دیابتی با عوارض مزمن در اندام هایی مانند کلیه ، مغز ، قلب ، چشم ، دست و پاها بطور مثال درگیری شبکیه چشم ، زخم پای دیابتی ، نارسایی کلیه به علت دیابت ، نمی توانند روزه بگیرند.

وی، خطرناک ترین عارضه بیماران دیابتی روزه بگیر را افت قند خون در این بیماران دانست و افزود : این افت قند خون با علائمی مانند طپش قلب ، لرزش بدن ، تاری دید ، تعریق و در نهایت بیهوش شدن خود را نشان می دهد که چنانچه به موقع تشخیص داده و درمان نشود می تواند مرگبار باشد.

این چشم پزشک در خصوص عوارض چشمی دیابت گفت: مشکلات شبکیه چشم در صدر عوارض چشمی قرار دارند که موجب خونریزی های وسیع یا تکه ایی ، انسداد شرائین یا ورید های شبکیه ، خونریزی زجاجیه و ورم لکه زرد و در قسمت های دیگر چشم موجب پیدایش یا تشدید آب مروارید، آب سیاه و زخم قرنیه می شود.

همایونی تاکید کرد: بیماران دیابتی به هیچ وجه مجاز به روزه داری بدون دریافت سحری نبوده و قبل از شروع روزه داری درباره لزوم تغییر داروهای کنترل کننده قند خون باید با پزشک خود مشورت کنند.
 
کلمات کلیدی : ماه رمضان + تغذیه + سلامت + روزه داری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.