نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484114
مونتاژ متقلبانه فیلم خانه مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲/ توضیح دکتر سید محمود کاشانی
بخش سیاسی الف، ۲۸ خرداد ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۹
اخیر فیلمی در شبکه های اجتماعی با عنوان بازدید زاهدی از خانه ویران شده دکتر مصدق پس از کودتا ی ۲۸مرداد منتشر شده است که در صحنه ای از فیلم، ادعا شده است که آیت الله کاشانی در آن بازدید حضور داشته است.

تماشا و دانلود

خبرنگار الف، در تماسی با دکتر سیدمحمود کاشانی به بررسی صحت و سقم این بخش از ویدیو پرداخت.

پاسخ دکتر کاشانی در ادامه می آید.

چندی است فیلم یک دقیقه و 52 ثانیه‌ای از خانة مصدق روز 28 مرداد 1332 که آثاری از هجوم مردم در آن به چشم مي‌خورد بي‌آن‌که شخص یا مؤسسه‌ای مسئولیت آن را پذیرفته باشد در شبکه‌های اجتماعی پخش مي‌شود. در بخش پایانی این فیلم، فیلم دیگری در 3 یا 4 ثانیه از آیت‌الله کاشانی، دکتر مظفّر بقایی، سید شمس‌الدین قنات‌آبادی و نمایندگان دیگر مجلس شورای ملی دورة هفدهم و فیلم دیگری از سپهبد زاهدی به فیلم خانة مصدق الحاق شده است. در زیرنویس فیلم خانة مصدق نوشته شده است:

«فیلمی نادر منتشر شده توسط «سیا» از ورود آیت‌الله کاشانی به همراه زاهدی و نمایندگان امریکا و انگلیس به ویرانه‌های خانه دکتر مصدق یک ساعت بعد از پیروزی کودتا».

این ادعا، دروغ آشکار است. اگر با دقت به این فیلم نگاه شود نام یک آرشیو خصوصی به گونة کم‌رنگ به نام “www. atelier des archives” روی آن دیده می‌شود که نشانی کامل آن در پاریس در سایت آن بازتاب دارد و هیچ ارتباطی به سازمان «سیا» ندارد. از سوی دیگر در  حالی که فیلم خانة مصدق با دریچة باز و هر دو طبقة آن نشان داده مي‌شود، فیلم چند ثانیه‌ای آیت‌الله کاشانی و دیگر نمایندگان مجلس دوره هفدهم که همراه وی هستند و مربوط به حضور آنان در مجلس شورای ملی است با دریچة بسته و پرده سیاه در بالا و پائین آن نشان داده مي‌شود. با این حال در همین فیلم، درهای بزرگ ساختمان مجلس به چشم مي‌خورند که مونتاژ متقلبانه این فیلم را آشکار می­سازند. تصویر دو نظامی نیز که با تفنگ‌های خود در حال نشانه‌گیری هستند آشکارا در برابر نمای ساختمان مجلس شورای ملی در میدان بهارستان است و نه خانة مصدق. فیلم سپهبد زاهدی نیز که به فیلم خانة مصدق الحاق شده مربوط به حضور وی در باشگاه افسران مقرّ نخست‌وزیری اوست یا مکان دیگر و این فیلم هم که با دریچة بسته نشان داده شده هیچ ارتباطی به خانه مصدق ندارد. هیچ سند و مدرک تاریخی دربارة بازدید آیت‌الله کاشانی و دیگر نمایندگان مجلس که در برابر اقدامات ضدمیهنی مصدق ایستادگی مي‌کردند و یا حضور سپهبد زاهدی که در آن روزها درگیر اوضاع بحرانی کشور بوده است در محل خانة مصدق روز 28 مرداد و یا پس از آن در دست نیست. دلایل تاریخی دیگری نیز این الحاق و مونتاژ را ثابت مي‌کنند:

1- با برگزاری رفراندوم خلاف قانون اساسی از سوی مصدق و اعلان نتایج آن ساعت 9 شب 22 مرداد، شاه فرمان‌های نخست‌وزیری زاهدی و برکناری مصدق را صبح روز 23 مرداد صادر کرد. با آن‌که فرمان برکناری مصدق ساعت 11 شب 24 مرداد ابلاغ شد و او این فرمان را پذیرفت و دیگر سِمتی نداشت با شگفتی فراوان ساعت 5 بعدازظهر روز 25 مرداد به فرمانداری نظامی دستور بازداشت دکتر بقایی را که در مجلس حضور داشت صادر کرد و مصونیت پارلمانی او را نادیده گرفت. پس از آن‌که مصدق با زمینه‌چیني‌هایی در روزهای 25 تا 28 مرداد، قدرت دولتی را به زاهدی تسلیم کرد، عصر روز 28 مرداد به دستور زاهدی همة زندانیان سیاسی آزاد شدند. دکتر بقایی نیز غروب روز 28 مرداد آزاد شد و به محل دفتر حزب خود در میدان بهارستان رفت و در آن روز آزاد نبود که از خانة مصدق بازدید کند.

2- روز 12 مرداد 1332 برای برگزاری رفراندوم خلاف قانون اساسی از سوی مصدق برای منحل کردن مجلس شورای ملی تعیین شده بود. روز 10 مرداد، اجتماع مسالمت‌آمیزی در خانه آیت‌الله کاشانی برای اعتراض به این رفراندوم برگزار شد ولی اراذل و اوباش و گروهک‌های هوادار مصدق با سنگ‌باران کردن این اجتماع مسالمت‌آمیز یک تن را کشتند و گروهی را مجروح کردند. با این حال آیت‌الله کاشانی در گفتگو با یکی از خبرنگاران خارجی که روز 3 شهریور 1332 در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات بازتاب یافت هجوم مزدوران مصدق به خانة خود را نادیده گرفت و با بزرگ‌مَنِشی دربارة هجوم مردم به خانه مصدق گفت:

«من راضی نبودم مردم خانه دکتر مصدق را خراب و به او توهین کنند ولی مصدق بر خلاف قانون اساسی قدم برداشت و دستور داد مجسمه‌های شاه سابق ایران را از جایگاه‌های عمومی بردارند».

3- شایسته یادآوری است که محمدرضا شاه با صدور فرمان‌های نخست‌وزیری زاهدی و برکناری مصدق روز 23 مرداد به زاهدی سفارش کرده بود مراقبت کند به جان مصدق آسیبی وارد نشود. ولی در پی اقدامات ضدمیهنی مصدق در باز گزاردن دست حزب غیرقانونی توده در صحنة سیاسی کشور و بهره‌برداری ابزاری از این حزب سازمان یافته و وابسته به بیگانه علیه هواداران نهضت ملی ایران، احساسات مردم را جریحه‌دار کرده بود. روز 9 اسفند 1331 نیز در اجرای برنامه‌ریزی بیگانگان، محمدرضا شاه را وادار به یک سفر اجباری به خارج از کشور کرده بود که با برخورد قاطع آیت‌الله کاشانی، مجلس شورای ملی و طبقات گوناگون مردم این توطئه ناکام گردید. همچنین در مرداد 1332 با برگزاری یک رفراندوم خلاف قانون اساسی و منحل کردن مجلس شورای ملی، مشروطیت را تعطیل و نهضت ملی ایران را به شکست کشاند. این اقدامات ضدمیهنی، خشم مردم را برانگیخته بود. سرانجام بعدازظهر روز 28 مرداد که حکومت نظامی مصدق فرو ریخت مردم به خانة او هجوم آوردند. مصدق خانه خود را با چند تانک و انواع سلاح‌ها به سان یک دژ نظامی درآورده بود. با آن‌که بسیاری از سربازان محافظ خانه مصدق به مردم پیوستنند با این حال چند تن از نظامیان وابسته به او مردم را از سنگرهای خانه مصدق به گلوله بستند. به نوشتة روزنامه اطلاعات، 3 شهریور 1332 رئیس اداره پزشکی قانونی اعلام کرد در پی این تیراندازی‌ها، 41 تن از مردم در این روز کشته شدند و 75 تن از مردم مجروح گردیدند.

با وجود شدت این تیراندازی‌ها مردم پایداری کردند و سرانجام مصدق و اطرافیان و محافظان او از طریق نردبانی به خانه‌های مجاور فرار کردند و پنهان شدند و خانة او به تصرف مردم در آمد. سرانجام روز 29 مرداد، فضل‌الله زاهدی با کشف محل اختفای مصدق او را نجات داد و در باشگاه افسران که مقرّ نخست‌وزیری بود از او پذیرایی کرد. 
بر پایه این اسناد روشن مي‌توان گفت آن بخش از این فیلم کوتاه که در آن آیت‌الله کاشانی و نمایندگان همراه وی با دریچة کاملاً بسته نشان داده می­شود تا مکان و مناسبت آن شناسایی نشود و الحاق آن به فیلمی از خانه مصدق در پی هجوم مردم به آن در بعدازظهر 28 مرداد یک مونتاژ متقلبانه است. انگیزة این صحنه‌سازی هم سرپوش نهادن بر واقعیت‌های تاریخی سال 1332 و ادامة ترور شخصیت آیت‌الله کاشانی و نمایندگان شجاع مجلس شورای ملی است که در برابر اقدامات ضدمیهنی مصدق و مداخله انگلستان در امور داخلی ایران ایستادگی کردند. 
 
 
کلمات کلیدی : آیت الله کاشانی+مصدق+کودتا ۲۸ مرداد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۳:۲۴:۲۹
جالب اینجاست بعد از این فیلم جعلی برخی به اصطلاح کارشناسی سیاسی ما گفتن تام خیابان آیت الله کاشانی رو عوض کنیم
بدون اینکه تحقیق کنن آیا این فیلم جعلی یا مونتاژی (4431644) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۵۷:۲۲
اگه همه مامثل شما وفقط با دیدن یک فیلم یک دقیقه ای و یک صفحه گزارش زیر اون، در مورد گذشته کشور قضاوت کنیم کاملا نظر شما رو خواهیم داشت. پیشنهاد میکنم شرح کامل موضع گیریها و سخنان آیت الله کاشانی رو مطالعه بفرمایید. (4432061) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۲۰:۴۸:۱۷
کاش اون فیلم پیام مصدق به آمریکا رو هم قرار دهید.

مصدق سقوط کرد چون رسما از آمریکا کمک خواست.

الان آمریکا با انتشار این اسناد تایید کرده ما مصدق را سرنگون کردیم (4432509) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۲۹:۲۳
نخير اين موضع گيري ربطي به اين فيلم ندارد مربوط به اسنادي است كه بتازگي منتشر شده. (4432130) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۳:۳۶:۲۵
نفرمودید موضع گیری کاشانی در قبال اقدامات شاه خائن چه بود؟سکوت و همراهی یا مقابله و اعتراض؟ (4431678) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۱۶:۴۳
چرا وقتی تاریخ رو نمیدونی حرف نادرست میزنی؟ (4431977) (alef-2)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۷:۳۷:۴۴
سالها مبارزات مرحوم آیت الله کاشانی با استعمار انگلیس در کشور عراق قابل خدشه نیست. (4432254) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۹:۴۳:۳۱
موضع گیری مصدق چه بود ؟ تصویر دست بوسی مصدق از شاه ثبت تاریخی شده است. (4432448) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۲۰:۴۸:۳۴
حقیقت این است که اگر مصدق نبود نفت ملی نمی شد . در ضمن زندگیش را بخوانید بد نیست . دخترش به علت شوک وارد شده هنگام دستگیری پدرش تعادل روحی خود را از دست داد و هرگز کاملا" درمان نشد .
خود او هم با وجود اینکه می توانست زندگی مرفهی داشته باشد اما با وجود بیماری از سالها قبل از نخست وزیری برای احقاق حق مردم جنگید . (4432510) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۴:۲۵:۰۳
فیلم منتشر شده دروغ است اما جوری حرف نزنید که عملکرد ضعیف آیت الله کاشانی نادیده گرفته شود (4431817) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۹:۴۹:۱۳
آیت الله کاشانی قبل از کودتا با نوشتن نامه رسمی به مصدق هشدار داده بود که مراقب کودتا باشد و این مصدق بود که علیرغم داشتن اختیارات فراوان حکومتی ، به دلیل ناتوانی خود و اعتماد به آمریکا زحمات مردم را در نهضت ملی به هدر داد. (4432458) (alef-11)
 
مردم
United States
۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۱۷:۴۵:۳۵
مصدق ضربه اعتماد خودش به آمریکارو خورد. الکی قضایارو بعد از این همه مدت به کاشانی مرتبط نکنیم، انصافم خوب چیزیه. کاشانی بهش نامه نوشت که با همدیگه همکاری کنند ولی متاسفانه مصدق مغرور شده بود و گفت من نیازی به شما ندارم . در واقع اعتماد به آمریکا و غرور موجب سقوط مصدق شد. (4434002) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۳۴:۲۷
شما که ادعای تحقیق و تفحص عادلانه دارید، چرا متن اسناد منتشر شده رو درست و بدون قصد و غرض ترجمه و منتشر نمیکنید تا واقعیت ها معلوم بشه (4432020) (alef-2)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۴۰:۲۷
من راضی نبودم مردم خانه دکتر مصدق را خراب و به او توهین کنند ولی مصدق بر خلاف قانون اساسی قدم برداشت و دستور داد مجسمه‌های شاه سابق ایران را از جایگاه‌های عمومی بردارند».
این جمله را که دیگر خودتان گفتید و انکار نمی کنید؟!!
خیلی واضح آقای کاشانی مصدق را به دلیل پایین کشیدن مجسمه ی شاه مقصر میداند. (4432027) (alef-2)
 
Taiwan
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۴۳:۴۱
این جمله دقیقا" یعنی چه؟

"هیچ سند و مدرک تاریخی دربارة بازدید آیت‌الله کاشانی و دیگر نمایندگان مجلس که در برابر اقدامات ضدمیهنی مصدق ایستادگی مي‌کردند و یا حضور سپهبد زاهدی که در آن روزها درگیر اوضاع بحرانی کشور بوده است در محل خانة مصدق روز 28 مرداد و یا پس از آن در دست نیست." (4432035) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۵:۵۱:۲۹
باید صدا و سیما امکان مناظره آزاد و بدون سانسور درباره 28 مرداد را فراهم کند تا شخصیت واقعی مصدق روشن شود. این برای کشور منافع بسیاری خواهد داشت. (4432047) (alef-2)
 
رحيم
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۰۴:۱۰
آيا كاشاني يك موضع بعد از كودنا عليه حكومت وشاه وانگليس گرفت؟ (4432081) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۱۰:۱۶
تاریخ و حقیقت را دوباره نویسی نمیشود کرد و ان را مونتاژ کرد (4432092) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۱۷:۰۸
فیلم را از ابتدا باور نکردیم
واقعیت ولی متاسفانه فقط بر اساس این فیلم بنا نهاده نشده. (4432107) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۲۲:۰۲
"سرانجام بعدازظهر روز 28 مرداد که حکومت نظامی مصدق فرو ریخت مردم به خانة او هجوم آوردند. مصدق خانه خود را با چند تانک و انواع سلاح‌ها به سان یک دژ نظامی درآورده بود. با آن‌که بسیاری از سربازان محافظ خانه مصدق به مردم پیوستنند با این حال چند تن از نظامیان وابسته به او مردم را از سنگرهای خانه مصدق به گلوله بستند"
- فارغ از صحت وسقم فیلم ، جالب اینجاست که فرزند جناب کاشانی مدافع اقدامات شاه در انجام کودتاست و حمله کنندگان به منزل دکتر مصدق را مردم خطاب می کند. (4432117) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۸:۳۳:۴۷
اینها هنوز هم حرفشون اینه که چرا مصدق مجلس رو منحل کرد . همه می دونستند که اگر مجلس منحل بشه کودتا اتفاق خواهد افتاد ولی مصدق به حرف منتقدین گوش نکرد .
بنابراین عزل مصدق توسط شاه در هنگامی که مجلس وجود نداره قانونی بود (4432351) (alef-11)
 
میترا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۶:۲۲:۲۳
جای تعجب دارد که اقای دکتر کاشانی چگونه به صراحت اقدامات مصدق را ضد میهنی میداند و این استدلال به انجایی منتهی خواهد شد که کودتای امریکا که خود انان نیز به ان معترفند طبق نظر اقای کاشانی قانونی و در جهت قانونن اساس بوده است.
ایا ایشان حاضرند در یک مناظره صریح وبی پرپه اسناد مدعیات خویش را ارايه نمیند و پاسخ بگیرند. (4432118) (alef-2)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۷:۰۰:۲۰
ایشون نفرمودن هدف دکتر مصدق از کودتا علیه خودش چی بوده و چی گیرش میومده از اینکه علیه خودش اقدام کنه؟! (4432181) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۲۰:۱۰:۱۰
اگر مصدق کودتا کرد پس گناه امریکا چیست؟ (4432482) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۲۰:۲۲:۲۴
مسائل و افراد را نباید کلا سفید یا سیاه دید. دکتر مصدق با انحلال مجلس بر خلاف اصول دمکراسی عمل کرد، حتی برخی سیاستهای او باعث نابسامانی اقتصادی و ایجاد زمینه برای اقدامات شاه و کودتا گران شد. اما در نقش تاریخی او در مبارزه علیه استعمار نمی توان شک کرد. اما آیا میتوانست بهتر عمل کند؟ بله. نقش آیت الله کاشانی هم همینطور، وقتی دید در این نهضت نقش اصلی را ندارد خود را کنار کشید.. اما وی نیز در ابتدا نقش سازنده ای در تشکیل نهضت داشت. و البته همه اینها را باید در بستر زمان خودش دید. هیچکدام از دو نفر قصد براندازی سلطنت را نداشتند و اصلا هدف نهضت هم این نبود اما نتیجه اجتناب ناپذیر نهضت محدود کردن قدرت شاه بود که در بستر اون زمان، جامعه و نیروهای موثر و روابط اونها رو دچار بحران و آشفتگی کرد که چندتا از این نیروهای موثر با همکاری هم و با کودتا وضعیت رو به روال قبل برگرداندند. چیزی که اتفاق افتاده توش تغییری نمیشه داد فارغ از اینکه من نوعی طرفدار کدوم شخص یا جریان باشم. (4432491) (alef-11)
 
فروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۲۲:۱۵:۵۱
مردم خانه دکتر مصدق را غارت نکردن حساب شعبان بی مخ و نوچه هایش را از مردم جدا کنید. (4432605) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۰:۰۵:۲۸
پایین آوردن مجسمه شاه خائن که کار خوبی بوده و مصدق انجام داده درود بر شرفش (4435934) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۰:۰۹:۱۱
از آنچه در مطلب فوق نوشته شده و برداشت میشود که مصدق تمام قد در مقابل رزیم ستمشاهی ایستاد و اگر نمایندگان شورای ملی با ایشان همراه میشدند انقلاب آن زمان اتفاق می افتاد و شاه خلع میشد ...بعنوان یک ایرانی برای تنهایی مصدق در آن زمان گریستم. (4435936) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.