توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427342
مرکل: خطر تروریسم همچنان ادامه دارد
تاریخ انتشار : جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۰
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان جمعه در ارتباط با حمله برلین گفت خطر «فوری» دور شده اما تهدید تروریستی همچنان باقی است.
 

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صدر اعظم آلمان تاکید کرد خطر تروریسم همچنان ادامه خواهد داشت.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در اظهاراتی درباره کشته شدن مظنون حمله برلین گفت من از پلیس و نیروهای امنیتی ایتالیا تشکر می کنم و برای ماموری که در حین انجام ماموریت زخمی شد  آرزو دارم هر چه زودتر بهبود پیدا کند. من همچنین از همه شرکای بین المللی که نیروهای امنیتی ما با آنها کار کرده اند، تشکر می کنم و البته این همکاری در بهترین شکل همچنان ادامه دارد.

وی گفت : تروریسم چالشی برای همه ماست. بنابراین خوب است بدانیم که چه قدر اهمیت دارد همکاری خوبی در اروپا و خارج از اروپا داشته باشیم. همه شواهد نشان می دهد امری(مظنون حمله برلین)  کسی بوده است که در شب دوشنبه دوازده نفر را در بازار کریسمس در برلین کشت و عده بسیار بیشتری را به شدت زخمی کرد. ما از همبستگی و همدردی دوستانمان در سراسر جهان تشکر می کنیم و آنها باید بدانند که ما چه قدر برای قربانیان آنها عزاداری و همدردی می کنیم.

این مسئله ای است که باید امروز به مردم ایتالیا نیز بگویم زیرا متاسفانه یک زن جوان ایتالیایی یکی از قربانیان حمله روز دوشنبه بود. همچنین راننده لهستانی کامیون تا آنجایی که ما می دانیم اولین قربانی حمله روز دوشنبه بود بنابراین ما به مردم لهستان نیز تسلیت می گوییم.

ما به فکر همه خانواده های قربانیان هستیم که این کریسمس به کریسمسی همراه با درد و اندوه تبدیل شده است. با مرگ مظنون این حمله، تحقیقات متوقف نمی شود و همچنان ادامه دارد. من به اداره دادستانی کل در برلین رفتم. در آنجا بیست و چهار ساعته تلاش می کنند تا تحقیقات جامعی درباره حمله برلین انجام دهند تا بدانند چه کسی از امری حمایت می کرده است، و او تحت پوشش چه کسی بوده است. اگر شواهد و مدارکی در این خصوص پیدا کنیم و بتوانیم همدستان امری را پیدا کنیم، آنها را تحت تعقیب قرار داده و محاکمه خواهیم کرد.

تروریسم بارها ما را به چالش کشیده است و این تروریسم به شکلها و روشهای جدید و ناشناخته ما را به چالش می کشند. دولت فدرال مقررات و روشهای خود را تغییر داده است تا بتواند با این تهدیدات مقابله کند. درباره امری هنوز سوالاتی وجود دارد که باید پاسخ داده شود. این سوالات فقط به نحوه حمله او مربوط نمی شود بلکه درباره اینکه او چگونه از دو هزار و پانزده نفر که وارد آلمان شده است، این حمله را تدارک دیده است. ما می خواهیم تحقیق کنیم که تدابیر دولتی چه تغییراتی باید پیدا کند. از این رو من از توماس دومزیه وزیر کشور می خواهم تا با همکاری مقامات دستگاههای مرتبط و همچنین مقامات محلی درباره همه جنبه های مربوط به امری تحقیق کنند. من از آنها خواسته ام هر چه سریعتر نتیجه تحقیقات خود را ارائه کنند. هر جایی که به تغییرات سیاسی و قانونی وجود دارد، ما این تغییرات را سریعا در دولت فدرال اعمال می کنیم. امروز من با السبسی رئیس جمهور تونس تلفنی صحبت کردم. ما درباره روابط میان آلمان و تونس گفتگو کردیم. تونس تلاشهای خود را در نبرد علیه تروریسم افزایش داده است. من از این بابت خشنود هستم. همچنین درباره مسئله اخراج و بازگرداندن پناهجویان تونسی که هیچ دلیل قابل قبولی برای ماندن در آلمان ندارند، به پیشرفتهایی در گفتگو با تونس رسیدیم.
لازم است فرایند بازگرداندن این پناهجویان به کشورشان تسریع شود.

ما همچنین لازم است شما افرادی را که به کشورشان باز می گردانیم بیشتر کنیم و من این مسئله را به اطلاع رئیس جمهور تونس رساندم. ما می توانیم احساس راحتی کنیم که یکی از تهدیدات پایان یافته است اما خطر تروریسم که تهدیدی عمومی است، چیزی است که همچنان ادامه خواهد داشت. ما همگی این مسئله را می دانیم. برای من و کل دولت فدرال آلمان، بیشترین مسئولیتی که دولت دارد این است که امنیت شهروندانش را تامین کند به ویژه اکنون که با چالشی اساسی روبرو هستیم ، حداکثر تلاش خود را می کنیم که دولت و کشورمان قوی باشند و امنیت و سلامت شهروندانمان را تضمین کنند. برای رسیدن به این هدف لازم است تلاش و همکاری جدی و گسترده ای داشته باشیم. این چیزی است که شما می توانید روی آن حساب کنید.

گفتنی است انیس آمری دوشنبه شب با کامیون به بازاری پر رفت و آمد در برلین حمله کرد که به کشته شدن 12 نفر و زخمی شدن 50 نفر منجر شد. او سپس متواری شد و پلیس آلمان در تعقیب او بود.

پلیس ایتالیا پنجشنبه شب این عامل مظنون حمله برلین را در میلان در شمال این کشور کشت و به تعقیب چهار روزه در اروپا یایان داد.  

دادستان آلمان کشته شدن این تونسی 24 ساله را تایید کرد که از مدت ها قبل برای پلیس و دستگاه های اطلاعاتی آشنا بود.
 
کلمات کلیدی : آنگلا مرکل+برلین+تهدیدات تروریستی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.