نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508847
انتصابات شهردار جدید تهران حاشیه ساز شد/ از بکارگیری بازنشسته تا انتصاب مدیر مستعفی حادثه تلخ قطار مشهد تبریز/ مدیر ارشد حاضر در لیست واگذاری املاک شهرداری معاون مالی شد
بخش سیاسی الف،‌ ۱۵ شهریور ۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴
 انتصاب های محمد علی نجفی، شهردار جدید تهران در دو هفته اول آغاز به كارش باعث انتقاد و اعتراضات اصلاح طلبان شده است.

محمد علی نجفی تا کنون مرتضی حاجی را به مدیرعاملی و خسرو طالب‌زاده را به مدیرمسئولی روزنامه همشهری انتخاب کرده است. همچنین شهردار ديروز به ترتیب محمد مهدی حجت را به عنوان معاون شهرسازی ، سمیع الله حسینی مکارم را به عنوان معاون مالی و اقتصاد شهری، حجت الله میرزایی را به عنوان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و حسن پورسیدآقایی را به عنوان معاون حمل و نقل منصوب کرد.

برخي از این افراد همكاران محمدعلی نجفی در دوران کوتاه سکانداری وی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشند. پورسیدآقایی نیز که به عنوان معاون حمل و نقل انتخاب شده مدیر مستعفی راه آهن بدلیل حادثه تلخ قطار مشهد- تبریز  و فوت 48 نفر از هموطنان می باشد. نام سمیع الله حسینی مکارم نيز در پرونده اي كه بعدها به املاك نجومي شهرت يافت وجود داشت.

آغاز انتقادات از انتصابات شهردار تهران
در حالی که حدود دو هفته از انتخاب نجفی به عنوان شهردار تهران می گذرد تغییر و تحولات وی در شهرداری تهران باعث آغاز انتقادات اعضاي شورا و رسانه هاي اصلاح طلب شده است.
این در حالی است که نجفی دیروز در حاشیه افتتاح موزه استاد علی اکبر صنعتی در مورد تغییرات شهرداری اظهار کرد: مسئله جابجایی مدیران امری طبیعی است و به خصوص زمانی که مدیری تغییر می‌کند این شرایط به وجود می‌آید که برای پیشبرد برنامه‌های خودش افرادی را جابه‌جا کند.

ضمن تاکید بر درستی و منطقی بودن گفته نجفی اما باید به دو عامل دیگر نیز در هر تغییر و تحولی اشاره کرد. بدون شک این انتظار وجود دارد که شهردار تهران و کلاً هر مدیر جدیدی فارغ از مسائل سیاسی و جناحی، نیروهای کارآمد و زبده قبلی را حفظ کند. دوم این که گزینه های جدید باید آن چنان قوی و قدرتمند و دارای کارنامه مثبت و شفاف باشند که جای شک و شبهه ای در مورد شایستگی و قابلیت های آنها بوجود نیاید.

محمدعلي نجفي ديروز در سخنان خود در صحن شورا نيز به حساسيت هاي ويژه خود براي انتخاب افراد اشاره كرد. نجفي گفت: «شب گذشته (دوشنبه‌شب) متوجه شدم که یکی از دوستان من درباره یکی از مدیریت‌ها با سه نفر صحبت کرده است یا درباره فرد دیگری که جزء انتخاب‌های من بود. متوجه شدم به لابی‌های غیرمتعارف دست زده که به‌این‌ترتیب از فهرست انتخاب‌های من حذف شد».

اما در جلسه ديروز شورای شهر انتقاداتي توسط اعضای شورا به انتصابات نجفی صورت گرفت. محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در تذکر خود عنوان کرد که چرا اعضای شورا باید خبر انتصابات را از طریق رسانه‌ها متوجه بشوند.

حجت نظري، يكي ديگر از اعضاي شورا نيز گفت: باخبر شدیم که آقای نجفی، مرتضی حاجی را به‌عنوان مدیرمسئول همشهری انتخاب کرده که انتخاب بجایی بود، اما از آنجایی که حاجی در سن بازنشستگی است، به ایشان پیشنهاد می‌شود از حضور جوانان بهره‌مند شوند.

همچنین یکی از نمایندگان تهران در نامه ای به شهردار جدید پایتخت خواستار توجه جدی به توان جوانان در اداره شهر و پرهیز از شعارزدگی و استفاده ابزاری از نام جوانان برای جلب اقبال عمومی شد. فرید موسوی که نامه اش دیروز همزمان با انتصاب معاونان شهردار منتشر شد آورده بود: «اگر این روند پیرسالاری اصلاح نشود و جوانان ما، این سرمایه ملی، رو به عزلت آورند، معلوم نخواهد بود فردا چنین دلسوزانه و خالصانه از ما حمایت کنند!»

 اما موج انتقادات اصلاح طلبان در عرصه رسانه ها و شبکه های اجتماعی گسترده تر بوده و آنها اعتراضاتی را  به انتصابات جديد وارد کرده اند و گزینه های انتخابي وی را به نقد کشیده اند. 
 
اعتراض به سن و سال مدیر عامل موسسه همشهری
انتخاب مرتضی حاجی باعث نارضایتی و اعتراضات جدی شده است. حاجی، 69 ساله که ریاست ستاد انتخاباتی سید محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ را بر عهده داشت، در دولت اول، عهده‌دار جایگاه وزارت تعاون و در دولت دوم اصلاحات وزیر آموزش و پرورش شد و مسئولیت مدیریت مؤسسه همشهری را که اتفاقا بیست سال پیش آن را بر عهده داشته، دوباره بر عهده گرفت.

انتصاب مدیر هفتاد ساله برای مؤسسه و روزنامه همشهری خیلی به مذاق فعالان رسانه ای اصلاح طلب خوش نیامد و به کارگیری افراد مسن و بی توجهی به قشرهای جوان تر از انتقادات جدی آنان است که در قبال تغییرات مدیریتی روزنامه همشهری مطرح کرده اند.

برخی نیز از همین زاویه كهولت سن، انتقاداتی را به انتصاب محمدمهدی حجت به عنوان معاونت شهرسازی که متولد 1328 است وارد کرده اند.

حرف و حدیث ها درباره معاون مالی جدید شهرداری
همان طور که گفته شد نجفی، سمیع الله حسینی مکارم را به عنوان معاون مالی و اقتصاد شهری انتصاب کرده است. حسینی مکارم پیش از این معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود و معاونت سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران و مدیر کلی بودجه و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش را در کارنامه خود دارد.

نام حسینی مکارم در پرونده ای که به املاک نجومی مشهور شد نیز وجود داشت. بر اساس لیستی که توسط سایت معماری نیوز منتشر شد مکارم حسینی یک واحد آپارتمان به مساحت 135 مترمربع در منطقه دربند تهران و به قیمت کارشناسی 770 میلیون تومان و با 50 درصد تخفیف دریافت کرده بود. همچنین در ردیف 15 لیست مدیران ارشد یک واحد آپارتمان 99 متری به قیمت کارشناسی 570 میلیون تومان و با 50 درصد تخفیف به وی واگذار شده بود.

البته بعد از انتشار لیست املاک نجومی، حسینی مکارم در جوابیه ای عنوان کرد که عضو شرکت تعاونی مسکن کارکنان اداره کل منابع انسانی شهرداری بوده و دو آپارتمان نبوده و فقط یک  آپارتمان 135 متری بوده که به سه نفر واگذار شده و سهم او  74 متر از این واحد بوده و قیمت آن یعنی  316 میلیون تومان را به صورت نقدی پرداخت کرده است.

اما معماری نیوز در بخشی از پاسخ خود به همین جوابیه عنوان کرده بود: لیست را بر اساس مستندات سازمان بازرسی کل کشور منتشر کرده است. همچنین شهرداری چگونه ملکی واقع در خیابان دربند را متری 4 میلیون و 200 هزار تومان به اشخاص در قالب تعاونی واگذار کرده است؟و آیا چنین امتیازهایی برای همه وجود داشته یا خیر؟

اين انتخاب در حالي انجام شده كه محمد علي نجفي حدود يك ماه قبل و زماني كه نامزد تصدی پست شهرداری تهران بود در جمع منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تهران گفته بود:کسی که شائبه مالی دارد در شهرداری جایی ندارد.

فارغ از این بحث بايد گفت، نکته مهم این است که چرا شهردار جدید تهران پیگیر انتصاب افرادی بدون حاشیه، جوان تر و کارآمدتر فارغ از مسائل سیاسی و حزبی نمی باشد. به نظر می رسد مشکلی که در دولت وجود دارد و کمتر به نیروهای تازه نفس و دارای پیشینه شفاف مالي توجه دارند در حال سرایت به مجموعه های تصمیم گیر دیگر نیز می باشد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۶:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۱:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۰:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۰۸:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۱۷:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۱ ۱۰:۱۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۱۷:۵۶
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۲ ۰۷:۳۳
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۳:۵۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۰۷ ۰۲:۰۷
 
 
کلمات کلیدی : محمد علی نجفی+انتخاب شهردار تهران+لیست امید+محسن هاشمی رفسنجانی+شورای شهر پنجم
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۰۷:۵۰
جالب تر از همه انتساب کسی است که اصلاح طلبان به خاطر املاک نجومی اون همه سر و صدا راه انداختن اما خودشون یکی از اونها میکنند رئیس ، در مورد حادثه قطار و رئیس مستعفیش که الان دعوت شده هم باید گفت وزیر راه گفته حادثه دیده ها بیمه بودن پس مشکی نیست سوختن (4547992) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۳۲:۱۰
متاسفانه تا زمانی که مملکت سیاسی اداره بشه نه علمی، ما مردم به چشم جهان سوم دیده خواهیم شد! این موضوع هم از مضرات نداشتن رسانه های آزاد است. (4548126) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۹:۰۰:۱۸
مشکل از مسوولان نیست. مشکل از ماست که فکر کردیم در این "تکرار می کنیم " ها فکر و برنامه و منطقی نهفته است (4548811) (alef-3)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۱۵:۳۱
تقدیم به رحمت الله حافظی و یاشار سلطانی (4548000) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۰:۲۷
داغ دل مردم آذربایجان تازه شد! (4548143) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۱۶:۲۷
قابل توجه اصلاح طلبان
املاک نجومی، املاک نجومی که می گفتین این بود؟؟؟ (4548002) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۴:۲۷
وای مردم آذربایجان بر شما آقای نجفی، همان مدیری که 40 زن و بچه در ذیل مدیریتش زنده زنده در آتش سوختند را پاداش دادید؟! (4548146) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۱۸:۰۳
هر دم از این باغ بری می رسد ^ تازه تر از رفع حصر، املاک نجومی می رسد ... (4548003) (alef-13)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۲۲:۰۲
اتفاقا درست انتخاب کرده.
یعنی انتظار دیگه ای نمی رفت!!! (4548008) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۲۹:۵۱
خشت اول کج گذاشته شد . (4548021) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۳۰:۲۳
رانت و اختلاس پاشنه آشیل این دوره شورا و شهرداری است سازمان های نظارتی دقت داشته باشند بعد نگویند غافل گیرشدیم (4548023) (alef-13)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۳۰:۴۷
ظاهرا این پستها و سمت ها یک غنیمت است که از طرف مردم هر از گاهی بر اساس حب و بغض از دست این میگیرن بدست یکی دیگه میدن . مقصر اصلی را باید در لابلای خودمون جستجو کنیم این مردم هستند که سرنوشت های تلخ برای خودشون رقم میزنند . نمونه اش هم همین و هزارها مثل همین (4548024) (alef-13)
 
حسن یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۳۴:۴۱
پس معلوم شد قضیه املاک نجومی جز فریب ملت برای رای آوردن خودشان نبوده! (4548028) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۳۷:۴۱
از شورای شهر لیستی که بنا به اعتراف خودشون ؛ برای ورود به لیست پول های هنگفت خرج کردند انتظار داشتید که قالیباف انتصاب بشه ؟ !!!!
تازه روحانی هم در هیئت دولت هم کرسی بهش داد
مردم تهران حقشونه (4548030) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۳۸:۵۳
مگر در انتصابات عیر از این از ایشان انتظار داشتید!!!! (4548031) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۵۸:۰۹
تنها چیزی که مغفول است ارزش مردم است .
همه چیز در تصمیمات مفامات بر دار و دسته بازی استوار است .
شما فقط همیت انتصاب معاون حمل و نقل را نگاه کنید بقیه پیش کش اقای شهردار جدید

اگر در هر مملکتی فردی بواسطه سو مدیریت و در احترام به مردم و در یک واکنش ناگوار اجتماعی در حوزه وظائفش کنار برود و یا کنار گذاشته شود به مدتی کوتاه که نه بلکه هرگز در دهان کجی به مردم او را دو باره و با تعجب در همان حوزه های وظیفه ای به کار نمی گماردند که صد البته خود شخص هم جسارت قبول ندارد

البته اینجا ایران است و مدیران ذخیره هستند و نباید چیزی از ما شبیه دیگران باشد!!!!

داغداران سانجه قطار تبریز هم که به تهران امورشان مربوط نیست و به انان و نماینده گان محترمشان هم ربطی ندارد

ظریفی از هواذاران شهردار محترم میگفت "برادر چند روزی نوبتمان شده است مزاحمت درست نکن" . اگر فردا روزی هم سانحه ای در خمل و نقل تهران و در متروی تهران اتفاق افتاذ حتما به خود مردم و معصیتهایشان مربوط است .و به اقائی ربطی ندارد!!!

و در اخر "خشت اول را نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج" (4548069) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۰۹:۳۳
نتیجه رای لیستی وضعیت کنونی مجلس و شورای شهر و شهرداری (4548089) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۱۱:۱۵
اصلاحات جریانی تندرو و افراطی است (4548090) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۱۵:۰۹
واییی کجان اونایی که گوش فلک رو بابت املاک نجومی کر کرده بودند.... (4548099) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۱۷:۴۷
مثل همیشه بازنده اصلی دعوای زرگری اصولگرا و اصلاح‌طلب مردم هستند . (4548108) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۱۹:۲۱
سالی که نکوست از بهارش پیداست .... (4548111) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۲۴:۳۷
تابوده چنین بوده وتاهست چنین هست.حکایت همیشگی انتصابات همین است که میبینیم.بالاخره کی بایدبه قشرحوان اطمینان کنیم. (4548118) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۳۱:۵۵
خنده داره واقعا روحانی و جهانگیری گوش فلک کر کرده بودن تو مناظره ها واسه املاک نجومی با قالیباف حالا نجفی میاد همونو که زمین برده میکنه اونم کجا معاون مالی شهرداری تهران واقعا دهن کجی به ملت تا کجا دیگه قحطی ادم بود که این بشه معاوننن مالییی؟؟؟؟؟؟؟ (4548125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۳۶:۳۹
چی شد پس این املاک نجومی
ظاهرا از دوستان و آشنایان دراومدن (4548133) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۰:۴۶
این مدیران آمده اند تا تجربه کسب کنند (4548144) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۴:۲۵
فرهنگ ایرانی برای کمک نیست همه نق زن و مانع تراشی است. آقایان اجازه دهند شهردار شروه بکار کنند نتیجه را ببینند بعد نقد کنند. حتماً شهردار در انتخاب همکاران لزم بود نظر گروه بازنده را اعمال کند! (4548145) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۵:۲۲
تحویل بگیرند اونایی که تومناظره املاک نجومی به باد می کشیدند تا رای بیاورند آبرو ریزی از این بدتر نمی شه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
با این وضع فاتحه شهر تهران خونده است .... (4548148) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۵:۴۸
سید مازیار حسینی بهترین مدیر قالیباف بود چرا و به چه دلیل وی را کنار گذاشتند؟ (4548149) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۲:۱۰:۰۹
ایشان تخصصش زلزله است نه ترافیک . (4549630) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۸:۲۱
خدا نگذره از خاتمی ودولتش که بخاطر مسائل سیاسی شورا را راه انداختند و آفتی شدند این شورای شهریها در کل کشور برای انقلاب و مردم بیچاره (4548155) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۴۹:۴۳
انتصابات سیاسی بین رفقا کاگزار (4548159) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۵۵:۵۶
خشت کج نیست ، خشت اصلاح طلب است ،
همانطور که دوازده سال خشت اصولگرا روی هم می گذاشتند ،
در ناکارآمدی هر دو جناح شکی نداریم بلکه موضوع انتخاب بین این دو است ،
و ما هم انتخاب کردیم این بنا اینبار اینوری کج برود (4548174) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.