نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441346
دوره گرانی قیمت گاز اغاز شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۸
با افزایش قیمت نفت و رصد تقاضا در بازار اروپا، رکورد قیمت گاز طبیعی در بازار جنوب غرب اروپا شکسته شد و به رقم بی سابقه ۸.۵ دلار به ازای هر میلیون بی تی یو رسید.

به گزارش مهر، همزمان با افزایش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از ۵۵ دلار و احتمال تثبیت بهای طلای سیاه در محدوده بالای ۵۵ دلار در ادامه سال ۲۰۱۷ میلادی، قیمت گاز طبیعی هم در بازارهای جنوب شرق اروپا، NBP  انگلیس و هنری هاب آمریکا با افزایش قیمت روبرو شد.

بر این اساس، در معاملات منتهی به ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷ میلادی، قیمت گاز در بازار جنوب غرب اروپا با ثبت یک رکورد جدید و افزایش حدود ۵۰ سنتی نسبت به هفته قبل، به ۸ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو رسید.

افزایش تقاضا برای سوخت‌های حرارتی، کاهش عرضه تک محموله LNG، کاهش دما و افزایش تقاضا برای گاز به ویژه در حوزه نیروگاهی، منجر به بالا رفتن بی‌سابقه قیمت گاز طبیعی در بازار جنوب غرب اروپا شده است.

علاوه بر این در بازار NBP انگلیس هم قیمت تک محموله گاز طبیعی با ۱۵ سنت افزایش به ۶ دلار و ۳۳ سنت رسید و در بازار هنری هاب آمریکا هم قیمت تک محموله گاز طبیعی با ۲۱ سنت افزایش به ۳ دلار و ۳۴ سانت به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو افزایش پیدا کرد.

با این وجود در بازار شمال شرق آسیا برخلاف بازارهای آمریکا و اروپا، قیمت گاز به دلیل افزایش عرضه و پایین بودن تقاضا به جای افزایش با کاهش قیمت همراه شد؛ به طوری که قیمت هر میلیون بی‌تی‌یو تک محموله گاز طبیعی با یک دلار و ۳۰ سنت کاهش نسبت به هفته گذشته در محدوده ۸ دلار و ۳۰ سنت معامله شده است.

از سوی دیگر، در حالی روند قیمت گاز در بازارهای آسیایی و اروپایی از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون صعودی بوده است که در مدت مشابه سال گذشته میلادی قیمت تک محموله گاز طبیعی در بازار شمال شرق آسیا ۵.۶۵، در بازار جنوب غرب اروپا ۵.۳۰ دلار، در بازار NBP انگلیس ۴.۶۵ دلار و در بازار هنری هاب آمریکا ۲.۲۲ دلار به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو بوده است که نشان می‌دهد قیمت گاز از سال گذشته تاکنون افزایشی حدود ۳۵ تا ۴۰ درصدی داشته است.
 
 
کلمات کلیدی : شرکت گاز + قیمت گاز + مصرف گاز خانگی + قطع گاز + عوارض گاز
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۶:۴۴:۴۱
پس بگو چرا قیمت گاز تو فیشهامون رفته بالا نگو قیمت گاز تو بازار جنوب غرب اروپا افزایش پیدا کرده :) (4146473) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.