نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414841
پاتک پسران مجرد به دختران مجرد/ دختران ایرانی دندان‌گرد شده‌اند!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۴
روزنامه شرق در گزارشی که گفتگو با چند پسر مجرد و دختر متاهل را در خود دارد، به گزارش چند روز پیش روزنامه لس‌انجلس تایمز که در خبرآنلاین منتشر شد، پاسخ داده است؛

«روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز در گزارشی درباره تجرد زنان ایرانی، براساس مصاحبه‌هایی با زنان نوشته تنها علتی که بیشتر دختران ایرانی ازدواج نمی‌کنند این است که مردهای ایرانی برای ازدواج به اندازه کافی خوب نیستند».

خوب‌نبودن پسران ایرانی چقدر می‌تواند دلیل موجهی برای کم‌شدن آمار ازدواج در ایران باشد؟ آیا نمی‌شود در صحبت‌کردن با مردان ایرانی هم به نتیجه برعکس رسید و آنها ادعا کنند زنان ایرانی به اندازه کافی برای ازدواج خوب نیستند؟ مطابق گزارش لس‌آنجلس‌تایمز، بیش از سه میلیون نفر از زنان تحصیل‌کرده بالای ٣٠ سال ایرانی‌ها مجرد هستند و تعداد آنها هم روبه افزایش است، چون طلاق عادی‌تر شده است، زنان به دانشگاه می‌روند و کار می‌کنند. این باعث شده است آنها از لحاظ مادی مستقل شوند و دیگر محتاج به مردانی که در فرهنگ ایران قرار بود نگهبان آنها باشند، نشوند. این موضوع در شرایطی مطرح می‌شود که عوامل بسیاری اعم از اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... برای بالارفتن سن ازدواج یا ازدواج‌نكردن دختران و پسران اعلام می‌شود.

در سال‌های گذشته آمار تجرد دختران بیش از پسران بود، چندی پیش سازمان ثبت احوال کشور هم درباره افزایش تجرد قطعی دختران ایرانی هشدار داد. سال گذشته هم زنگ خطر برای تجرد قطعی نزدیک به یک‌ میلیون دختر ایرانی به صدا در آمد. اما دراین‌میان آمارها نشان می‌دهند شمار پسران ایرانی مجرد در سن ازدواج هم رو به افزایش است.

مهرداد یکی از مردان مجردی است که در آستانه ٣٧سالگی با وجود موقعیت خوب مالی و تحصیلی ازدواج نکرده. او فوق‌لیسانس زبان دارد و رئیس یکی از شعب بانک‌های دولتی ایران است. او درباره دلیل ازدواج‌نکردنش و همچنین خوب یا بدبودن دختران و پسران  می‌گوید: «به نظرم، نه دختران و نه پسران دیگر خوب نیستند، مهم‌ترین مشکل هم شاید این است که از مسئولیت قبول‌کردن فرار می‌کنند، حتی آنهایی هم که قبول می‌کنند ازدواج کنند، از مسئولیت‌هایشان در برابر طرف مقابل فرار می‌کنند، این مسئله هم درباره دختران و هم پسران صدق می‌کند و پس در هر دو سمت پیداکردن گزینه مناسب برای ازدواج کار سختی به نظر می‌رسد».

او درباره دلیل ازدواج‌نکردنش نیز می‌گوید: «در همه این سال‌ها توقعم بالا رفته، ضمن اینکه حوصله‌ام هم کم شده و برای خودم پیله تنهایی درست کرده‌ام».

عرشیا ٣٦ساله است و مهندس عمران و سال‌هاست در عسلویه کار می‌کند، او درباره دلیل ازدواج‌نکردنش و خوب یا بدبودن افراد برای ازدواج، می‌گوید: «پارامتر خوب‌بودن چیست؟ چه چیزی باعث مي‌شود یک آدم بد باشد؟ از نظر من، مردی خوب است که به رابطه‌اش پایبند باشد و علاوه بر تأهل، تعهد هم داشته باشد. بی‌اخلاقی و بی‌انضباطی اجتماعی و فردی در مملکت ما زیاد است و این فقط مختص مردان جامعه نیست. من خودم با دخترهای زیادی در ارتباط نبودم. ولی از همان دخترهای کمی هم که در زندگی‌ام بودند ضربه‌های شدیدی خوردم. یکی از دلایلی که نمی‌توانم با يك دختر وارد یک رابطه جدی شوم همین اتفاقاتی است که برایم افتاده. شرایط جامعه ما خیلی مناسب نیست. من خودم ندیدم ولی درباره نحوه ارتباطات دخترها و پسرها زیاد شنیدم. بزرگ‌ترین مشکلی که جامعه ما دچارش شده به نظر من بی‌تعهدبودن دخترها و پسرها به یکدیگر است. اما این را کاملا قبول دارم که اکثر مردهای ایرانی اخلاق‌مدار نیستند، ولی آیا واقعا زن‌های ایرانی آن‌طور که می‌گویند، خوب هستند؟»

او درباره نگرانی خودش برای مجردماندن می‌گوید: «با توجه به اینکه سنم بالا رفته نگران هستم. به‌هرحال به نظر من تا ازدواج نکنم، نمی‌توانم به زندگی سروسامان دهم. ولی یکی از چیزهای مهمی که دارم از دست می‌دهم حس اجتماعی‌بودن است. ارتباط من با دوستان متأهلم سخت است. ارتباطم با خیلی از دوستانم بعد از ازدواجشان قطع یا خیلی محدود شده. شاید اگر من هم متأهل بودم این اتفاق نمی‌افتاد ولی به‌عنوان آدم مجرد سخت است بخواهم با دوستان متأهلم ارتباط خانوادگی داشته باشم».

دکتر محمدامین قانعی‌راد، جامعه‌شناس، درباره این ادعا که دلیل ازدواج‌نکردن ایرانی‌ها به خوب‌نبودن کافی مردان برمی‌گردد، می‌گوید: «نمی‌شود یک‌طرفه به این مسئله نگاه کرد، اگر با مردان هم درباره ازدواج‌نکردن آنها صحبت کنید، ممکن است این نظر را داشته باشند که دختران هم برای ازدواج به اندازه کافی خوب نیستند. درواقع وضعیت متناقض دوطرفه‌ای وجود دارد که می‌تواند این ادعا را از طرف هرکسی ایجاد کند. مسئله‌ای که وجود دارد این است ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مسئله مردسالاری دیگر در آن از بین رفته و خانواده‌ها از سمت سنت به مدرنیسم در حال‌ گذار هستند و همین باعث می‌شود جامعه در تقابل بین سنت و مدرنیسم‌ گیر کند. من چندی پیش در یک مراسم خواستگاری حضور داشتم که دخترخانم خواسته عجیبی داشت. او هم حق طلاق را می‌خواست و هم هزار سکه به عنوان مهریه. به او گفتم تو در حال معامله‌کردن هستی و اگر بعد از ازدواج مهرت را اجرا بگذاری و طلاق بخواهی، این پسر جوان هم زندگی‌اش را از دست می‌دهد و هم هزار سکه ضرر می‌کند».

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران درادامه گفت: «کسی که حق طلاق می‌خواهد درواقع به اصل برابری در ازدواج معتقد است و می‌خواهد از فضای سنتی دور شود. پس چطور ممکن است چنین کسی در کنار حق طلاقش هزار سکه هم به عنوان مهریه طلب کند؟ از طرفی من با چندین جوان که درباره دلیل ازدواج‌نکردنشان صحبت کردم، همه‌شان متفق‌القول می‌گفتند همه ازدواج‌های دوستانشان در سنین مختلف به جدایی منجر شده و آنها از این ریسک بالا در ازدواج می‌ترسند».

قانعی‌راد گفت: «نگاه‌ها به مقوله ازدواج بسیار کاسب‌کارانه شده، از طرفی دخترها و پسرها معیارهایی را که برای ازدواج دارند دیگر در چارچوب سنتی قالب فرهنگ ایرانی نمی‌گنجد، شاید این دلیل بهتری برای ازدواج‌نکردن جوانان باشد تا اینکه ما نتیجه بگیریم که دخترها یا پسرهای ایرانی به اندازه کافی برای ازدواج خوب نیستند».

صحبت‌های دختران هم شبیه پسران مجرد است. نسرین یکی از آنهاست. ٣٧ساله، خانه‌دار و دارای مدرک کارشناسی زبان انگلیسی. او در رابطه با اینکه چقدر پسران ایرانی را برای ازدواج کردن خوب می‌داند می‌گوید: «به نظرم نمی‌شود صددرصد گفت؛ چون مردان ایرانی خوب نیستند، زنان به سمت ازدواج نمی‌روند. من خودم آدم خیلی احساساتی هستم و در انتخاب سخت‌گیرم و دلیل اینکه ازدواج نکردم فکر می‌کنم همین باشد. به نظرم پسرهای خیلی خوبی هم هستند که حتی ممکن است بعضی‌هایشان از خیلی دخترها بهتر باشند. شاید خود پسرها هم دیگر به هر کسی اعتماد نمی‌کنند برای همین آمار ازدواج در سن و سال من پایین آمده...»

سیما، ٣٥ساله و روزنامه‌نگار هم هنوز مجرد است، او درباره دلیل ازدواج‌نکردنش می‌گوید: «اینکه پسرهای ایرانی خوب یا بد هستند را نمی‌دانم؛ اما چیزی که می‌دانم این است که چه دختر چه پسر در ایران برای مسئولیت‌پذیری آماده نمی‌شوند و این تقصیر خانواده است. آنها به‌شدت انسان‌های وابسته‌ای هستند و این وابستگی در مسائل مادی و دیگر پارامترها مصداق دارد. البته این خصوصیت در پسرها به نظر من بیشتر شده و عجیب است که چرا؟ چون با توجه به نگاه سنتی ایرانی‌ها، پسرها همواره از آزادی نسبی بیشتری برای حضور در اجتماع برخوردار بوده‌اند، اما با این داستان باز هم چیزی از مسئولیت‌پذیری نمی‌دانند. اینکه هم آنها و هم همسر یا کسی که با آنها زندگی می‌کند مسئول زندگی نیستند، معنی‌اش با حکمرانی یک‌نفره خیلی فرق دارد. وقتی می‌بینم کمتر پسری در ایران به زندگی مشترک با این ویژگی قائل است، چرا ازدواج کنم؟»

سمیه، ٣٥ساله و حسابدار است. او از نظر مالی کاملا مستقل است و البته با این مسئله هم موافق نیست که دلیل ازدواج‌نکردنش بدی مردان است. او می‌گوید: «اگر منصف باشیم ازدواج‌نکردن من ربطی به خوب‌نبودن مردان ندارد، من خودم ازدواج را دوست داشتم؛ به‌خصوص زمانی که کم‌سن بودم و دوست داشتم مادر شوم، خیلی ازدواج برایم مهم بود. الان هم اگر آدمی را پیدا کنم که دوستش داشته باشم حتما این کار را می‌کنم. من اگر ازدواج نکردم به خاطر مشکلات پسران نبوده، خیلی در این وادی نبودم. دل‌مشغولی الان من پول درآوردن و سفر‌کردن و رفتن به جاهایی است که تا به حال ندیده‌ام. الان دلم می‌خواهد مستقل زندگی کنم. از نظر من مستقل‌بودن از ازدواج‌کردن مهم‌تر است. از نظر مالی می‌توانم مستقل شوم، اما نوع بافت زندگی خانوادگی و اجتماعی من این نوع زندگی را برایم مقدور نمی‌کند». سمیه نگران ازدواج‌نکردن نیست، اما می‌گوید گاهی تنها‌ماندن در آینده نگرانش می‌کند او می‌گوید: «ممکن است اگر تنها باشی آینده سختی داشته باشی. ولی اینکه خیلی نگران شوم که به خاطرش با هرکسی تن به ازدواج بدهم ممکن نیست. درواقع آن قدر نگرانی‌ام عمیق نیست که شرایطم را تغییر بدهم».

تا سال‌های قبل از سال ۹۰، تعداد دختران مجرد در سن ازدواج بیشتر از پسران بود، اما در سال‌های اخیر این موضوع در حال معکوس‌شدن است و تعداد پسران مجرد در سن ازدواج در حال افزایش است.

آبان ‌ماه سال گذشته، علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه در مجموع ۱۱‌میلیون‌و ۲۴۰‌ هزار دختر و پسر مجرد در کشور وجود دارد، افزود: «پنج‌میلیون‌و ۵۷۰هزار نفر از آنها پسر و پنج‌‌میلیون‌و ۶۷۰هزار نفر نیز دختران در سن ازدواج هستند که این افراد هرگز ازدواج نکرده‌اند. الگوی سنی ازدواج در کشور به این صورت است که بخش عمده‌ای از ازدواج آقایان یعنی معادل ۸۰ تا ۸۵ درصد در ۲۰ تا ۳۴سالگی و ازدواج بانوان نیز در بازه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال صورت می‌گیرد». او با اشاره به اینکه آمار دختران و پسران ازدواج نکرده و در سن متعارف یا همان قبل از تجرد قطعی، نشان‌دهنده آن است که در این آمار دختران از پسران پیشی گرفته‌اند، تأکید کرد: «در مجموع یک‌‌میلیون‌و ۳۰۰‌ هزار دختر و پسر قبل از تجرد قطعی در کشور وجود دارد که ۹۸۰‌ هزار نفر آن را خانم‌ها و ۳۲۰‌ هزار نفر را آقایان تشکیل می‌دهند. آمار دختران و پسران قبل از تجرد قطعی نشان می‌دهد شمار دختران در این زمینه سه برابر بیشتر از مردان است». به گفته محزون تا آبان‌ ماه سال گذشته در مجموع ۱۵۲‌ هزار خانم و آقا در سن تجرد قطعی در کشور وجود دارد که ۶۲‌ هزار نفر آقا و ۹۰‌ هزار خانم هستند که در این زمینه نیز خانم‌ها ١،٥ برابر آقایان هستند.

هادی هم در آستانه ٣٦سالگی قرار دارد، او مونیتورینگ یکی از خبرگزاری‌ها را بر عهده دارد. هادی درباره خوب‌بودن یا نبودن دختران و پسران ایرانی می‌گوید: «درحال‌حاضر هیچ‌کس مسئولیت‌پذیر نیست. خود من هم دلیل ازدواج‌نکردنم شاید مسئولیت‌ناپذیر بودنم باشد. از طرفی شرایط ازدواج هم سخت شده».

رضا ٣٧‌ساله و طلافروش است، او می‌گوید دختران ایرانی دندان‌گرد شده‌اند. رضا می‌گوید: «تا وارد مغازه‌ام می‌شوند و می‌فهمند مجردم، گل از گلشان می‌شکفد. تماس می‌گیرند و ابراز علاقه می‌کنند تا پای ازدواج هم رفته‌ایم، اما در مهریه‌شان یک دفعه ١٠ کیلو طلا طلب می‌کنند. من در عمرم ١٠ کیلو طلا با هم ندیدم، اما آنها از من ١٠ کیلو طلا و حق طلاق می‌خواهند. این ماجرا حالم را بد می‌کند».

چه کسی می‌تواند نظر قطعی بدهد که آدم‌ها بسته به جنسیتی که دارند خوب یا بد هستند. در شرایط زندگی کنونی، وقتی حتی بدون برگزاری یک مراسم کوچک جشن ازدواج، شروع‌کردن یک زندگی و تهیه مسکن و وسایل اولیه حداقل ٥٠‌ میلیون تومان هزینه دارد، در شرایطی که ما در قاره آسیا زندگی می‌کنیم و سبک زندگی اروپایی را مد نظر داریم و وقتی می‌خواهیم به سنت‌ها پایبند باشیم، اما در مدرن‌ترین باغ‌ها ازدواج کنیم و شبیه اروپایی‌ها زندگی کنیم، چقدر می‌توان تقصیر را گردن یک گروه انداخت؟ محاسبات صورت‌گرفته مشخص می‌کند در سال ٨٥ جمعیت زنان مجرد هرگز ازدواج‌نکرده ٣٥ سال به بالا، ٣٠٨‌ هزار نفر بوده که شاید از ‌این جمعیت فقط ١٠ درصد از آنها تمایلی به ازدواج نداشته و بقيه فرصت ازدواج را به دست نیاورده و در تجرد باقی مانده‌اند.
 
کلمات کلیدی : پسران مجرد +دختران مجرد + ازدواج + دختران ایرانی
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۲:۱۱:۲۸
به نظرم بزرگترین مشکل همونه که دکتر قانعی راد گفتن یعنی جوونا میگن ما نمیخوایم سنتی ازدواج کنیم ولی وقتی موقع ازدواج میشه میگن انقد مهریه میخوام و ... در واقع یه پوسته ی ظاهری از مدرنیته رو گرفتیم ولی هدف اصلیش که ازدواج برابر هست رو فراموش کردیم و هنوز فکرا سنتیه. (4020050) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۷:۵۶:۵۹
لس آنجلس تایمز خواسته از آب گل آلود ماهی بگیره. (4020397) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۰:۲۹:۵۱
رویارویی سنت و مدرنیسم در همه جا هست حتی در آمریکا درگیری اصلی جمهوریخواهان و دمکراتها همینه. اما مشکل اینجاست که قوانین ما بجای اینکه در این زمینه بی طرف باشن و بذارن جامعه خودش این مسائل رو حل کنه میخوان به زور جامعه رو به سمت زندگی سنتی هل بدن و از اونطرف جامعه واکنش نشون میده. (4021043) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۲:۵۰:۲۴
توقعات بسیار بالا رفته و اعتماد که سرمایه بزرگ اجتماعی هست بسیار پایین آمده (4020092) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۲:۵۱:۰۰
به نظرم در آینده نزدیک کشور ما با آمار باور نکردنی دختران وپسران مجرد روبرو خواهد بود!! شاید کشور ما درطول تاریخ همچنین شرایطی رانداشت !! نمیدانم تصمیم گیرندها در کشور برای این بحران چه فکری برای آینده کرده اند!!همانطوریکه سئوال شوندهای فوق اشاره کردند یکی از مشکلاتی که برای دختر وپسرهای مجرد در آینده بوجود خواهد آمد منزوی شدن وسپس مشکلات روحی وروانی وهچنین سر درگمی خواهد بود .از آنجاییکه خیلی از این افراد شاغل هم هستند میتوان گفت تاثیر مشکلات این افراد درمحیط جامعه وکار خود را نشان خواهد دادپس ما نتیجه میگیریم ای افراد درآینده آرامش اجتماعی وفرهنگی خود وجامعه راتحت تاثیر رفتار وکردار خود خواهند داد .لطفا مسئولین تا دیر نشده فکری بکنند. (4020093) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۱:۲۴:۵۵
مسئولین که نمی توانند به زور چوب و کتک و زندان و بازداشت مردم را مجبور به ازدواج کنند، در گذشته دختر با چند تیکه جهاز و یک اتاق در خانه پدری پسر با مهریه کم وارد میشد و پسر هم تن به هر کاری می داد تا نانی بدست آورد و سرمایه ای جمع کندو سقفی اجاره کنند. امروز با داشتن کار و ماشین و ... باز نمی شود در مقاله خانمی حرف درستی زده است که می خواهد به تنهایی سفر کند تا متاهل شود. (4020854) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۱۰:۲۴:۴۰
مسئولین میتونن قوانین نامناسب رو اصلاح کنن. مثلا با دادن حق طلاق به زنها و برابر شدن سایر حقوق زمینه کاهش یا حذف مهریه فراهم میشه. (4021035) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۳:۲۷:۴۷
دلایل که زیاد است ولی برای مثال، کسی که جایی استخدام نشود را داخل آدم حساب نمی کنن! یعنی من باید شغل آزاد و البته مهندسی و تخصصی خودم رو رها کنم و برم جایی استخدام بشم و سقف حقوقم بشه ۲ میلیون. اون هم نه هر جایی. حتما اداره دولتی یا بانک. با اینکه زمینه برای من فراهم بوده ولی خودم نخواستم استخدام بشم. ولی الان می بینم برای ازدواج شغل مورد نظر خانواده دختر رو باید داشته باشم. علاوه بر این، کلی پارامتر دارند که همه رو باید احراز کنی! (4020142) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۰۸:۱۶
متاسفانه در جامعه ما خانم ها طوری رشد کردن که به نوعی زیاده خواه شدن البته نه همه،مثلا مزایایی مثل مهریه یا همه مخارج به عهده همسر میگن باید باشه از طرف دیگه میگن باید برابری باشه و کاملا مستقل باشن ،الان جامعه از مردا انتظار دارن تمام مسئولیت رو به دوش بکشه ولی برعکس از خانم ها حمایت میشه،خانم ها بدون دغدغه تحصیل میکنن و راحت هم با حقوق پایین شاغل میشن ولی پسرها باید دو سال برن سربازی و هزار مشکلات دیگه ،البته در این بین خود خانم ها احتمالا بیشتر اسیب میبینن (4020235) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۴۱:۵۶
متاسفانه هیچکس به این اشاره نمیکنه که پسرای دهه شصتی میرن دخترای هفتادی میگیرن وبه این ترتیب توازن ازدواج در جامعه به هم خورده (4020268) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۲:۱۶:۵۴
پس میخای برن از دهه 50 زن بگیرن؟ هه (4020634) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۳:۱۰:۰۷
نخیر نابغه.برن با همسن و همنسل خودشون ازدواج کنن (4020885) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۸:۴۰:۳۱
دخترهای دهه شصتی خیلی زودتر از اینها باید بله را می گفتند نه الان که سی سال را رد کرده اند. معلومه که الان نوبت به دخترهای دهه هفتادی رسیده و البته دخترهای دهه هشتادی هم در راه هستند.

اون موقع که سن ازدواجشون رسیده بود باید بله می گفتند نه اینکه به بهانه درس و فوق لیسانس و دکترا و کار و موقعیت شغلی و اجتماعی و .... ازدواجشون رو عقب بندازند بعد هم بگویند که ما رو طلسم!!! کردند که شوهر گیرمون نمیاد! (4020959) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۰۴:۱۷:۱۲
خب وقتی مرد دهه شصتی ازدواج نکرده به تبعش زن دهه شصتی هو شوهر گیرش نیومده. (4064321) (alef-3)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۴۳:۴۷
چند سال دیگه ازدواج را هم جز بازی های المپیک ثبت میکنند... (4020271) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۸:۱۸:۵۰
به فرد پانزده ساله بانو نمی‌گن، می‌گن کودک! (4020422) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۸:۲۰:۳۱
اگر پسران ایرانی بد هستند و دختران خوب هستند این سوال مطرح میشود که مگر اینها در دو جامعه یا دو خانوده بزرگ شده اند؟ چطور ممکنه دخترای یک جامعه خوب باشند و پسراش بد مگر پرورش اینها عمدتا با مادران نبوده؟ چطور یک عده را خوب یک عده را بد بار اورده اند؟ (4020423) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۱:۲۸:۳۳
مشکل در همان مادرها بود که پدران را بد نشان دادند پسرهایشان را ضعیف و دخترهایشان را مغرور و ناراضی تربیت کردند. (4020859) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۱:۴۹:۱۸
من احساس می کنم وقتی مسوولی تو این زمینه نیست؛ اینجا همه مسوولیم.
امیدوارم همه پسران و دختران ایران زمین که هدفشون از ازدواج صرفا بهبود زندگی و رشد تو زمینه های مختلف هست به اونچه که به واقع استحقاقش رو دارند برسند و اونهایی هم که با کج سلیقگی معیارهایی خارج از منطق در نظر دارند معشوقه هاشون به دنیا بیاند و ایشان را به آرزوهاااشون برسونند.
از طرف یک پسر مجرد با وضع مالی متوسط که هنوز به سن تجرد قطعی نرسیده و صرفا دارای یه مدرک تحصیلی عالی آکادمیک اما شاید بی سواد ... (4020613) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۲:۲۴:۴۰
الکی جنگ راه نندازید بین زن و مرد (4020645) (alef-11)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۳:۰۶:۵۷
به نظرم یکی از دلایل این قضیه اینه که تو دو دهه اخیر همش ما دهه شصتی ها را توصیه به درس خوندن میکردند به نحوییکه انگار تنها راه موفقیت مدارک بالای دانشگاهیه/ الان که درس خوندیم مدارک بالا هم کسب کردیم سنمون رفت بالای 30 . نه شغلی نه پولی نه حسی نه امیدی. چه انتظاری از چنین فردی دارید . اگه یه کم عاقل باشه میبینه که نباید یکی دیگه رو درگیر بدبختی خودش بکنه.
بابا، یه وام ازدواج می خوان بدن چقدر فیلم در میارن. بعد به کارمندای بانک به راحتی پولای مردمو وام کم بهره میدن. (4020702) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۰:۱۹:۳۵
واقعیت اینه که دخترها دیگه زنونگی و معصومیت خودشون رو از دست دادن و بیشتر شبیه خود ما مردها شدند. در واقع متاسفانه بجز جذابیت جنسی، بقیه جنبه های جذابیت و زنانگی خودشون رو دارند از دست می دهند (4020795) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۰:۵۰:۵۹
رفتم خواستگاری.میگن ۱۳۷۰ سکه مهریه.حق اسکان.حق تحصیل.خوب شیر بی یال و دم به چه دردی میخوره؟ازدواج هم شده مثل فروش ملک.پس ترجیح میدم مجرد باشم تا اینکه فردا تو زندگی اسمم مرد باشه ولی عملا هیچ کاره (4020833) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۰۴:۱۵:۳۸
همون طور که می پسندی خودت حق تحصیل داشته باشی این حق رو برای شخص دیگه هم بپسند. (4064320) (alef-3)
 
مجرد دیروز، متاهل امروز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۲:۰۶:۰۸
پشیمااااانم (4020867) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.