توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414940
ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۲
بازار خودرو ایران هفته جاری را با رکودی سنگین‌تر از قبل به انتها رساند تا در آستانه سومین ماه پاییز، همچنان زرد و خزان‌زده باقی بماند.

به گزارش دنیای اقتصاد، دلیل سنگین‌تر شدن رکود اما نه نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 2017 آمریکا، بلکه مسائل داخلی از جمله آلودگی هوا و حرکت بسیاری از ایرانی‌ها به سمت کربلا و شرکت در مراسم اربعین حسینی و همچنین تعطیلی اوایل هفته آینده است.

به‌عبارت بهتر، این روزها مشتریان ایرانی چندان حواس شان به بازار خودرو نیست و با کاهش مراجعه آنها به نمایشگاه‌های خودرو، سایه رکود سنگین و سنگین‌تر شده است. اما اتفاق مهم دیگری که این هفته در بازار خودرو رخ داد، ریزش قیمت‌ها بود. طی چند هفته گذشته به‌دلیل کاهش عرضه برخی خودروهای داخلی، قیمت آنها در بازار صعودی شد، آن هم در حالی که خرید و فروش در رکود به سر می‌برد. به‌عبارت بهتر، قیمت‌ها در شرایط کاهش تقاضا بالا رفت و مشخص شد دلیل این اتفاق عجیب، تصمیم خودروسازان برای کاهش عرضه بوده است. با این حال طی هفته جاری با توجه به افزایش عرضه خودروهای داخلی، قیمت آنها ریزش کرد و با کاهش تا مرز 800 هزار تومان رو به رو شد. این در حالی است که برخی دیگر از خودروها که تا این هفته از نوسان قیمتی کمتری برخودار بودند، ناگهان گران شدند و دلیل آن باز هم کاهش عرضه بوده است. اما در بازار خودروهای وارداتی، این هفته به جز افزایش قیمت برخی خودروهای تویوتا، اتفاق خاص دیگری در آن رخ نداد. به گفته فعالان بازار، با ورود خودروهای مدل 2017 از چند هفته پیش، هم‌اکنون فاصله قیمتی زیادی بین آنها با مدل‌های 2016 ایجاد شده است.

افت قیمت در بازار داخلی‌ها

اما بنا به گفته فعالان بازار، طی هفته جاری بسیاری از خودروهای داخلی با کاهش قیمت مواجه شدند که در این بین، محصولات ایران‌خودرو بیشترین افت را داشتند. بر این اساس، هم‌اکنون پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 38 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افت قیمت 800 هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو 206 صندوقدار مدل V8 نیز این هفته با کاهش قیمت مواجه شد؛ به‌نحوی‌که هم‌اکنون 38 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این یعنی قیمت 206 صندوقدار در مقایسه با هفته گذشته 700 هزار تومان پایین آمده است. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به کاهش قیمت 400 هزار تومانی‌اش، در حال حاضر 30 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پژو پارس نیز که حدود 400 هزار تومان کاهش قیمت داشته، در حال حاضر برای خرید آن باید 37 میلیون و 200 هزار تومان هزینه کرد. با این حال دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر 32 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا (محصول ملی ایران‌خودرو) نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون 33 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رود. با این حساب، رانا جزو خودروهای باثبات بازار طی هفته جاری به‌شمار می‌رود و این در شرایطی است که آمار تولید آن در هفت ماه امسال کاهشی بوده است. از رانا که بگذریم، تیبا هم بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر قیمتی معادل 25 میلیون تومان در بازار دارد. این محصول در سایت کاشان سایپا به تولید می‌رسد و مدل ‌هاچ بک نیز دارد که البته قیمت آن بالاتر است. فعالان بازار اما در مورد پراید خبر از کاهش قیمت آن می‌دهند. به گفته آنها،پراید در مدل 111 قیمتی برابر با 21 میلیون و 300 هزار تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول طی هفته جاری 200 هزار تومان ارزان شده است.

از سوی دیگر اما پراید در مدل 131 نیز طی هفته جاری با کاهش قیمت مواجه شده و هم‌اکنون 21 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد. با این حساب پراید 131 طی این هفته 300 هزار تومان کاهش قیمت داشته است.اما سری به بازار دنا بزنیم، خودرویی که این هفته با کاهش قیمت مواجه شد. دنا که سابقه قیمت 53 میلیون تومان را در روزهای اولیه عرضه به بازار نیز دارد، این هفته ارزان شد و قیمت آن به 45 میلیون و 200 هزار تومان رسید. از دنا که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-90 اتومات که در ایران‌خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با 48 میلیون و 800 هزار تومان دارد که این موضوع از کاهش قیمت 200 هزار تومانی آن حکایت می‌کند.

این در حالی است که تندر پارس‌خودرو بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر 40 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد و پارس‌تندر نیز قیمتی برابر با 41 میلیون و 200 هزار تومان دارد. از سوی دیگر اما ساندرو (در رنگ سفید) خلاف جهت کلی بازار خودرو طی هفته جاری حرکت کرده و قیمت آن به 52 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. با این حساب ساندرو با افزایش قیمتی یک میلیون و 500 هزار تومانی روبه‌رو شده و دلیل آن نیز به کاهش عرضه ازسوی پارس‌خودرو مربوط می‌شود. این اتفاق در مورد برلیانس مدل H330 نیز رخ داده است؛ به‌نحوی‌که این محصول هم به‌دلیل کاهش عرضه ازسوی پارس‌خودرو، با افزایش قیمتی دو میلیون تومانی مواجه شده است. با این حساب برلیانس H330 در حال حاضر قیمتی برابر با 57 میلیون و 500 هزار تومان دارد.

جهش 20 میلیون تومانی هایلوکس

نگاهی هم اما به بازار خودروهای وارداتی بیندازیم که این روزها میزبان مدل‌های وارداتی 2017 است.

به گفته فعالان بازار، هم‌اکنون سانتافه 2017 قیمتی برابر با 227 میلیون تومان دارد و قیمت توسان جدید نیز به 195 میلیون تومان رسیده است. در بین دیگر خودروهای وارداتی، اپتیمای 2017 قیمتی برابر با 205 میلیون تومان دارد و از بازار سراتو نیز خبر می‌رسد که مدل 2017 آن قیمتی برابر با 147 میلیون تومان دارد. این در شرایطی است که گفته می‌شود قیمت برخی محصولات تویوتا در بازار کشور با افزایش شدیدی مواجه شده است. در این بین، مدل هایلوکس با 20 میلیون تومان افزایش، در حال حاضر 226 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل هیبرید تویوتا هم که طی یک ماه گذشته حدود 20 میلیون تومان افزایش قیمت داشته، هم‌اکنون 225 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
 
کلمات کلیدی : بازار خودرو +خودرو + خودروسازان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.