نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430348
تامین یک‌ماه "یارانه نقدی" از "میدان فردوسی"
بخش اقتصادی الف، 12 دیماه 95
فروش حداقل ۶میلیارد دلاری ارز با نرخ‌های جدید در بازار آزاد برای فروکش کردن نرخ ارز با احتساب افزایش حدود ۵۰۰ تومانی نرخ دلار در هفته های اخیر، حداقل ۳۰۰۰ میلیارد تومان درآمد جدید نصیب دولت کرده که با این رقم می تواند یارانه یک ماه را پرداخت کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۳
تسنیم نوشت: دو روز پیش برای نخستین بار جمعی از مسئولان اسبق بانک مرکزی به موضوع فروش ارز در بازار آزاد اشاره کردند. به این ترتیب برآورد اولیه ای از روند فروش ارز در مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی و بازار آزاد اعم از صرافی ها و سیستم بانکی بدست آمد.

بر اساس لایحه بودجه 96، ارقام مبنای محاسبات منابع حاصل از نفت به این شرح است: قیمت هر بشکه نفت خام و میعانات گازی 55 دلار، نرخ برابری دلار3300 تومان، صادرات نفت خام 2.175 میلیون بشکه در روز، صادرات میعانات گازی 245 هزار بشکه و فروش میعانات گازی به پتروشیمی‌ها حدود 113 هزار بشکه در روز است. همچنین سهم دولت از این منابع 111 هزار میلیارد تومان است.(این منابع در سال جاری برای نفت خام 72 هزار میلیارد تومان و منابع نفت و فراوردهای نفتی 74 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است) به این ترتیب برای سال آینده درآمد نفتی 33 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده است.

همچنین سید کمال سید علی معاون اسبق بانک مرکزی در این خصوص گفته است، در سال جاری 1,5 برابر افزایشِ عرضه ارز داشتیم و در 9 ماهه ابتدای امسال حدود 20 میلیارد دلار در اتاق مبادلات ارزی فروخته شد.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری باید 31 میلیارد دلار ارز برای واردات تامین شود، گفت: همچنین 22 میلیارد دلار نیز قاچاق داریم که می شود 53 میلیارد دلار و این مبلغ باید از سوی بانک مرکزی تامین شود.

با توجه به اظهارات این مقام مسئول در دولت یازدهم می‌توان گفت، سالانه بانک مرکزی به عنوان تنظیم کننده بازار ارزی کشور حدود 20 میلیارد دلار ارز به مرکز مبادلات ارزی و حدود 30 میلیارد دلار نیز به بازار آزاد تزریق می‌کند. مشخص شدن عدد 30 میلیارد دلار از عرضه ارز در سیستم بازار آزاد می تواند پاسخگوی سوالات متنوعی در خصوص عدد نرخ ارز و فروش نفت در بودجه‎های سالیانه باشد.

هر چند دولت اعلام کرده که دخالتی در افزایش اخیر نرخ ارز نداشته است ولی افزایش 500 تومانی نرخ دلار در یکی دو ماه اخیر سود سرشاری را نصیب دولت کرده و به این ترتیب بخشی از کسری بودجه هایش را می تواند جبران کند.

همچنین سیف رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ارزی دیروز با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از عرضه اخیر حدود 6 میلیارد دلار ارز در بازار آزاد خبر داده است تا از این طریق افزایش نرخ دلار را کنترل کند.

اگر این 6 میلیارد دلار در بازار آزاد با قیمت های جدید فروخته شده باشد، نشان می‌دهد، دولت با فروش همین 6 میلیارد دلار، از محل افزایش حدود 500تومانی نرخ ارز در هفته های اخیر حدود 3 هزار میلیارد تومان درآمد جدید بدست آورده است که تقریباً معادل یک ماه یارانه نقدی است. این رقم به آن اندازه جذاب است که هر دولتی را برای بدست آوردن درامدهای بیشتر ترغیب به افزایش عرضه ارز در بازارهای آزاد می کند. البته اگر فروش ارز دولت به بانک‌ها در هفته های اخیر را هم اضافه کنیم، افزایش ریالی درآمد دولت بیش از این رقم خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : یارانه نقدی+گرانی دلار+وزارت اقتصاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۰۹:۱۳
از احمدد نژاد یا گرفته یادت 1200 شد 3600 (4094775) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۱:۱۲:۱۷
وقتی خود مجلس قانون تسعیر ارز را برای دولت تصویب می کند ،کاملا می توان فهمید. که همه برای بدبختی بیشتر مردم با هم همکاری می کنند. (4094785) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۱۷:۳۱
الف جان چرا ناراحت شدی به این میگن تدبیر. بی خیال امید هستیم یعنی اصلا" امید نداریم. (4094906) (alef-18)
 
احمد
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۱۸:۰۸
اين پول درآمد كثيفي است كه متاسفانه روال عادي وارزشي به حساب مي آيد مصداق ضرب المثل واي به روزي كه بگندد نمك (4094908) (alef-18)
 
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۲:۴۵:۵۱
با این ترتیب که مردم در جریان ان میباشند توان اقتصادی مردم روز به روز توسط دولت و زیر پای دولت دارد له میشود (4094962) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۴:۰۵:۱۱
یاد دولت احمدی نژاد افتادم. اول قیمت طلا رو برد بالا، بعد با کمی تخفیف به مردم سکه پیش فروش کرد و پولش رو گرفت. در نهایت قیمت طلا به حالت عادی برگشت و دولت جیب مردم رو به صورت کاملا قانونی زد. (4095113) (alef-18)
 
امیر حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۱۴:۰۸:۰۲
امید است رایانه که یک سم اقتصادی است از رگ های اقتصاد این مملکت پاک شود و این رسم گدا پروری کنار گذاشته شود. انجام این کار مردانی شجاع میخواهد که برای دریوزگی رای، تن به هر ذلتی ندهند. (4095121) (alef-18)
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۰:۰۸:۵۰
احسنت (4095695) (alef-18)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۶:۰۲:۱۸
مجید جان یارانه نه رایانه!! (4108648) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.