توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475907
قاسمی: برنامه موشکی را با قوت ادامه خواهیم داد/عربستان به رای مردم خود رجوع کند
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۸
سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به آرزوهای بی پایه و اساس مقامات عربستان تصریح کرد: آرزوی سعودی هابرای اقدام نظامی علیه کشورمان تحقق نخواهد یافت.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات مقامات عربستان مبنی بر تبدیل کردن ایران به میدان جنگ گفت: خیلی ها می توانند  آرزوهای بی پایه و اساس مطرح کنند؛ بعضی مدت های مدید است که چنین آرزوهایی دارند اما آن را با خود به گور خواهند برد و نمی توانند چنین مطالبی علیه ایران بگویند.

وی اظهارات مقامات عربستان را سخنانی نابخردانه و غلط دانست و افزود: آنان با این روش ها و بیان این سخنان سعی می کنند برای خودشان با دلار امنیت بخرند درحالیکه امنیت خریدنی، پایدار نیست و به سرانجام نخواهد رسید.

قاسمی به مقامات عربستان سعودی توصیه کرد: به جای خرید امنیت از کشورهای فرامنطقه ای سعی کنند با اتکا و رجوع به مردم خود و یادگرفتن از همسایگان برای داشتن ساز و کار دموکراتیک مبتنی بر رای مردم، امنیت خود را جاودانه کنند.

قاسمی گفت: طبعا امنیت با خرید سلاح های بی شمار به دست نخواهد آمد و تاریخ معاصر شاهد است که کشورهایی با زرادخانه های بزرگ و توانایی های نظامی بسیار در نهایت وضعشان دگرگون شد و این برای دیگران هم می تواند اتفاق بیفتد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: بسیار بدیهی است که اگر به نیروهای مردمی اتکا نداشته باشند در نهایت با سلاح کاری از پیش نخواهند برد و بهتر است کشورهایی که بودجه هایی را صرف هزینه های نظامی می کنند که نهایتا نمی تواند ضمانت اجرایی برای بقاء و دوامشان داشته باشد به مردمشان مراجعه کنند.

برنامه موشکی را با قوت و شدت تمام ادامه خواهیم داد
سخنگوی وزارت امورخارجه بر ادامه برنامه دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران با قوت و شدت تمام تاکید کرد. 

بهرام قاسمی در پاسخ به اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا در عربستان و مطالبه او از رئیس جمهور کشورمان برای تعطیل کردن برنامه موشکی کشورمان تصریح کرد: این سخنان پوچ، بی دلیل، دروغ و فریبکارانه است.

وی گفت: کشورهایی مروج تروریسم و افکار افراطی برای جهانیان مشخص هستند و با این سخنان نمی توان آنان را تطهیر و به شکل دیگری معرفی کرد؛ واقعیات همواره خود را نشان می دهند.

قاسمی تاکید کرد: این اظهارات درباره برنامه موشکی کشورمان بیجا و غلط است؛ ما در چارچوب سیاست های ملی، برنامه های دفاعی خودمان را که برنامه ای بازدارنده و کمک کننده به ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم است با قوت و شدت تمام ادامه خواهیم داد و اجازه نمی دهیم دیگران در این خصوص صحبت کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی باردیگر افزود: ما حق صحبت در این خصوص را به دیگران نخواهیم داد زیرا در 4 دهه گذشته شاهد حوادث متعدد بودیم که گویاترین آن برای مردم ما جنگ 8 ساله تحمیلی است که در فشار شدید و تحریم جدی جهانیان مجبور بودیم برای حفظ میهن خود تلاش کنیم و دیگران هرگز حاضر نمی شدند که کوچکترین سلاحی به ما بفروشند.

وی اضافه کرد: در آن دوران ناچار بودیم به امکانات ملی، توانایی و هوش ایرانی اتکا کنیم و برنامه دفاعی منسجمی را برای دفاع از خودمان و برای اینکه دیگران به خود اجازه ندهند فکر شوم تجاوز به ایران را دوباره تکرار کنند ایجاد کنیم و پی بگیریم؛ براین اساس چنین سخنانی نابجا و غیرقابل قبول است.

اظهارات ضدایرانی ترامپ نابجا، خصمانه و فرافکنی است
سخنگوی وزارت امورخارجه اظهارات ضدایرانی اخیر رئیس جمهور آمریکا در عربستان را، نابجا، غلط، خصمانه و نوعی فرار به جلو و فرافکنی دانست.

بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات ضدایرانی ترامپ در عربستان سعودی گفت: این از عجایب روزگار ماست که کمتر از 48 ساعت پس از انتخابات بسیار آزاد و شکوهمند کشورمان که سبب افتخار ایرانیان و شگفتی جهانیان شد رئیس یک دولت به کشوری در منطقه سفر می کند که نه از آزادی در آن خبری است و نه از دموکراسی و چنین اظهاراتی را بیان می کند.

وی تصریح کرد: عربستان از دهه های گذشته تاکنون مهد پرورش و ترویج تروریسم و افراط گرایی بوده و هست و ترامپ در آنجا چنین سخنان نابجا و خصمانه ای علیه ملت و حاکمیت کشورمان به زبان آورد.

قاسمی گفت: با شناختی که از ترامپ از دوران انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد او قرار بود بگردد و در جاهایی بتواند پولی را برای آمریکایی ها جمع کند بنابراین بیان این سخنان خیلی عجیب نیست. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: با این حال برای جهانیان جای شگفتی است و جامعه بشری باید بیندیشند که چگونه در منطقه ای که با بحران های بسیار مواجه است و در دهه های گذشته متحمل چند جنگ شده و با مشکلات عدیده مواجه است مقامات این کشور با دولتمردان عربستان حاضر شوند برای فروش 110 میلیارد دلار تسلیحات و سرکیسه کردن آن کشور فضای ملتهب و متشنج منطقه را تشدید کنند.

وی گفت: مقامات آمریکا به صراحت اعلام می کنند با فروش تسلیحاتشان به عربستان برای چند صد جوان آمریکایی شغل ایجاد می کنند یعنی سلاح هایی که می تواند به مرگ هزاران نفر منجر شود همچنان که در یمن و سایر بخش ها می بینیم که این کشور از این سلاح ها برای سرکوب ملت ها استفاده می کند.

قاسمی با تقبیح خریداری سلاح از جانب عربستان برای اشتغال زایی چند صد نفر آمریکایی تاکید کرد: جامعه جهانی باید به این نکته توجه کند و جالب است که ترامپ در فوریه 2014 در میتینگ انتخاباتی خود اظهار داشت که اگر انتخاب شود خواهد گفت که چه کسانی برج های دوقلو را در 11 سپتامبر هدف قرار دادند و چه کسانی در کجا به عنوان تروریسم تربیت می شوند.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: اکنون جای تعجب دارد که ترامپ در نخستین سفر خود به چنین کشوری می آید و برای فروش سلاح، علیه کشورمان چنین اظهاراتی می کند و حال آنکه ایران همواره علیه خشونت و تروریسم و برای ثبات و امنیت در منطقه تلاش کرده است؛ کشوری آزاد و دموکراتیک که حاکمیتش مبتنی بر آرای مردم است.

وی افزود: این روند از روش های خصمانه و ضدایرانی دولت آمریکا شکل می گیرد که به هر حال جای تعجب ندارد و ما با آن آشنا هستیم اما اینکه بلافاصله پس از انتخابات باشکوه کشورمان سعی می کنند ایران هراسی در منطقه را تشدید کنند بسیار قابل تامل است.
 
 
کلمات کلیدی : برنامه موشکی+عربستان+آمریکا+سخنگوی وزارت خارجه+ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.