توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506308
آخرین سفیر آمریکا در سوریه: اسد پیروز شده است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۶
سفیر پیشین آخرین آمریکا در سوریه اذعان کرد که رئیس جمهوری این کشور در جنگ رو به فروکش به پیروزی رسیده و به احتمال زیاد مورد بازخواست نیز قرار نمی گیرد.

به گزارش شفقنا به نقل از شبکه خبری آر تی عربی روسیه، «رابرت فورد»، آخرین سفیر آمریکا در دمشق در مصاحبه با روزنامه انگلیسی زبان «نیشنال» امارات ضمن اذعان به این که «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه در جنگ داخلی این کشور که روز به روز فروکش می کند پیروز شده، تاکید کرد که احتمال دارد وی برای تحمل مسئولیت مورد هیچ گونه بازخواستی قرار نخواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، سفیر پیشین آمریکا در سوریه در این باره اظهار داشت: اگر آن دسته از دولت های خارجی که در گذشته از عناصر ارتش آزاد سوریه پشتیبانی کردند برای ارسال پول و اسلحه از جمله موشک های زمین به هوا و اعزام مشاوران نظامی آماده نباشند، شکست اسد و هم پیمانان روس و ایرانی وی محال خواهد بود.

فورد که یکی از همکاران موسسه خاور میانه در واشنگتن به شمار می آید، تاکید کرد که دولت سوریه در آینده وجود ادارات محلی و غیر متمرکز را نخواهد پذیرفت و در رابطه با شیوه تغییر پیشنهادی این دولت نیز افزود: شاید نخست وزیر یا برخی از وزرا را تغییر دهد و ادعا کند که این اصلاحات است با این حال آیا نظام حاکم عناصر دولت امنیتی را تغییر خواهد داد؟ قطعا نه.

این دیپلمات آمریکایی در مورد چگونگی تعامل دولت های اروپایی با نظام حاکم در سوریه نیز تصریح کرد: اروپایی ها آن چه در راستای منافع خود باشد را انجام خواهند داد، شاید منافعی در رابطه با همکاری امنیتی داشته باشند با این حال این مسئله نیازمند وجود سفارتخانه در دمشق نیست؛ از نظر سیاسی به دلیل ارتکاب جنایت های جنگی از سوی دولت سوریه که سازمان ملل متحد نیز آنها را تایید کرده، در فرانسه، آلمان، بریتانیا و حتی ایتالیا در رابطه با بازگشایی سفارتخانه برخی دشواری ها وجود خواهد داشت.

فورد ضمن تاکید بر این که احتمال دارد تعامل با وضعیت اقتصادی متفاوت باشد جایی که تحریم های اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا از آن چه کشورهای مذکور می توانند از نظر قانونی در سوریه انجام دهند می کاهند و در نتیجه نمی توانند در زمینه بازسازی سرمایه گذاری کنند و مبادله تجاری انجام دهند، خاطر نشان ساخت که ممکن است نگرانی از حضور ایران در سوریه باعث شود آمریکا در رابطه با تحریم ها شدت بیشتری از خود نشان دهد.
 
کلمات کلیدی : بشار اسد ، سوریه ، روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.