توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 424002
تحلیل رویترز از دستور هسته‌ای روحانی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۲
به نوشته رویترز، این دستور رییس جمهور ایران اولین واکنش قاطع به تصمیم کنگره آمریکا در ماه گذشته برای تمدید اعمال تحریم‌ها بر ایران بود.

به گزارش فارس، به دنبال دستور روز سه‌شنبه «حسن روحانی» رییس جمهور ایران برای بهره‌گیری از انرژی اتمی در حمل و نقل دریایی، خبرگزاری انگلیسی «رویترز»  در تحلیلی نوشت: این سخنان رییس جمهور ایران واکنش به آنچه بود که او تخلف آمریکا در یک توافق اتمی جهانی نام نهاد.

به نوشته رویترز، این دستور رییس جمهور ایران اولین واکنش قاطع به تصمیم کنگره آمریکا در ماه گذشته برای تمدید اعمال تحریم‌ها بر ایران بود.

بر این اساس، سخنان حسن روحانی بر تنش بین ایران و آمریکا که اینک نیز با اظهار نظرهای «دونالد ترامپ» رییس جمهور منتخب که وعده پاره کردن توافق را داده بود، شدت خواهد یافت.

به نوشته رویترز، هنوز واکنش فوری نسبت به سخنان حسن روحانی از سوی آژانس انرژی اتمی که مقر آن در وین پایتخت اتریش است و فعالیت های اتمی ایران را زیر نظر دارد، صورت نگرفته است.

رهبر ایران ماه گذشته اعلام کرده بود که تمدید تحریم‌ها علیه ایران(ISA) نقض قطعی توافق است و این کشور به یقین به آن واکنش نشان خواهد داد.

حسن روحانی در نامه‌ای به «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نوشت: در اجرای مصوبات شورایعالی امنیت ملی و هیات نظارت بر اجرای برجام، به وزارت ‏امور خارجه دستور داده می‌شود نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد.‏

بر این اساس، رییس جمهور ایران همچنین در نامه‌ای به رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نوشت: نظر به این‌که  به این‌که دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ‌که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورایعالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، به سازمان ‏انرژی اتمی ایران دستور داده می‌‌شود در توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور در چارچوب تعهدات ‏بین‌‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مأموریت‌های زیر را اجرا ‌نماید:‏
‏1. برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی.‏
‏2. مطالعه و طراحی «تولید سوخت» مصرفی پیشران هسته‌ای، با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی.‏
 
کلمات کلیدی : رویترز+نقض برجام+مقابله ایران با نقض برجام+تمدید تحریم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.