نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480000
نورانی خبر داد؛ ۳ بندر ایران آماده صادرات میوه و غذا به قطر از هفته آینده/درحال مذاکره‌ایم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۰
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از آمادگی بنادر عباس، بوشهر و لنگه برای صادرات محصولات غذایی و میوه و تره بار از هفته آینده خبر داد و گفت: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد.

به گزارش تسنیم، سید رضا نورانی افزود: بازار هدف صادراتی محصولات کشاورزی ایران کشورهای حاشیه خلیج فارس است و با همکاری بخش خصوصی زیرساخت های خوبی در این حوزه فراهم شده است.

وی با بیان اینکه ایران با تولید 128 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و برخورداری از تنوع اقلیمی از توانمندی خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار است افزود: با توجه به تنش ایجاد شده در روابط میان قطر با کشورهای عربی ، امکان تامین تمامی نیازهای قطر به محصولات کشاورزی وجود دارد. 

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: هماهنگی لازم برای حمل ونقل محصولات درخواستی قطر از طریق کشتیرانی والفجر انجام شده است و این آمادگی وجود دارد که از بنادر عباس، بوشهر و لنگه خدمات صادراتی به قطر انجام شود.

نورانی افزود: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد که آنها چه مقدار درخواست محصولات غذایی و میوه و تره بار دارند تا تامین کنیم البته این ظرفیت وجود دارد که در صورت درخواست قطر، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی را به این کشور از هفته آینده آغاز شود.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی روزانه 40 تا 50 کانتینر میوه و تره بار به کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات صادر می شود ادامه داد: با این توانمندی و اعمال تغییرات می توانیم، حجم وسیعی از مواد غذایی و پروتئینی و شیلات به قطر صادر شود.

نورانی گفت: در حوزه خلیج فارس به علت وجود رقبای قدرتمند، محصولات ما از کیفیت بالایی برخوردارند و بسته بندی و نحوه حمل ما در حد استانداردهای جهانی است ضمن اینکه زمان حمل بار از بوشهر تا قطر از مسیر دریایی فقط 8 ساعت و از مسیرهای دیگر تا 12 ساعت است البته مسیرهای هوایی هم برای صادرات به قطر وجود دارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه در بحث محصولات باغی جزو 7 کشور اول تولیدکننده دنیا هستیم افزود: با این ظرفیت می توانیم حضور جدی و چشمگیر در قطر داشته باشیم و نیازهای غذایی آنها را برطرف کنیم ضمن اینکه برآورد ما نشان می دهد 3 تا 4 میلیارد دلار مصرف محصولات غذایی وارداتی قطر است که می توانیم از طریق بنادر دو کشور این نیازها را پوشش دهیم.

نورانی گفت: بیشترین صادرات محصولات غذایی ما در شرایط کنونی به امارات و کویت است اما این توانمندی را داریم که علاوه بر کشورهای یاد شده و قطر به عربستان و دیگر کشورهای اسلامی و همسایه نیز محصولات کشاورزی و غذایی خود را صادر کنیم.

وی با بیان اینکه وضع کیفی محصولات غذایی و کشاورزی ما در حوزه لبنیات و میوه و تره بار بسیار مطلوب است اضافه کرد: البته موردی که موجب شد در بازار روسیه موفق نباشیم به علت تعرفه های بالا و وجود بروکراسی اداری در این کشور و تاخیر در تصمیم گیری ما بود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه تنوع محصولات غذایی و کشاورزی ایران بسیار بالاست افزود: از 13 اقلیم دنیا 11 اقلیم را دارا هستیم ضمن اینکه کشت گلخانه ای ما نیز در حال رشد روزافزون است در بخش محصولات زراعی و به ویژه محصولات جالیزی از انواع سبزیجات، صیفی جات و میوه های جالیزی تنوع و امکانات بسیار خوبی داریم.
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ۰۲:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۲ ۱۳:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ۱۲:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۹ ۱۸:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ ۲۲:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۲۰:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۷:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۱ ۱۸:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۲۲:۴۴
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۴ ۱۵:۵۹
 
 
کلمات کلیدی : ایران +صادرات میوه و غذا به قطر +قطر+عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۰۸:۰۰:۳۰
قبلا هم بهترین میوه ها را شیخ نشین ها می خوردند (4415209) (alef-11)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۰۸:۴۷:۴۵
تا شما دست بجونبونید کالاهای ترکیه ای بازار قطر رو تسخیر کردن ! (4415267) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۰۹:۲۴:۵۳
سیاست ایران اینه " دشمن دشمن من دوست من است" تا دیروز در سیاست ایران جایی برای قطر نبود ..
ولی الان چون شده دشمن دشمن ما دوست ماست. وزیر خارجه ما میگوید 12 ساعته ما کل مواد غذایی مورد نیاز قطر را تامین میکنیم. برادر من! لطفا شما نیازمندیهای مردم بدبخت استان هرمزگان رو تامین کن سیستان و بلوچستان رو تامین کن روستاهای در فقر غوطه ور بوشهر رو تامین به خدا اینا هم واجب تر از قطر هستند هم نزدیکتر از قطر به تهران. (4415312) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.