مفهوم توافق با اف.اِی.تی.اف/ بانک مرکزی شفاف سازی کند

سید مسعود علوی- 12 تیر 95

12 تير 1395 ساعت 15:55۱- بانک مرکزی با صدور بیانیه ای اعلام کرده که با سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی و کارگروه ویژه اقدام مالی آن (f.a.t.f) به توافق رسیده است.
۲- f.a.t.f در سال ۲۰۰۷ جمهوری اسلامی ایران را به اتهام حمایت از گروه های مقاومت، در فهرست کسانی قرار داده که از تروریسم حمایت می کنند. این سازمان به برقراری روابط تجاری با ایران یا سرمایه گذاری هشدار داده بود. این سازمان برای پولشویی، تروریسم و پول کثیف، تعاریفی دارد. آیا ما این تعاریف را قبول داریم؟ بانک مرکزی باید به افکار عمومی پاسخ دهد که با چه مجوزی شورای عالی امنیت ملی، مجلس، دولت و وزارت خارجه را دور زده است و در تعریف این مفاهیم با سازمان مذکور به توافق رسیده است؟ مفهوم این توافق این است که از این پس جمهوری اسلامی، حمایت از مقاومت را متوقف می کند تا بتواند از تسهیلات f.a.t.f استفاده کند؟! در سالگرد حمله ناو آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران، اگر تعاریف جدید از تروریسم را بپذیریم، باید به فرمانده ناو آمریکایی که قاتل ده ها زن و مرد و کودک ایرانی بی گناه است، مدال بدهیم!
۳- آمریکایی ها با کمترین بهانه، تحریم های خود را حفظ کرده اند. یکی از این بهانه ها همین بحث سپاه قدس، حزب الله و سایر نیروهای مقاومت در منطقه است و می خواهند برجام را از مسائل هسته ای به مسائل منطقه ای تسری دهند. آیا بانک مرکزی به نمایندگی از دولت و دیگر ارکان نظام، این توافق را انجام داده یا خودسر به این کار مبادرت کرده است؟ آیا دولت فعالیت های دیپلماتیک خود را از طریق وزارت خارجه تعطیل نموده و آن را به بانک مرکزی سپرده است؟ ممکن است گفته شود f.a.t.f تعاریف ما از تروریسم را پذیرفته است و سپاه، نیروی قدس و نیروهای مقاومت را مصداق تروریسم نمی داند. اگر چنین فتح الفتوحی از سوی بانک مرکزی صورت گرفته باشد، شایسته است اینها مدیریت دیپلماسی خارجی ما را قبول کنند و مابقی مشکلات را با شرکای جهانی را حل نمایند. همچنین اگر f.a.t.f تعاریف مورد نظر ما را پذیرفته باشد، باید رژیم صهیونیستی، عربستان، قطر و ترکیه را که بیشترین حمایت از تروریست های النصره، داعش و... دارند، مشمول تحریم های خود قرار دهند. حال آنکه معلوم است چنین خبرهایی نیست.
۴- بانک مرکزی چرا راجع به جزئیات این توافق حرفی نمی زند و آن را محرمانه می داند؟ اگر بگوییم نمی خواهد رژیم صهیونیستی و آمریکا را به این توافق، حساس کند، پر بیراه رفته ایم. چون سر نخ تصمیمات این نهاد در دست آنهاست. اگر بگوییم مردم، نامحرم هستند، نباید از آن مطلع شوند چون مسائلی را پذیرفته ایم که حتی شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه هم جرأت پذیرش آن را نداشته اند، باید نام بدی برای این تعهد و امضاء کنندگان آن گذاشت.
۵- توافق با f.a.t.f تبعات امنیتی برای کشور دارد. مفهوم آن، این است؛ جمهوری اسلامی که امروز سنگرهای خود را برای صیانت از امنیت ملی در خارج از مرزها زده است تا جلوی تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی و تروریسم حرفه ای داعش و طالبان و النصره را بگیرد، با فاصله گرفتن از مقاومت، در داخل مرزهای خود زمینگیر شود و منتظر انفجارات تروریستی در تهران، اصفهان، کرمانشاه، شیراز، مشهد و... باشد!
۶- نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم وفادار آن که مقتدرانه از نبرد نرم آمریکا در فتنه ۱۸ تیر ۷۸ و فتنه ۸۸ سربلند بیرون آمده است، با تبعات این توافق می رود خود را وارد یک جنگ سخت با تروریست ها با چاشنی جنگ نرم آمریکایی ها کند. این چه نوع عقلانیتی است که امنیت ملی کشور را با زیرکی و تردستی آمریکایی ها در برجام به دست کسانی در بانک مرکزی قرار دهیم که هیچ گونه مسئولیتی در این باره ندارند و حاضر نیستند حتی متن توافق را فاش کنند؟ یا اصلاً بگویند کی با کی نشسته و این توافق را کرده است؟
۷- به نظر می رسد برای رفع هرگونه ابهام، توضیحات مقامات بانک مرکزی به ضمیمه توضیحات وزیر محترم خارجه، جناب آقای ظریف در این باره ضروری است. تداوم سکوت در این خصوص، به حجم سؤالات و شایعات می افزاید. روشنگری در این مورد، ابهامات را برطرف می کند. اخیراً رنیس جمهور محترم در دیدار با وزرا و استانداران فرموده بودند؛ «باید پاسخگو بود و اشکالات را برطرف کرد.» ایشان در این مورد چه پاسخی دارند؟ آیا از این پس با تعطیلی حمایت از مقاومت و مبارزه با داعش، باید در داخل با آنها جنگید؟ پنج سال است سپاه قدس در منطقه می جنگد تا این حرامیان را در عراق و شام زمینگیر کنند. آیا قرار است از این پس در داخل زمینگیر شویم؟! آن هم به خاطر پذیرش تعاریف جدید از تروریسم، پولشویی و پول کثیف!


کد مطلب: 368594

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcco4q102bqep8.ala2.html?368594

الف
  http://alef.ir