انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از کردهای عراق

31 خرداد 1396 ساعت 17:50


دیده‌بان حقوق بشر مقامات کردستان عراق را به اجبار آوارگان موصل جهت انتظار پشت موانع امنیتی و در برخی اوقات نزدیک خطوط درگیری متهم کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد این انتظار که بعضا هفته‌ها و ماه‌ها به طول می‌انجامد نه تنها سختی‌های غیرنظامیان را افزایش بلکه زندگی‌آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

لما فقیه، معاون مدیر بخش خاورمیانه در این سازمان خاطر نشان کرد: این خانواده‌ها سال‌ها در سایه نقض‌های ترسناک داعش زندگی کردند و ماه‌ها از کمبود موادغذایی، آب و دارو رنج برده و زندگی خود را برای دستیابی به امنیت به خطر انداختند.

فقیه همچنین گفت: تاخیر در رساندن افرادی که از ترس داعش فرار کرده‌اند به مناطق امن و همچنین کمک‌رسانی به این افراد، اقدامی غیرانسانی است.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: نیروهای پیشمرگ کردستان عراق پیشتر غیرنظامیان را پس از فرارشان از دو شهر الحویجه و تلعفر که تحت تسلط داعش در شمال عراق است در ایست‌های بازرسی بازداشت می‌کردند. ایست‌های بازرسی در برخی موارد در محدوده بمباران تکفیری‌ها بودند.

سازمان مذکور همچنین تاکید کرد: غیرنظامیان روزها یا هفته‌ها و سه ماه در یک مورد متوقف شدند وبیشتر اوقات این افراد در معرض حملات داعش با بمب‌های توپخانه‌ای و عملیات انتحاری و بدون غذا و کمک رسانی تنها رها می‌شدند.


کد مطلب: 485339

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjtiexhuqeotz.fsfu.html?485339

الف
  http://alef.ir