نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500512
دیوار مرزی اردوغان؛ «مانع نفوذ تروریست‌ها» یا «بهانه سیاست‌ورزی داخلی»؟
بخش سیاسی الف، 19 مرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶
 ترکیه نمی‌تواند «جلوگیری از نفوذ تروریست» را بهانه‌ای برای دیوارکشی قلمداد کند. شاید بهتر باشد مقامات آنکارا بجای دیوارکشی مرزی، در راهبرد حمایت پنهان از برخی گروه‌های تروریستی تجدیدنظر و به این ترتیب امنیت داخلی خود را نیز تامین کنند.

به گزارش میزان، ترکیه ساخت دیوار مرزی با ایران را آغاز کرد؛ آنکارا هدف از این کار را ممانعت از تردد شبه‌نظامیان کُرد و مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده است.

دیوار 144 کیلومتری
آنطور که در گزارش خبرگزاری نوغان ترکیه آمده است، این دیوار مرزی که ۳ متر ارتقاع و ۲ متر عرض دارد همانند دیوار مرزی ترکیه و سوریه خواهد بود و هدف از احداث آن تقویت امنیت داخلی ترکیه است. برخی منابع دیگر ترکیه‌ای، طول این دیوار را 144 کیلومتر اعلام کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که این روزها با انبوهی از مشکلات داخلی و خارجی مواجه است، در اوایل خردادماه سال جاری طی مصاحبه‌ای با اشاره احداث دیوار650 کیلومتری در مرز 911 کیلومتری ترکیه و سوریه، اعلام کرد که «ما در امتداد خط مرزی خود با عراق و همچنین در نقاطی مناسب از مرز مشترک خود با ایران نیز دیوار خواهیم ساخت».

دیوار مرزی تُرک‌ها در مرز با سوریه
آنکارا با هدف جلوگیری از ورود شبه نظامیان کُرد، تروریست‌های داعش و همچنین پناهجویان سوری به خاک این کشور، پروژه احداث دیوار مرزی با سوریه را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد. مراحل ساخت این دیوار در بهار امسال به پایان رسید و مقامات آنکارا پس از آن به سرعت دستور ساخت دیوار در مرزهای ترکیه با عراق و ایران را نیز صادر کردند.

شکست‌های سنگین از "پ ک ک" ؛ علت اصلی احداث دیوار
اواسط اردیبهشت ماه خبرگزاری ینی‌سافاک عربی به نقل از یک مقام ارشد دولتی ترکیه مدعی شد که «نیروهای مسلح ترکیه در هفته‌های اخیر شکست‌های سنگینی از طرف عناصر پ.ک.ک در مرزهای ایران متحمل شده و سازمان اطلاعات ترکیه پایگاه‌های عناصر پ.ک.ک در مرزهای ایران را مشخص کرده است». این ادعا که در خصوص صحت و سقم آن اطلاعات معتبر و موثقی در دست نیست، می‌تواند یکی از دلایل اصرار مقامات آنکارا به ساخت دیوار در مرز با ایران باشد.

ادعای تعجب‌آور آنکارا
همچنین در همان اواسط اردیبهشت‌ماه،«حریت» دیگر رسانه ترکیه‌ای طی خبری به نقل از یک مقام ارشد دولتی این کشور مدعی شد که «آنکارا قصد دارد برای مقابله با تحرکات حدود هزار نیروی مسلح "پ‌ک‌ک" که در مناطق مرزی با ایران مستقر هستند، دیواری به طول ۷۰ کیلومتر در مرز خود با ایران احداث کند».

شهریور ماه بهره‌برداری از فاز اول دیوار تُرک‌ها
اما آنطور که منابع ترکیه‌ای به نقل از یک مقام مسئول در نخست‌وزیری این کشور اعلام کرده‌اند، ساخت این دیوار آغاز شده است و مرحله اول احداث آن، شهریور ماه سال جاری به اتمام می‌رسد.

موضع ایران
همان اردیبهشت ماه سال جاری که بحث احداث دیوار توسط ترکیه در مرز با ایران رسانه‌ای شد، مسئولان ایران به آن واکنش نشان دادند؛ در 19 اردیبهشت ماه، یکی از خبرگزاری‌های داخلی به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه نوشت که «ایران از موضوع تصمیم آنکارا برای دیوار کشیدن در قسمتی از مرز مشترک ایران و ترکیه جهت جلوگیری از ورود عناصر پ.ک.ک به خاک این کشور، اطلاع دارد».

این منبع آگاه به این نکته نیز اشاره کرده بود که «به طور معمول و بر اساس قوانین بین‌المللی، ترکیه هر اقدامی که بخواهد در مرزهای مشترک دو کشور انجام دهد باید با اطلاع ایران باشد».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت در جریان نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون قصد ترکیه برای احداث دیوار در مرز مشترک با ایران گفت: «مقامات آنکارا ما را در جریان این ایده قرار داده‌اند و این دیوار در منطقه صفر مرزی نیست و در درون عمق خاک ترکیه است».

قاسمی در همان نشست خبری این را هم گفت که تهران از هر اقدامی که بتواند به ثبات مرزهای دو کشور کمک کند، استقبال می‌کند.

انتفاع تهران از اقدام آنکارا
اما فارغ از مسائل امنیتی که دغدغه اصلی تُرک‌ها در احداث دیوار در مرز مشترک با ایران است، برخی ها معتقدند این امر برای ایران به لحاظ اقتصادی و در امر مبارزه با قاچاق بسیار مفید باشد؛ چرا که سالانه دو میلیارد دلار منسوجات قاچاق از مرزهای ترکیه وارد کشور می‌شود که با احداث این دیوار و اتخاذ تدابیر جانبی که متعاقب این اقدام صورت خواهد گرفت، قاچاق از ترکیه به ایران، کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

روشی منسوخ و نخ‌نما
در مقابل برخی ها هم معتقدند احداث دیوار مرزی برای ایجاد امنیت داخلی یک امر منسوخ و قدیمی است که تنها از سوی نوباوگان عالم سیاست همچون دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا دنبال می شود.

دروغ بزرگِ ارتباط ایران با "پ ک ک"
سیدعلی قائم‌مقامی در همین رابطه به خبرنگار میزان می گوید: در دنیای امروز که از خمپاره، موشک و هواپیما استفاده می‌شود، ساخت دیوار ارزش امنیتی ندارد مگر اینکه بخواهند به‌وسیله آن جلوی پیاده نظام را بگیرند و دیوار هم تا حدی می‌تواند جلوی عملیات نفوذ را بگیرد. ترکیه به نوعی با این سیاستش قصد تحقیر کشورهای ایران، سوریه و عراق را دارد و ساخت دیوار به این بهانه که (پ ک ک) یا وابستگان آن در حال نفوذ هستند از نظر مسائل امنیتی کاربردی ندارد.

این کارشناس مسائل ترکیه پاسخ ادعای رسانه های ترکیه را هم می دهد و می افزاید: ترکیه مدعی است (پ ک ک) توسط ایران هم مورد حمایت قرار می‌گیرد در حالی‌که ایران به هیچ وجه حمایت آشکار یا پنهانی از این گروه ندارد و هیچ پایگاهی که (پ ک ک) بتواند در آنجا آموزش ببیند، مسلح شود و یا عملیاتش را از آنجا طراحی کند، در ایران وجود ندارد. اما ترکیه برای اینکه بتواند افکار عمومی خود را توجیه کند، ایران را هم جزو حامیان (پ ک ک) تلقی می‌کند. (پ ک ک) در عراق و در سوریه و همچنین در کشورهای اروپایی به‌صورت سازماندهی شده و در مقرهای آشکار فعالیت می‌کند و  در ایران به هیچ وجه حتی نمایندگی سیاسی هم ندارد، در این شرایط است که ترکیه می‌خواهد دیوار ضدنفوذ (پ ک ک) در مرز مشترک خود با ایران بسازد.

قائم مقامی به سیاست های خودخواهانه ترکیه در حوزه سدسازی هم اشاره می کند و می گوید: ترکیه برای اینکه منطقه امنی در داخل خاکش درست کند، سدهایی را احداث کرده تا بوسیله آنها از نفوذ (پ ک ک) جلوگیری کند البته این اقدام نوعی بهانه است. ترکیه در این دیپلماسی سیاست آبی می‌خواهد کشورهای عراق، سوریه و ایران را در مخمصه شدید قرار دهد، این کار ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد.

وی با اشاره به ورای رفتارهای ترکیه تصریح می کند: کارشناسان نزدیک به رجب طیب اردوغان و همچنین روزنامه‌نگارانی که وابستگی کامل به حزب عدالت و توسعه دارند هم‌اکنون تلاش دارند بگویند موشک‌های ایران تهدیدی برای امنیت ترکیه است و این کشور باید سیستم‌های پدافند موشکی را تقویت کند و ترکیه به‌شدت تلاش دارد کشورهای اسلامی، عربی و ایران را عامل تهدید نشان دهد تا بتواند در داخل ترکیه نظامی‌گری کرده و ابعاد امنیتی را گسترش دهد.

روش های نوین
کشورها باید برای تامین امنیت داخلی به روش های نوین تری متوسل شوند؛ همین چند روز پیش بود که یک منبع محلی در موصل عراق با استناد به مدارک و اسناد موجود اعلام کرد از 3 منبع اصلی تغذیه مالی گروه تروریستی تکفیری داعش، 2 منبع مرتبط با ترکیه هستند بنابراین ترکیه نمی تواند «جلوگیری از نفوذ تروریست» را بهانه ای برای دیوار کشی قلمداد کند. شاید بهتر باشد مقامات آنکارا بجای دیوارکشی مرزی، در راهبرد حمایت پنهان از برخی گروه‌های تروریستی تجدیدنظر  و به این ترتیب امنیت داخلی خود را نیز تامین کنند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه ، دیوارکشی ، مرز ، اردوغان ، پ ک ک
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۹:۵۶:۴۸
ترکیه داره خودشو برای ورود به اتحادیه اروپا آماده میکنه و یک از نگرانی های اصلی اتحادیه اروپا ، هم مرز بودن ترکیه با چندین کشور آسیایی هست . تصور کنید ترکیه از فردا عضو شنگن شود ، اونوقت حداقل از ایران خودمون کافیه برید مرز ایران و ترکیه و شبانه وارد خاک ترکیه شوید . این یعنی هم زمان جواز ورود به کلیه کشورهای اروپا بدون محدودیت و حتی ارائه پاسپورت !!!! (4513299) (alef-11)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۲:۵۸:۰۳
خواب دیدی خیر باشه.ترکیه صد سال دیگه هم عضو اروپا نمیشه آقای کارشناس (4514586) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۰:۲۰:۲۳
نصب ابن دیوار باید توسط وزارت خارجه شدیدا پیگیری شود؟ (4513328) (alef-11)
 
محمد ایرانی
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۰:۵۰:۳۳
طرح خیلی خوب و مفیدی است و کشور ما هم باید همین کار را انجام دهد (4513364) (alef-2)
 
رضا
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۱:۲۲:۰۶
هرچقدر بنویسید یا توجیه کنید متاسفانه سیاست ایران درقبال کشورهای همسایه بسیار ضعیف است ، این عمل ( دیوار کشی) در مجامع بین المللی توهین تلقی میشود ، حالا شما چی حساب میکنید جای خود دارد (4513415) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۰:۱۷:۰۴
متاسفانه با نوشتن مقالات...داریم خودمون رو گول می زنیم. یک سرچ گوگل کردم و عجیبه که این آقای قائم مقامی همیشه علیه اردوغان و ترکیه حرف زده! ... همیشه هم پیش بینی هاشون غلط دراومده ولی.. (4514001) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۱:۵۵:۴۷
خیلی هم عالی . کاش بقیه کشورها هم بخرج خودشون مرزاشونو با ما دیوار میکشیدن . مخصوصا عراق و افغانستان و پاکستان . (4513454) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۲:۳۲:۱۸
امریکا دور مرزاش دیوار میکشه انگلیس با دادن غرامت از اتحادیه اروپا خارج میشه چین در نگاه اقتصادیش رو به بازار داخلی اورده ترکیه هم همین طور تا با قاچاق کالا و ورود بی رویه کالا مبارزه کنه در کل ،کل دنیا رو به اقتصاد درون زا آورده به غیر از ایران که حتی سنگ پا وارد میکنیم (4513496) (alef-2)
 
ایده
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۰:۲۰:۴۶
یعنی اونا ایده اقتصاد مقاومتی ما را گرفتن و دارن برای خودشون پیاده سازی میکنن این یعنی زرنگی و منافع ملی
اما به ما مدام میگن تعامل با دنیا اقتصاد جهانی و قص علیهذا.. (4514429) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳:۳۸:۵۵
ما باید از این اقدام ترکیه که با هزینه خود دست به این اقدام زده استقبال کنیم کنترل بیشتر مرزها بنفع ما است . (4513583) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳:۵۴:۴۰
ایران هم باید فکری برای مرز افغانستان کند. اوضاع پیچیده افغانستان و احتمال سقوط دولت افغانستان احتمال ان را دارد که سیل مهاجران به داخل ایران سرازیر شود و جمعیت انها در شهرهای مرزی از ایرانیان پیشی گیرد و برای نسلهای اینده درد سر ایجاد شود . برای جلوگیری از مهاجرین غیر قانونی و قاچاق مواد مخدر که مردم را بیچاره کرده باید فکری کرد. (4513604) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۴:۲۶:۵۹
جای نگرانی نیست و اقای ظریف در توئیتر جواب اردوغان را خواهد داد و با جملات فلسفی و عمیق خواهد گفت که دنیای امروز دنیای دیوارها نیست و بیایید دیوارها را فرو بریزیم (4513636) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۹:۵۵:۵۸
اگر ساختن ديوار بده چرا ايران در مرز خودش با افغانستان و پاكستان همچين كاري كرده؟ حالا تركيه اصلا ميخواد ديوار ده متري داخل خاكش احداث كنه، (نه در نقطه صفر مرزي) پس ما دليلي واسه محالفت نميتونيم داشته باشيم!
كلا با طريف مشكل داريد! مقاله ميدي، نظر ميدي! كاش روحاني شما رو بعنوان وزير خارجه معرفي ميكرد لااقل در سطح كلان از نظراتتون استفاده ميكرديم! (4513979) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۴:۳۷:۳۱
هدف ار هم‌گسیختن تصنعی کردهاست که امری ناممکن است (4513645) (alef-2)
 
سغید
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۸:۳۱:۰۶
نمی داانم ایا این دیوار کشی با همه پرسی در کردستان عراق در ارتباط است؟ اگر کردستان عراق مستقل شود انوقت ترکیه با دیوارهایی که کشیده است عملا کردستان خود را از عبور و مرور خصوصا در صورت تسری استقال طلبی دیگر کردستانها حفظ کرده است و بدین ترتیب کردستان مستقل راه ارتباط با کردستان ایران و سوریه برای حمایت از شورشها را خواهد داشت. (4513877) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۰:۲۲:۳۴
ما هم دیوار میکشیم کاری نداره (4514430) (alef-11)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۹:۴۰:۳۲
کردها باید به آغوش ایران برگردند. (4513960) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۹:۴۷:۰۱
اين ديوار وقتي مطرح شد كه حرفي از همه پرسي نبود! صرفا واسه اين گفتم كه دايي جان ناپلئوني فكر نكني م (4513969) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۰:۰۸:۲۴
حالا پولش را کی می ده ؟
ما یا ترک ها؟
مثل قضیه ترامپ نشه که می خوان پولش را از مکزیک بگیرن؟ (4513992) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۱:۰۹:۵۵
اقدام بسیار خوب (4514029) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۱:۱۴:۲۴
ماهم باید در مرزهایمان با افغانستان وپاکستان وعراق دیوار بکشیم (4514037) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۰:۲۳:۰۸
کاملا صحیح (4514431) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۱:۲۱:۰۳
یک خبر عالی از مدافع حرم زده اید
تو رو خدا از این اردوغان حیوان خبر نگذارید
واقعا حالمان بد میشود. (4514044) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۲:۲۷:۰۲
ايران هم بايد در مرز پاكستان وافغانستان ديوار بكشد چون در كسورهاي همسايه ما ناامني ها زياد است (4514109) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۳:۰۵:۵۲
چنانچه میدانیم سالانه حدود دو میلیون ایرانی برای سفر تفریحی به آنتالیا می روند که دولت برای حذف نام آنتالیا در فرودگاهها پروازها را به آدانا یا قاضی انتپ منتقل میکنه و دوباره بعد نیم ساعت مجددا از آن شهر به انتالیا میرن که این کار سبب پرداخت چهارصد میلیون تومان هزینه بلیط مازاد به ترکها میشه و از آن مهمتر سبب از بین رفتن حیثیت ایرانی نزد ترکها میشه . پس مسبب اصلی این دیوارکشی خود ما هستیم (4514149) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۲:۵۳:۰۰
البته مبلغ صحح آن چهارصدمیلیارد تومنه (4514578) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۳:۳۱:۳۸
یکی از علتهای ان اینست که با وجود ترامپ جنگ طلب وحاکمان .. ما ترکیه جنگ اینده میان ما وامریکا را حتمی میداند واز الان به فکر ایجاد مانع در مقابل فرار پناهندگان از ایران به ترکیه است که امیدواریم چنین حادثه ای هیچگاه اتفاق نیفتد (4514180) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۲:۴۴:۵۴
دقیقا. یکی از احتمالات آینده میتواند همین باشد که امیدوارم اصلا اتفاق نیفتد (4515763) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۹:۰۵:۳۷
پول داره ؛ میتونه ؛ دیوار میکشه (4514387) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۷:۲۴:۲۱
ترکیه کشوری است که منشا آموزش تروریست بوده که بر هیچ کس پوشیده نیست و این دیوارکشی ها دو علت دارد
1- می خواهد از تعقیب تروریست های دست پرورده خود که ان شالله به زودی انجام خواهد شد ، در خاک سوریه جلو گیری کند و از آنها حفاظت نماید
2-می خواهد خاک ترکیه را به زندانی برای مردم ترکیه بدل کند (4515324) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۱:۳۴:۳۸
قای اردوغان تا وقتی حقه باز باشی و بخوهای سر مت خودت کلاه بذاری امنیت نداری کمی صداقت و شجاعت داشته باش و گرنه نه اروپایی ها قبولت دارند نه ایران و عراق (4515643) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۲:۴۳:۲۱
مرز ایران با افغانستان و پاکستان را دریابید که در صورت بروز هرگونه جنگ داخلی در این کشورها که با توجه به ساختار عقب مانده و قبیله ای آنها زیاد بعید هم بنظر نمیرسد، میلیونها آواره به ایران سرازیر خواهند شد. (4515755) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.