نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495438
آیت‌الله علم‌الهدی: حج تعطیل‌شدنی نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۲
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: طبق آیات قرآن موضوع حج، صفا و مروه جزو شعائرالله است و نمی توان برای ترس و وحشت خیالی، حج را تعطیل کرد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سیداحمد علم الهدی روز سه شنبه در دیدار با مدیران و مسئولان حج و زیارت خراسان رضوی افزود: پس از کشتار حجاج در سال 66 نیز مراسم حج از جانب ایران تعطیل نشد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب می فرمایند که انقلاب و جان دادن مردم برای اقامه شعائر الله بوده است، افزود: نظام ما که برای احیا و اقامه شعائر است نباید به هیچ قیمتی این شعائر را تعطیل کند. امام جمعه مشهد ادامه داد: حج امسال خاص است و با همه حج هایی که در طول سالیان مختلف انجام شده فرق دارد، در سالیان قبل اجرای مراسم حج در چنگ دشمن انجام می شد اما از 2 سال قبل این دشمن بنا بر اعمال دشمنی خود دارد و ادای چنین مراسم حجی سنگین تر است.

آیت الله علم الهدی گفت: طبق روایات حج با فضیلت ترین سفر است و حج امسال با جهاد آمیخته است و طوری باید برنامه ریزی کرد که در برابر هر توطئه و فاجعه ای که از سوی دشمن اعمال شود بتوان اجرای مراسم حج را مدیریت کرد. وی اظهار کرد: دشمن با همه رذالت های خود در برابر اراده الهی توان هیچ حرکتی ندارد و حافظ اصلی خداوند متعال است که بر هر چیزی قادر و توانا است.

وی با بیان اینکه مدیریت حج با منافع مادی یک جریان یا فرد گره نخورده است، افزود: در حج هیچ چیز بالاتر از توجه به وجود امام زمان(عج) نیست و باید در همه حالات خود را در محضر امام عصر(عج) احساس کنیم. نماینده بعثه مقام معظم رهبری در استان خراسان رضوی نیز در این دیدار گفت: برای برگزاری هر چه بهتر مراسم حج تمتع امسال چندین همایش توجیهی و تخصصی برای مسئولان کاروانها، روحانیون و دیگر افراد دست اندرکار برگزار شده است.

حجت الاسلام حسین احمری اظهار کرد: از میان هر 12 نفر زائر، یک نفر از افراد شاخص و توانا برای مدیریت هر چه بهتر در نظر گرفته شده است تا بهتر از قبل مراسم حج برگزار شود. مدیر حج و زیارت خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: امسال از این استان هشت هزار و 800 زائر در قالب 64 کاروان به حج تمتع اعزام می شوند که 34 کاروان از مشهد و 30 کاروان از شهرستانهای استان خواهند بود.

جواد شاد ادامه داد: در اولین روزهای آغاز ثبت نام حج تمتع 75 درصد کاروانها در یک ماه نخست تکمیل شد و استقبال زیادی از حج شد که طبق برنامه ریزی ها نخستین پرواز 15 مرداد ماه انجام می شود.

به دنبال وقوع فاجعه منا در مراسم حج سال 94، امسال بعد از وقفه ای یکساله، اعزام حجاج از ایران انجام می شود که 86 هزار و 500 نفر به حج تمتع اعزام خواهند شد.
 
کلمات کلیدی : آیت‌الله علم‌الهدی، حج، عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۵:۰۸:۵۲
پیامبر هم در زمان حضورشان در مدینه با اینکه مکه در دست کفار بود حج را تعطیل نفرمودند (4488075) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۲۱:۵۹:۴۴
اما در زماني حضرت آيت الله العظمي شيخ ابوالحسن اصفهاني حج را تعطيل فرمودند . (4488426) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.