توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429431
سخنان جان کری؛ شجاعانه یا دیر هنگام؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
در حالی که وزیر امور خارجه فرانسه حمایت جان کری از تشکیل کشور مستقل فلسطینی را "شجاعانه" توصیف کرده، یک عضو جنبش فتح گفت: دولت آمریکا خیلی دیر از خواب بیدار شده است.

العالم - ژان مارک ارو وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه شب در بیانیه ای سخنان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره مناقشه خاورمیانه و حمایت وی از راهکار تشکیل کشور مستقل فلسطینی را "شجاعانه" توصیف کرد.

 وزیر خارجه فرانسه در بیانیه خود اعلام کرد: من از سخنان صریح، روشن و شجاعانه جان کری در حمایت از "صلح" در خاورمیانه و راهکار تشکیل کشور فلسطین استقبال می کنم. فرانسه از دیدگاه وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر ضرورت اجرای فوری راهکار تشکیل دو کشور مستقل حمایت می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی تاکید کرده بود که راهکار تشکیل دو کشور تنها راه ممکن برای برقراری به اصطلاح "صلح" میان اسرائیل و فلسطینیان است.

از سوی دیگر، یک عضو شورای انقلابی جنبش فتح با تاکید بر دیر هنگام بودن اظهارات جان کری گفت: دولت آمریکا خیلی دیر از خواب بیدار شده است.

دکتر فایز ابو عیطه عضو شواری جنبش فتح در غزه درباره اظهارات اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص مسئله فلسطین و راه حل تشکیل دو کشور گفت: جان کری در این کنفرانس تلاش کرد تا موضع آمریکا را در این باره مطرح کند، اما متاسفانه امروز موضع دولت سابق آمریکا و به طور دقیق تر دولت اوباما که اکنون خود را در پایان کار و ترک کاخ سفید می بیند، دیگر چندان فایده ای ندارد.

وی افزود: باید منتظر دولت جدید آمریکا و مواضع تازه آن باشیم اما امیدواریم نتایجی که دولت اوباما در خصوص شهرک سازی و خطر آن در مقابل راه حل تشکیل دو کشور به آن رسیده و اکنون به وسیله جان کری مطرح می شود در دولت جدید آمریکا نیز دنبال شود.

این در حالی است که قرار است فرانسه پانزدهم ژانویه کنفرانسی بین المللی درباره مناقشه خاورمیانه با حضور نمایندگان هفتاد کشور، اما بدون نمایندگان رژیم صهیونیستی و فلسطین برگزار کند. به گفته مقامات فرانسه هدف از برگزاری این کنفرانس تجدید حمایت جامعه بین المللی از راهکار حل مناقشه فلسطین مبتنی بر تشکیل دو کشور است. این کنفرانس در راستای نشستی که سوم ژوئن در سطح وزیران در پاریس برگزار شد، تدارک دیده شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، مسئولان رژیم صهیونیستی از این مسئله ابراز نگرانی کرده اند که مبادا برخی بخواهند از این کنفرانس به عنوان ابزاری برای اتخاذ تدابیر دیگری بر ضد این رژیم استفاده کنند.

اویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که از ملی گرایان افراطی است و به خاطر سخنان عامه گرایانه اش شهرت دارد، از یهودیان مقیم فرانسه خواسته است به فلسطین اشغالی مهاجرت کنند چرا که به گفته وی این کار  تنها پاسخ مناسب به  توطئه کنفرانس پاریس  است.
 
کلمات کلیدی : نتانیاهو، آمریکا، قطعنامه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.