نظر منتشر شده
۸۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 320035
یا فاتحه برجام را بخوانید یا...
فرهاد دادجو، 5 دی 94
تاریخ انتشار : شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۷
حرف آخر را در ابتدا باید نوشت: کسانی که بواقع مایل به تحقق برجام و رفع تحریم‌های اقتصادی هستند باید امروز واکنش عملی شدیدی به سیاست آمریکا نشان دهند و آن‌ها که امروز مماشات می‌کنند، مقصر ناکامی برجام در آینده هستند و از اکنون می‌توانند به فکر تدارک مجلس ختم برجام باشند.

۱. خبرهایی که از مصوبات مجلسین آمریکا و تأیید رئیس جمهور آمریکا در حاشیه بودجه سال آینده منتشر می‌شود، حاکی از رویکرد غیرصادقانه مقامات آمریکایی در وضع محدودیت‌های جدیدی است آنهم در زمانی که جوهر توافق خشک نشده و روز اجرا فرا نرسیده، محدودیت‌هایی که قطعاً مغایر برجام است. لزوم اخذ روادید (احتمال عدم موافقت ورود به خاک آمریکا) برای کسانی که به ایران سفر کرده‌اند، تدارک تحریم‌هایی علیه بخشهای اقتصادی وابسته به سپاه و بلوکه کردن بخشی از دارائی‌های ایران به عنوان غرامت به نفع خانواده‌های آمریکایی آسیب دیده از تروریسم (!)، موضوعاتی است که تاکنون به خبرگزاری‌ها درز کرده است.

۲. در عالم کسب وکار قاعده آن است که اگر مایلید رابطه محکمی با طرف تجاری‌تان داشته باشید باید به نخستین چک بی محل او واکنش جدی نشان دهید. گرچه این واکنش ممکن است چند روز روابط تجاری‌تان را تیره نماید اما در بلندمدت می‌تواند خیالتان آسوده باشد که او دیگر برای حساب خالی چک نخواهد کشید. این قاعده در زندگی زناشویی نیز جاری است: چنانچه مایل هستید هر روز برای رفع مشاجرات خود وقت نگذارید، از ابتدا توافق‌های زندگی مشترک را جدی بگیرید و در برابر نخستین نقض توافق، بایستید.

۳. مثال‌های فوق یکی از ارکان نظریه بازی (game theory) است: بازیگر مقابل استراتژی خود را بر اساس واکنش‌های پیشین و پاسخ‌های احتمالی شما تنظیم می‌کند. هر مماشات در برابر حرکت نامتعارف رقیب، به مثابه یک علامت عمل می‌کند که رقیب را به دومین حرکت نامتعارف ترغیب می‌کند. به بیان دیگر کوتاه آمدن در برابر نقض قرارداد، از ابتدا یک استراتژی مغلوب است: بازی را باخته‌ایم مگر اینکه واکنش ما علامتی باشد برای ختم رفتارهای خلاف قاعده.

۴. واکنش‌های شدید روسیه به سقوط هواپیمایش توسط ترکیه، از مثال‌های جدید و خوبی است که کاملاً بر اساس قاعده نظریه بازی تنظیم شده است، به نحوی که بالابودن هزینه مواجهه با روسیه را به تمام بازیگران علامت می‌دهد. به تبع بازیگران جهانی در انتخاب استراتژی خود در برابر روسیه مراقبت‌های بیشتری خواهند داشت.

۵. تحلیل گران بدبین در عرصه روابط بین الملل معتقد بودند پس از انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا و احتمال روی کار آمدن جمهوری خواهان، برجام در مسیری متفاوت قرار می‌گیرد و به بهانه‌های مختلف امکان نقض توافق وجود خواهد داشت و رسیدن به سال هشتم، دور از دسترس است. امروز در حالی که نه تنها دولت اوباما تغییر نیافته بلکه هنوز روز اجرای برجام فرانرسیده، طرف آمریکایی در وضع محدودیت‌های جدید پیشقدم شده است. تنها اقدام دولت کنونی آمریکا نیز ارسال نامه ای مبنی بر احتمال عدم اعمال این محدودیت‌هاست. به نظر می‌رسد حتی تحلیلگران بدبین نیز گمان نمی‌کردند در این فاصله کوتاه پس از ژست موفقیت در توافق، پیام‌هایی صددرصد مغایر برجام از هیات حاکمه آمریکا صادر شود!

اکنون توپ در زمین دولت ایران است. اگر هدف دولت یازدهم از مسیر دوساله برجام، صرفاً عقد توافقی سیاسی برای سیگنال دادن به خارج و کسب آراء انتخابات داخل بوده باشد که این نوشتار حرفی برای گفتن ندارد. لکن اگر دولت ایران خواهان بازگشت برجام به مسیر اصلی اجرای تعهدات طرفین و گشودن گره تحریم‌های اقتصادی و رفاه مردم است (چنانکه خودشان اصرار دارند)، امروز باید در برابر نقض عهد طرف مقابل پاسخ و علامتی دهد که منجر شود به تغییر استراتژی آمریکایی‌ها. در صورت مماشات امروز، باید فاتحه برجام را هم اکنون بخوانیم.
 
کلمات کلیدی : محدودیت سفر به ایران
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۰:۵۵:۵۳
آقای دادجو، شما خود بهتر از هر کسی‌ میدانید که اقتصاد ایران دیگر قادر به ادامه این وضعیت و عدم اجرای برجام نیست... اما اجرای برجام ممکن است تاثیر مثبتی داشته باشد پس دولت به دنبال آن است.... حالا فرض کنید که برجام از سوی ایران تعلیق شود، آیا با توجه به اینکه ایران خود حاضر به امضا شده و مجلس و مراکز تصمیم‌گیری آن را تایید کردند، این به معنی‌ یک دوران چندین ساله دیگر از وضعیت نه جنگ و نه صلح نخواهد بود؟!...و این بهترین خبر برای اسرائیل و تندروهای آمریکا است...متمنان ایران از آژانس بیرون نخواهد آمد، پس آنها نگرانی ندارند .... پس بدترین فرض ممکن این است که حالا که ایران پذیرفته ابزار باز دارنده هسته‌ای را مانند قلب نیروگاه اراک از مدار خارج کند، عوض تاکید بر ادامه سیاستهای گذشته از یک موضع بسیار ضعیفتر، برای چند سال ، سکوت استراتژیک کنیم و به دنبال تقویت و باز سازی خود باشیم.... هر چند آن نیز تا زمانیکه بحران سوریه و جنگ سرد پوتین و غرب در جریان است بعید است که آنها حاضر به کوتاه آمدن باشند! (3416305) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۳۸:۳۱
باید قبول کنیم کشور از نظر اقتصادی و بنیه قدرت حاصل از ان ضعیفه پس بهتره بجای احساسات با واقعیات عملی صحنه برنامه ریزی کنید (3416640) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۴۷:۰۲
علاوه بر این، اطلاعات داده شده اشتباه هست:

غرامت پرداختی را ایران نخواهد داد، بکه بانک فرانسوی که به دلیل نقض تحریم ها 7 میلیار دلار جریمه شده هست.

دوما، این توافقنامه هیچ وقت نمی تونه رابطه ی ما رو با امریکا عادی کنه بلکه می تونه بار سنگین رو از دوش اقتصاد ایران برداره. در همین حال ایران می تونه نیروی دفاعی خودش رو بهبود ببخشه! (3416679) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۴۳:۰۲
متمنان ایران از آژانس بیرون نخواهد آمد نه

مطمئنا ایران از آژانس بیرون نخواهد آمد . (3416880) (alef-3)
 
میثم
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۱۸:۱۴
چیز عجیبی نیست. پیش بینی های رهبری در مورد زمانه پس از برجام در حال تحقق یافتن است. (3417441) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۱:۴۶:۵۲
رهبرمعظم انقلاب فرمودند که امریکا دشمنه و فقط دنیال نفوذه
چند بار دیگه هم که بگه باز بعضی ها کر وکورند (3418009) (alef-3)
 
حسين
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۰:۵۶:۰۴
امريكايي ها، دست بردارما نيستند،با پايين امدن نفت، بدتر شده،دشمني خيلي بد است (3416306) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۱۳:۱۷
حسین آقا مگر ما از مواضع قبلی نسبت به آمریکا دست برداشته ایم ؟ (3416963) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۸:۰۷:۰۹
صد در صد. رئیس جمهور قبلی کی به اقای اوباما می گفت مودب باهوش که این رئیس جمهور می گه. کی به اوباما تلفن می زد که این یکی میزنه. رابطه ما با امریکا تو این دو دولت کلی تغییر کرده اما اون ها همون گرگی که بودن هستند ولی باهوش تر شدند برعکس ما (3417578) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۰:۱۵:۴۰
تلفن زدن نمیشه تغییر. قبلا مرگ بر امریکا میگفتیم حالا هم میگیم. (3418850) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۲۴:۵۲
چه ربطی به مواضع دارد، زیر برجام نزنند. به آنچه امضا کرده‌اند عمل کنند. (3418346) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۱۳:۵۳
چطور وقتی ما اجازه نمیدیم شرکت های آمریکایی در ایران حضور داشته باشند (مثل مک دونالد که اونقدر سرو صدا به پا کرد) نقض برجام نیست ولی کار اونا شده نقض برجام ؟
لطفا یک سوزن به خودتون بزنید و بعد یک جوالدوز به دیگران (3417281) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۰:۴۵:۲۲
شما موشک بالستیک ازمایش می کنید اونهم تحریم وضع میکنه ! (3417883) (alef-3)
 
مشکین نقاب
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۰:۵۶:۱۷
در اول روز دانستک که این عهد
تو با من می کنی محکم نباشد (3416309) (alef-13)
 
رمضانی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۳۸:۵۵
مگه ایران اعلام نکرده که کالاهای آمریکایی تحریم می کنیم و اجازه ورود آنها به کشور را نمی دهیم آمریکا نیز گفته است که کسانی که به ایران سفر می کنند در صورتی که قبلآ برای سفر به آمریکا احتیاج به ویزا نداشته اند از این به بعد باید ویزا بگیرند دیگه چرا شلوغ می کنید؟ چیزی که عوض داره گله نداره (3417208) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۰:۱۶:۳۳
تحریم کالاهای امریکایی هیچ ضرری برا امریکا نداره (3418852) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۱۷:۳۳
تا وقتی آمریکا در ایران منافع اقتصادی نداشته باشد همین آش است وهمین کاسه پایران باید اعلام کند قصد دارد با تمام کشورها مراودات اقتصادی وتجاری داشته باشد حتی آمریکا ! (3416977) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۱۹:۰۲
مگه فرق شرکتهای نفتی امریکایی با انگلیسی چیه؟

اون موقع همین شرکتهای قدرتمند نفتی مانع تحریم میشن (3417296) (alef-3)
 
کوب
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۵۸:۰۵
بصیرت سیاسی !!!! (3417107) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۰:۵۹:۵۴
ﺍﻳﻦ ﺩﻭﻟﺖ ﻟﺒﺨﻨﺪ ﻟﺒﺨﻨﺪ ﻟﺒﺨﻨﺪ و ﺣﺎﻟﺎ ﻛﺮﺍﻥ ﻛﺮﺍﻥ ﻛﺮﺍﻥ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺑﺎ ﺷﻴﺐ ﻣﻠﺎﻳﻢ ﻭﻫﻤﺠﻨﺎﻥ ﺍﻧﺘﻆﺎﺭ ﺑﺎ ﻟﻌﺎﺏ ﺗﺪﺑﻴﺮ. (3416324) (alef-13)
 
عدالت
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۰۰:۰۰
تاسف برای خوش خیالانی که به شیطان بزرگ که بارها به این ملت و کشور ظلم کرده از کودتا بگیرید تا حمله نظامی و ساقط کردن هواپیمای مسافربری اعتماد میکنند. چطور باید بگیم که آمریکای خبیث فقط به دنبال تجزیه ایران و به آشوب کشیدن آن مانند آنچه در افغانستان و سوریه و عراق کرد میباشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا باز هم دارید فریب میخورید، مگر سرنوشت کشورهایی که دقیقا مانند ما فریب آمریکا را خوردند (( مانند لیبی و افغانستان و عراق و سوریه و اوکراین و غیره )) و تسلیحات خودشان را نابود کردند و بعد به آنها حمله نظامی یا انقلاب رنگین شد را میخورید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3416326) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۰۲:۰۰
آقای لبخند و حامیانش که سوت و کف میزنند برای باج هسته ای، تحویل بگیرید. (3416337) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۱۹:۳۶
شما دلواپسا به وزارت خارجه ودولت اجازه بدید با روش علمی ودیپلماتیک خودش پیش بره همه چی درست میشه . (3416983) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۱۳:۰۸
تا حالا که علمی و دیپلماتیک رفته نتایج اونم داریم میبینیم (3417150) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۸:۰۸:۱۴
روش علمی دولت ، شوخی خوبی بود. (3417581) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۱:۳۰:۰۵
lمی ترسم این دولت تدبیر بعد از یک سال بگه احمدی نژاد مقصره که هنوز موفق نشدیم بعد از چهار سال دیگه دوباره بگه احمدی نژاد مقصره بعد از یک قرن دیگه هم بگه احمدی نژاد مقصره هههههه (3417979) (alef-3)
 
فرشید
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۳۰:۳۳
شما دلواپسها چی فکر کردین؟ که به آمریکا اجازه فعالیت اقتصادی در ایران رو ندیم و اونم بشینه بهره‌برداری اروپایی‌ها و ژاپن و چین و... از این سفره با برکت نگاه کنه؟! خر فرض کردین امریکایی ها رو؟؟؟ (3417475) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۰۳:۴۵
در ايران و غرب دو گروه خود محور مخالف برجام بودند و تمام تلاش خود را ميكنند تا به سرانجام نرسد..در امريكا كنگره از روز اول به نعل وارونه ميزد و در ايران هم دلواپسان رفاه مردم..هنوز هم از پا ننشسته اند در امريكا قوانين مخل را تصويب ميكنند و در ايران هم با تريبونهاي در اختيار و روزي نامه ها انرا بزك ميكنند و وا اسفا ميدهند كه ديديد ما گفتيم..از هنگام توافق تاكنون شمشير كيهان حتي يك روز هم نبوده كه در نيام باشد و عليه دولت تيتر نزند ..صدا و سيما و رسانه ملي كه بماند...مسيولان نظام هييت نظارت درست كردند تا نظر دهد و هر مغايرتي را با صداي بلند اعلام ميكند..مسيولان امور خارجه اعلام كردند مصوبه نقض برجام است ولي بايد هييت نظارت نظر دهند ..پس شما نگران نباشيد كه دولت با برجام قصد جمع اوري راي دارد..اندازه برجام را باندازه سيب زميني انتخابات پايين نياوريد...قد اين دولت را با قد دولت قبل اندازه نكنيد... (3416345) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۰۵:۰۷
اقای جنت شهری
بدلیل متمایز بودن ای دی که شما خود را با ان معرفی می کنید ( لفظ دیگری را محترمانه تر پیدا نکردم ) کامنت ها ی شما اکثرا بچشمم امده است . از روز اول دیگران را کوبیدید و محکوم کردید که دلواپسان فلان و بهمانند . هرچه که زمان می گذرد و بدخلقی ها اشکارتر میشود شما بجای اینکه اصل قضیه را متوجه شوید مشغول فرافکنی و متهم کردن هستید . شما هنوز هم که هنوز است دل به جملات توخالی مورد مصرف داخلی بسته اید . متاسفانه دوستانی مثل شما فکر می کنند شم سیاسی دارند .حتی ان بخشی را هم که می گویید عده ای تندرو در امریکا نمی خواهند احتمالا همان داستان پلیس خوب و بد است که امثال شما فریب خورده اید و می خواهند که اینطور باشد . واقعا برای من سخت تر از ظلمی که امریکا دارد می کند ساده نگری امثال شماست . باید هم کیهان را دشمن فرض کنید . با این طرز تفکر نتیجه نیز همین است . ما کاری به قد این دولت و ان دولت و سیب زمینی نداریم . واقعیات از اول این بود که دوستان قوه مجریه موضع محکمی نمی گیرند . و بد تر از ان این است که بعضا مسائل به توجیهات بسیار ضعیف می گذرد . اگر این کشور فقط متعلق بشما بود باز هم بعنوان یک هموطن دلم می سوخت وای بحال اینکه ما و امثال ما هم حق داریم . به اندازه شرافت و غرور خود هم حق داریم . بنده را نه می شناسید و نه خود را باسم معرفی کردم . ولی نه بدنبال رانتم و نه از مواهب ارتباطات استفاده کرده و می کنم . اتفاقا سختی زیادی را هم تا بحال تحمل کرده ایم . ولی حسابم را با خدای خود صاف کرده ام . اعتقاد من بدون کوچکترین شکی این است که نبایستی مرعوب شرایط اقتصادی شد . بعضی از راه ها به نابودی ختم می شود . راه برجام نیز از اول معلوم بود . حال که دیگر عینیت پیدا کرده است . شما کمی از این شدت و حدت در موضع گیری نابجا کم کن برادر .توجه به سیگنال های واقعی بکنید نه خوشیخیالی و ان چیزی که دوست داشتید اتفاق بیافتد . (3416941) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۱۸:۳۵
احتمالا زندگی راحتی داری و نمیتوانی شرمنده شدن یک پدر را حس کنی (3417163) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۲۹:۰۰
این چه استلالی است چون امریکا برجام را رعایت نمی کند پس ما هم بزنیم زیرش و رعایت نکنیم. اگر ما برجام را نپذیریم برای انها، امریکا و غرب مشکلی پیش نمی اید این مردم ما هستند که باید تحریم های بیشتری تحمل کنند .کجای کارید برادر ،الان ما مجبور شدیم که قهرمانانه نرمش کردیم (3417182) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۰۵:۱۵
با كمال احترام كه براى نظر شما قائلهم شما اشتباه ميكنيد (3417264) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۲۲:۳۵
چه توقعی داریم وقتی رسما" اعلام میکنیم که آمریکا دشمن شماره یک ایران است نباید توقعی غیر از کارشکنی و بدعهدی از طرف دشمن را داشته باشیم . اصولا" مذاکره در صورتی باید انجام شود که حداقل اعتماد به طرف مقابل داشته باشیم ولی وقتی طرف مذاکره را دشمن میدانیم نتیجه آن از ابتدا معلوم است . (3417303) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۰۴:۱۶
ظلم از این بالاتر میشود، درب هسته ای را به زور و به ظلم تخته کردند و اکنون هم زیر قولهایشان میزنند و از آن بسیار بدتر شادی یک جماعت معلوم الحال و مرفه و شبه روشنفکر و کاسب تحریم و پسا تحریم در داخل کشور بخاطر ننگی که در تاریخ این کشور بخاطر نابودی صنعت هسته ای تا ابد خواهد ماند و آیندگان درباره آن قضاوت بدی خواهند کرد. (3416349) (alef-13)
 
سعید ایرانی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۵۷:۵۹
خدا را شکر که دربش دارد تخته می شود هسته ای جز ضرر برای عموم ملت ایران چیزی مگر داشته است؟؟؟؟ (3416922) (alef-3)
 
مهدی هسته زاده
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۲۶:۳۶
باید ما ایرانیها مانند مردم چین وکره شمالی صبور ومقاوم باشیم تا فرزندانمان با سرافرازی ورفاه زندگی کنند ..ایران بدون بمب هسته یعنی ایران ضعیف وسرخور که احتمال دارد در اینده نزد تجزیه شود زیرا قوانین حاکم بر دنیای امروزی قانون جنگ است (3417466) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۲۸:۲۳
کسایی که مثبت گذاشتند، نمی‌دانند نفع و ضرر یعنی چه (3418350) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۱۲:۰۱
كاملا موافقم (3416366) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۲۶:۴۸
عجب سکوتی حاکم است.... (3416406) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۲۹:۳۵
((صرفاً عقد توافقی سیاسی برای سیگنال دادن به خارج و کسب آراء انتخابات داخل بوده باشد)) دقیقا هدف همین بوده است...همانطور که سال ها بعد از توافق سعد اباد التماس ها به البرادعی ( نگرانی های حزبی) منتشر شد، سال ها بعد هم التماس های این توافق منتشر خواهد شد ( که صرفا نگرانی حزبی و جناحی است). (3416416) (alef-13)
 
amir
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۸:۵۲:۰۷
هدف این نبوده برادر ظاهرا شما از وضعیت اقتصاد ایران در صورت ادامه تحریم مطلع نیستید (3418651) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۲۹:۵۹
به دلیل اینکه سپاه نقش اساسی در اقتصاد کشور دارد تحریم این ارگان یعنی تحریم ایران (3416418) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۳۲:۳۶
شما ما را با روسیه قیاس کرده اید و نتیجه دلخواه خودتان را می گیرید روسیه که در دادن s300 در دوران احمدی نژاد دبه کرد کدام ضربه شست را نشانش دادید که حال از تئوری بازی صحبت می کنید؟ (3416428) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۳۷:۲۷
اولن اون یه قرارداد تجاری بود. ثانیا ایران همون زمان به داوری شکایت کرد و هنوز پروندش مفتوحه ولی گویا آقای روحانی می خواد مصالحه کنه (3416855) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۲۲:۳۳
شکایت و غرامت 4 میلیارد دلاری که از ترس اون و با وعده پس گرفتن شکایت حاضر به تحویل اس 300 شد (3417302) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۳۵:۴۴
ما که از اول گفتیم دل بستن به کدخدا فایده ای نداره همش تو رسانه هاشون انگ دلواپسی و... میچسبوندن. البته میدونیم که هدف مذاکره کنندگان و این تیمی که سبب تولید برجام شد چی بوده ولی به نظر میرسه قضیه براشون نه تنها بدتر که حتی برعکس شد. (3416435) (alef-13)
 
emad
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۴۱:۲۱
عزیزم فکر کردی اگه ایران گیر بده چه اتفاقی میافته
هیچی
آمریکا در جواب میگه ما با ایران کاری نداشتیم ما به کشورهایی که در لیست تروریستی مون چند سال هست کار داریم بعد ایران بخواد اسم خودش رو از اون لیست در بیاره بیرون باید کلی باج بده

پس فعلن تا ایران به قدرت اولیه نرسیده بهتره سکوت کنه... هر وقت قوی شد اونوقت مثل روسیه میتونه شلوغش کنه

مثالهایی که زدید همش غلط بوده ... مگر ایران فروشندست که بتونه از موضع قدرت با آمریکا بجنگه همینش که تا اینجا برجام جلو رفته خودش خیلیه (3416454) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۳۱:۳۱
برادر ما قوی هستیم، شما ترسو ندارید. سکوت نکردن حداقل کاری است که راحت می‌توان انجام داد. (3418351) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۱:۴۱:۴۷
می شه برای ما روشن کنید که دقیقا کدام بند از تفاهم نامه برجام را آمریکا نقض کرده است؟
با گفتن نقض برجام بدون روشن کردن بندی که نقض شده حرف شما سندیت پیدا نمی کند. (3416458) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۲۸:۵۲
اونجائی که گفته بعد از تصویب برجام، امریکا دیگر تحریم جدیدی را علیه ایران وضع نخواهد کرد.

اونجائی که برداشت از دارائی های ایران با قوانین بین المللی سازگاری ندارد و دخالت در دیگر قوا به حساب می آید.

اونجائی که امریکا خودش دست روبه ما دراز کرد و از پادشاه عمان خواست که با ایران صحبت کنید تا پرونده هسته ای را حل کنیم. (3416606) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۳۲:۲۳
جهت اطلاع شما امریکا ما را تحریم کرده نه ما امریکا را!!! (3417190) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۵۰:۴۰
باسواد جان در امور هسته اي حق تحريم ندارد نه حقوق بشر .خوب كاري كرده تحريم كرد مگر نه شما ملت را بيچاره مي كرديد (3417375) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۰۸:۵۱
برجام امضاء شد بخاطر اینکه امریکا فعلا" راه حل مناسب را در این دید . مشکل این کشور در افتادن با کشوری بسیار قویتر از خود به نام امریکاست . کوبا ،کره شمالی ، لیبی و عراق صدام حسین نمونه های بارزی از نبرد بیهوده و نافرجام با امریکاست و امارات و ژاپن و عربستان و ترکیه نمونه های خوبی از ایجاد تعامل با این کشور است . همین الان امارات با داشتن یک وجب خاک قطب گردشگردی و اقتصاد در خاورمیانه است و انوقت ایران با ممنوعیت صدور روادید از طرف امریکا روبرو شده است و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل . (3416540) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۳۲:۲۵
یدا... فوق ایدیهم. (3418352) (alef-3)
 
علي
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۲۴:۱۱
سلام
"بلوکه کردن بخشی از دارائی‌های ایران به عنوان غرامت به نفع خانواده‌های آمریکایی آسیب دیده از تروریسم "

تا جايي كه اخبار رو تعقيب كردم بابت غرامت به گروگانهاي لانه جاسوسي قراره از محل جرايمي كه امريكا از بانكهاي ديگه اي ( مثل پاري باي فرانسه) بخاطر رعايت نكردن تحريمهاي وضع شده عليه ايران گرفته به گروگانها پرداخت بشه نه از محل دارايي هاي بلوكه شده ي ايران

بعدشم توافق نميشد چكار ميكرديم ؟؟؟؟ آيا وقتش نرسيده راه چاره و جايگزين معرفي كنيد نه هي غر بزنيد؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! (3416594) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۳۳:۲۹
ما الان توافق کردیم. آنها زیر توافق زدند. (3418355) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۳۰:۴۲
بهتر است پیشنهاد بدهید. در ابتدای مطلبتان گفتید که «اگر می‌خواهید درست اجرا شود...»
خب پیشنهاد بدهید که دولت چه واکنشی نشان بدهد؟
من دیدگاهم نسبت به دولت جناب روحانی در زمینه‌ی اقتصاد مثبت نیست همینطور در زمینه‌ی برجام، آن را راه ممکن حل بحران هسته‌ای می‌دانم گرچه ایده‌آل نیست و به احتمال زیاد مشکلاتی را در آینده به لحاظ درگیری‌های مشابه این لایحه بین آمریکا و ایران ایجاد می‌کند.

اما شما هم بهتر است پیشنهاد خود را بدهید. اینکه روسیه را مثال زدید، فکر نمی‌کنم قیاس درستی باشد. پس به جای اینکه از نظریه‌ی بازی‌ها نام ببرید، پیشنهاد بدهید. (3416610) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۳۱:۵۲
شما که نمیدونید نظرئه بازیها چیه، حتما باید اسمشو بیارید؟ چرا مرخراف را به اسم علم مینویسید؟
در ضمن شما حتی نمیدانید مصوبه چیست!! یک قراردادی برای ویزا نخواستن از برخی کشورها لغو شده است!! هیچ اثر مستقیمی بر اقتصاد ندارد. اینکه برخی برای راحتی ورود به آمریکا به ایران سفر نمی کنند واقعیت ندارد و صرفا نظر شماست. (3416614) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۳۴:۲۶
هر گشوری برای قوانین داخلی خودش تصمیم میگیرد و اینکه چه نقشی در جهان پیدا میکند
مثلا در قبال شعار مرگ بر امریکا انتظار مهربانی نباید داشت و برعکس
تنها راه حل ممکن تغییر دیدگاه ها نسبت بهم میباشد و امکان پذیر نخواهد بود مگر با اعتماد سازی دو طرف (3416622) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۴۱:۱۲
یرجام هم اجرا نشه که وضعیت اقتصادی ما بدتر خواهد شد ببم جان
ما در وضعیتی نیستیم از این حرفها بزنیم اگر در موقعیت امریکا بودیم حرفای شما رو قبول داشتم ولی الان برجام لغو بشه به نظرت علاوه بر اینکه سایه جنگ روی کشور ما میفته و اقتصاد نابود میشه هر کشوری میرسه حقمون رو میخوره چون میدونه کارمون تمومه
یه مقداری به عاقبت کارامون فکر کنیم یعنی تصور و تخیل کردن اینقدر سخته؟
محض اطلاعتون باید بگم از 90 تا حالا در رکود اقتصادی هستیم نمیدونم اطلاع دارید یا نه؟ (3416647) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۴۳:۲۳
شاید بهتر بود در تمام حوزه ها با غرب مذاکرده می شد تا بهانه حقوق بشر و تروریسم و ... کلا جمع می گردید. اتفاقا قضیه هسته ای بهانه سنگینی بود که در حوزه های حقوق بشر و تروریسم و .. مجموعا امتیازهای خوبی بگیریم. هم ایران و هم آمریکا تاکید داشتند که این مذاکرات در حوزه هسته ای است و تحریم های هسته ای فقط لغو می شوند، بنابراین اگر فردا به بهانه حقوق بشر و ... تحریم شدیم، خارج از این توافق است و دوباره مذاکره و تنش و ... ادامه دارد. (3416664) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۲:۴۸:۱۳
اگه برجامي نبود فرجام كار بسيار بدتر از اين بود. اون موقع 100 برابر بيشتر بهانه داشتن. وضعيت نفت هم بهتر نميشد. پس بيخودي كشش ندهيد. شما بشين يك لقمه نون و بوقلمونت رو بخور بذار اين ملت هم يه چند صباحي دلش به برجام هم شده خوش باشه. (3416685) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۰۱:۰۳
واکنش شدید روسیه ؟ فقط پویتن حرف زد کو عمل ؟؟؟بلد بود مقابله به مثل می کرد! گفت ترکیه نفت از داعش می خره ! یک سند رو نکرد... حتی چین روسیه رو همراهی نکرد .... دست از توهم بردارید... روسیه الان اقصتادش داغونه سر تحریم ها ... (3416728) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۵۵:۴۰
با شما موافقم. اتفاقاً روسیه به کارهای نمایشی عادت داره تا امور زیربنایی و قوی. (3416916) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۳۶:۱۶
باسلام
کسانی که به غیرازخدا دل ببندند محکوم به شکست هستند چه آمریکا چه خر دیگری باشد (3416851) (alef-3)
 
حمیدرضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۵۰:۰۹
سلام
منم موافقم آقای ظریف به عبارتی گربه را دم حجله بکش وگرنه کار برجام نا فرجام میشود و شیرینی اون از دهان ما خواهد رفت .
به نظرم کمی هم باید عصبی برخورد کرد . (3416902) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۵۲:۴۳
آقای دادجو نوشته اید : حرف آخر را در ابتدا باید نوشت: کسانی که بواقع مایل به تحقق برجام و رفع تحریم‌های اقتصادی هستند باید امروز واکنش عملی شدیدی به سیاست آمریکا نشان دهند و آن‌ها که امروز مماشات می‌کنند، مقصر ناکامی برجام در آینده هستند و از اکنون می‌توانند به فکر تدارک مجلس ختم برجام باشند.

ببین الف جواب این متن رو میدم یا جرات انتشار داری یا نه اگه نداری لطف کن کلا این جور اظهار نظرهای یکجانبه منتشر نکن وخون بسیاری از مردم رو به جوش نیار !!
واما جواب : ببینید قبل از این که آمریکا اقدامی عملی صورت بده ما برجام رو نقض کردیم کجا وکی وچه جور ؟ !اون موقع که بلا فاصله بعد از اعلام نتیجه برجام شروع کردیم پیشاپیش برا آمریکا خط و نشون کشیدیم یادتون نرفته غوغایی که سر تاسیس شعبه دروغی مک دونالد راه انداختید ؟ یادتون نیست که با مطرح شدن شائبه نفوذ برخی جوری عمل کردند که انگار آمریکا همین حالا وارد مملکت شده وهمه یهو آمریکایی شدن ؟!! یادتونه در اقدامی کاملا معنا دار پوتین آمد وفاتحانه از دوستی با ایران گفت وگفتید وپیمانهای تجاری ونظامی بستید ؟ خوب آمریکا اگر مذاکره کرد برای این نبود که بیاید راه تجارت واقتصاد رو رو ایران وروسیه وچین واروپا باز کنه وخودش تماشاگر باشه و منافع را دیگران ببرند وما همچنان شعار مرگ بر آمریکا بدهیم وروابط با او را تحریم کنیم! خوب این رفتارهای ما قطعا عکس العملی مشابه در پی دارد. حالا هی فریاد نزنید آمریکا توافق را نقض کرد . ما چه کردیم که او را به این اقدام تحریک کردیم ؟ ضمن این که هر کشوری برای ورود وخروج اتباع بیگانه مختار است سیاست خود را اعمال کند . مگر ما هرکه در شعارهایش مرگ ما را بخواهد به راحتی به ایران راه می دهیم ؟ خوب چرا آمریکا راه بدهد ؟! مگر ما در تمام کشتارهای منطقه آمریکا را مقصر نمی دانیم خوب او هم ما را مقصر می داند در ضمن اگر بی مطالعه وعجولانه زیر برجام بزنیم دقیقا همان که تند روهای آمریکایی وداخلی می خواهند مطمئن باشید همین اروپا ورفیق پوتین هم حق را به ما نخواهند داد . از طرفی صدا سیما مخالف سرسخت برجام است چندان به نقل قولهای تحریف شده او استناد نکنید !! (3416907) (alef-13)
 
امید
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۷:۰۸
آفرین. لب کلام همینه. (3417132) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۱۶:۲۵
احسنت دوست عزیز،پاسخی خوبی بود فقط یه چیز یادت رفت "آزمایش موشکی ایران پس از پذیرفتن عدم انجامش در قطعنامه شورای امنیت" که مطمئنا این یکی داستانش ادامه داره..
درضمن آقای دادجو مقایسه مسائل خانوادگی که باید توام با احساس و عشق باشه با مسائل سیاسی که پر از دروغ وتزویره خیلی زشت بود.متاسفم براتون!!! (3417435) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۳۹:۲۵
برادر ما برجام را نقض نکردیم. مواردی که گفتید هیچ کدام به برجام ربطی ندارد. (3418360) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۳:۵۵:۴۹
واکنش شدید روسیه به ترکیه رو خوب اومدی! هرچند ما که واکنش خاصی ندیدیم جز تحریم گوجه فرنگی و خیار ترکیه! (3416917) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۰۳:۵۷
حداق نتیجه برجام از دستور خارج کردن پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل می باشد. با این توافق آمریکا هرگز بتواند اجماعی علیه ایران در سازمان ملل بدست آورد. فراموش نکنیم در حال حاضر تندروهای آمریکایی بدلیل از دست دادن اجامع علیه ایران در جامعه جهانی، شخصا اقدام به هر عملی خواهد نمود، نباید نگران بود!!! (3416938) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۱:۴۰:۲۰
نباید نگران بود!!! عجب نتیجه‌گیری باحالی (3418363) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۲۳:۵۷
قبل از برجام لااقل عزت داشتیم و این آمریکای کثیف حسرت حرف زدن با وزیر خارجه و ریاست جمهور را داشت اما الان چی؟
خون شهیدان هسته ای پایمال شد هسته ای تعطیل شد دوستان خارجی از ما نارحت شدند و هیچ چیزی عاید کشور نشده و یک تحریم بدتر از قبل تحمیل شد - همین بحث عدم تمایل به سفر و سرمایه گذاری درایران- (3416995) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۷:۴۳
برای همین هم رئیس جمهورمون هی نامه میفرستاد برای رئیس جمهور های آمریکا و البته، جوابی هم نمیگرفت! (3417134) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۰۹:۰۹
آمریکا حسرت دست دادن با وزیر ما رو داشت؟ چرا از خواب بیدار نمیشید؟ حد و اندازه ما برای آمریکا چیزی مثل بورکینافاسو برای ایران هست (3417138) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۳۹:۰۰
سرکاری برادر ،عزت کجا بوده . تو دنیا هیج جا راهمون نمی دهند رئیس جمهور این مملکت احمدی نژاد را در امریکا هو کردند و هزاران بی محلی دیگر ..... عزت داریم خیلی زیاد (3417209) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۲:۵۶:۰۲
ملت با جیب خالی پز عالی برای شما ها ! عزت ؟ ساختن پراید عزتتونه ؟ یا اثر انگشت گرفتن تو عمارات ؟ (3418133) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۳۳:۱۸
برادران دلواپسان توجه توجه ! منتشر شده در الف

کد مطلب: 319992
کارشکنی روس‌ها علیه پاسپورت ایرانی
تاریخ انتشار : شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۸
نهادهای انتظامی روسیه به دلیل آنچه «تحولات سیاسی - اجتماعی خاص» خوانده‌اند، از ورود تعدادی از مسافران ایرانی در برخی مبادی نظیر فرودگاه‌های مسکو به داخل خاک این کشور ممانعت کرده‌اند.

به نوشته روزنامه خراسان، بر اساس گزارش یک نهاد مسئول به تعدادی از مدیران دستگاه‌های مختلف اجرایی، اعلام شده است که نهادهای انتظامی روسیه به دلایلی که آن را برخی «تحولات سیاسی - اجتماعی خاص» می‌خوانند، از ورود تعدادی از مسافران ایرانی در مبادی چون فرودگاه‌های مسکو به داخل خاک این کشور ممانعت کرده و آنها را مجبور به عودت به کشورمان می‌کنند که این موضوع نیازمند بررسی و پیگیری است.

جوابی دارید به رفیقتون بدید ؟! (3417033) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۱:۳۳:۳۷
ربطش به بحث چیه جالبه فرافکنی تکنیک همه شماست تا می گیم مشکل اقتصادی م یگید احمدی نزاد تا می گیم امریکا می گید روسیه حواست هست ما با هر کس اشتباه بکنه مشکل داریم می فهمی هم وطن (3417986) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۴۵:۲۲
مطمئنا شماها نه دلتون به حال اقتصاد ایران می سوزه و نه اساسا درک درستی از پیشرفت و فن اوری دارید.
فقط می خواهید حداقل تا زمان انتخابات هیچ امید و خوشبینی بین مردم در مورد برجام اتفاق نیوفته (3417071) (alef-3)
 
بازارى
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۴۵:۵۶
خدا كنه جنك و درگيرى بشه و بازار از حالت ركود خارج شود خدايا خدايا دلار هشت هزار تومان چقدر مزه داره (3417073) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۴۶:۰۱
فراموش نکنید اولین کاری که ایران بعد از فرجام انجام داد تحریم خرید کالاهای آمریکایی بود که به صورت بخشنامه مطرح شد. یعنی هم ما و هم آمریکایها میدانستیم که فرجام پایان دشمنیها نبوده و نیست. به هر حال این کشمکش ۴۰ ساله حالا حالا ادامه خواهد داشت و هزینه زا خواهد بود. (3417074) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۴:۵۶:۳۱
من نمى دونم بعضى ها روزى شونو چه جورى از انرژى هسته اى در ميارن لطف كنند ياد ما هم بدهند چون مدتهاست كه ديگه مردم ايران دارن جور هسته اى بودن كشور رو مى كشن (3417103) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۰۲:۵۳
باید دشمنی و شعار های تو خالی را کنار بگذاریم و در عمل به امریکا ثابت کنیم که ما در حرف و عمل صادق هستیم انوقت اقتصاد ما رونق پیدا میکند و مردم هم روی خوشی خواهند دید در غیر اینصورت همان آش هست و همان کاسه و شاید بدتر هم بشود و مردم نیز به بدتر از این روز بیفتد (3417256) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۰۳:۰۲
همیشه افراد وطن فروش و دلال در کشور بوده . این افراد بشدت طرفدار وسینه چاک امریکا و به زیر سلطه امریکا رفتن هستند . چون با وطن فروشی یا دلالی پول خوبی به جیب می زنند . این دسته از افراد معمولان بی سواد و نادان هستند . لذا چون هیچ کاری از دستشان بر نمی اید می خواهند با پول هر چه دلشان خواست بخرند . اما عامه مردم وطن پرست و تعداد زیادی انسان متخصص در کشور وجود دارند که بوسیله دلالان وطن فروشان به کنار رانده شده اند . اگر این متحصصین فرصت کار پیدا کنند وضعیت اقتصاد را تا حدودی بهبود می بخشند و محصولات را با کیفیت وارزان می کنند. (3417257) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۶:۴۱:۳۹
جواب شما مطلبی است که آقای صادق زیبا کلام منتشر کرده.

پس مرگ بر آمریکای ما هم نقض برجام محسوب میشه. (3417353) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۷:۱۱:۵۰
شما مرگ بر آمریکا وآتش زدن پرچم آمریکا را متوقف کنید تا اونا هم درست رفتار کنند.
مردم بدبخت هم که دستشون به جایی بند نیست باید هزینه بپردازن تا روزی که بمیرن بدون اینکه در این دنیا ذره ای رفاه و آرامش داشته باشن. (3417426) (alef-3)
 
حسین
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۲:۰۴:۵۰
آنچه که یک کشور رو میسازه کار هست و سلامت اقتصادی نه لزوما روابط دیپلماتیک به هر هزینه‌ای.

این جمله رو نه کسی از مردم میشنوه نه از مسئولین (3418375) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.