نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507966
مرد جوان یک هفته با مرگ فاصله دارد
بخش حوادث الف، 12 شهریور 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
پسری که در نوجوانی مرتکب قتل شده و ١٧ سال است در زندان به سر می‌برد اگر نتواند تا دو هفته دیگر ٢٠٠‌ میلیون تومان دیگر از پولی که اولیای‌ دم خواسته‌اند را آماده کند، قصاص می‌شود.

به گزارش شرق، ما این جوان که مهدی نام دارد، از ١٥سالگی در زندان به‌سر می‌برد و متهم است شوهرخواهرش را در یک نزاع به قتل رسانده‌ است. 

به گزارش خبرنگار ما، ١٧ سال قبل مأموران پلیس با تماس تلفنی مردی باخبر شدند فردی بر اثر اصابت چاقو بر بدنش جانش را از دست داده‌ است. 

پلیس در تحقیقات اولیه متوجه شد ضارب نوجوانی ١٥ساله به نام مهدی است که شوهرخواهرش را به قتل رسانده‌ است. دقایقی بعد از مشخص‌شدن این موضوع مهدی بازداشت شد و بعد هم به قتل اعتراف کرد. او گفت: به خاطر اختلافی که خواهر و شوهرخواهرم داشتند، من وارد این درگیری شدم. شوهرخواهرم به خانه ما آمد و بدوبیراه گفت و من هم عصبانی شدم و این اتفاق افتاد. بعد از اعترافات متهم پرونده جهت رسیدگی به دادگاه ارسال و متهم با درخواست اولیای ‌دم به قصاص محکوم شد. با اینکه یکی از اولیای ‌دم فرزند مقتول و نوزاد بود، عموهای او تعهد دادند که تفاضل دیه را بپردازند تا مهدی قصاص شود. 

بعد از صدور حکم قصاص با توجه به اینکه مهدی نوجوان بود، تلاش‌های زیادی برای جلب رضایت اولیای ‌دم انجام شد اما برادران مقتول مخالفت کردند و سرانجام مهدی اولین‌بار بعد از ١٨سالگی پای چوبه‌ دار رفت. با وساطت مسئولان زندان و مجریان حکم اولیای ‌دم تصمیم گرفتند فعلا حکم قصاص را اجرا نکنند. در این مدت فرزند مقتول نیز بزرگ شد و یک‌ بار دیگر اولیای ‌دم درخواست اجرای حکم قصاص کردند؛ این‌بار نیز با وساطت مجریان حکم، متهم از پای چوبه‌ دار برگشت و اولیای ‌دم گفتند برای اینکه رضایت بدهند، مهدی باید ٥٠٠‌ میلیون تومان بدهد. در مهلت تعیین‌شده خانواده مهدی نتوانستند پول درخواستي اولیای ‌دم را آماده کنند و با وجود اینکه چندین قطعه زمین به اولیای ‌دم داده‌ شده ‌بود اما آنها گفتند قطعا ٥٠٠‌ میلیون تومان را می‌خواهند.

سه‌شنبه‌شب یک‌ بار دیگر مهدی برای اجرای حکم به سلول انفرادی برده ‌شد. این‌بار مسئولان دادسرای جنایی تهران بعد از صحبت با اولیای دم آنها را راضی کردند تا یک‌ بار دیگر فرصت دهند و در قبال دریافت پول اعلام رضایت کنند. 
یکی از اعضای خانواده مهدی روز گذشته به خبرنگار ما گفت: مردم خیر تاکنون ١٠‌ میلیون تومان به ما کمک کرد‌ه‌اند که از آنها بسیار تشکر می‌کنیم اما مبلغی که از ما خواستند آن‌قدر زیاد است که توان تأمین آن را نداريم؛ ضمن اینکه اولیای ‌دم زمین‌هایی که داشتیم را هم از ما گرفتند.وی گفت: مهدی زمانی که به زندان رفت، ١٥ساله بود و حالا ٣٢ساله است. درگیری و قتل شوهرخواهرش زندگی خانواده ما را نابود کرده ‌است. وقتی این قتل اتفاق افتاد، خواهرزاده مهدی چندروزه بود؛ او حالا به سن قانونی رسیده و در این مدت هم با مادرش نبوده است. زندگی خانوادگی ما به‌هم ریخته است و اگر مهدی قصاص شود، وضعیت بدتر می‌شود. 

محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران درباره این پرونده گفت: درحال‌حاضر با اولیای دم صحبت شده، مبلغ تعیین شده و زمان داده‌اند که امیدواریم تا مدت تعیین‌شده به نتیجه برسد و به صلح و سازش نهایی ختم شود. وی درباره روند زمانی که به مهدی داده شده است نیز گفت: در آخرین مرحله از اجرای احکام قصاص با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای جنایی تهران که زیر نظر من فعالیت می‌کند، شش نفر از محکومان به قصاص موفق به اخذ رضایت یا دریافت مهلت شدند. یکی از آنها نیز مهدی بود و اعلام می‌کنم دادسرای جنایی از خیرانی که قصد کمک داشته باشند، استقبال می‌کند و از آنها می‌خواهیم در جهت صلح و سازش و اخذ رضایت و تهیه مبالغ به دادسرای جنایی مراجعه کنند تا برای بخشش این متهم و دیگر متهمانی که با پرداخت پول مشکلشان حل می‌شود، زمینه‌ای فراهم شود، در این مورد خاص هم فکر می‌کنم می‌توان رضایت اولیای دم را گرفت و مهدی بهلولی در زمان قتل زیر ١٨ سال بوده است.
 
شهروندان خیری که می‌خواهند به مادر مهدی کمک کنند تا فرزندش را از قصاص نجات دهد، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره ٦٠٣٧٩٩١٨١٦٦٧٥٣٨٧ بانک ملی به نام فاطمه احمدیانی (مادر مهدی) واریز کنند. لازم به ذکر است در گزارش‌های بعدی از پرونده مهدی مبلغ جمع‌آوری‌شده به اطلاع مخاطبان خواهد رسید.
 
کلمات کلیدی : قتل+اولیای‌ دم+ زندان+ نزاع+ چاقو
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۲:۱۷:۲۷
چند روز پيش براي يك بيمار اطلاعيه زديد بسار كاره پسنديده اي بود.من هم كمك كردم در حد توان.ولي براي قتل لطفا............................ (4544025) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۸:۱۸:۴۴
اگر نتواند تا دو هفته دیگر ٢٠٠‌ میلیون تومان دیگر از پولی که اولیای‌ دم خواسته‌اند را آماده کند، قصاص می‌شود.!!!!!!!! (4544501) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.