توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 275261
افشاگری‎ هاآرتص‎ درباره ‎بمب ‌‎رادیولوژیک ‎اسرائیل
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۱
روزنامه «هاآرتص» از اقدام رژیم صهیونیستی در انجام آزمایش بمب‌های رادیولوژیک در صحرای دیمونا پرده برداشت که هدف آن ارزیابی پیامدهای این انفجار بر دشمنان این رژیم بوده است.

به گزارش فارس، روزنامه «هاآرتص» در گزارشی از آزمایش بمب‌های رادیولوژیک از سوی رژیم صهیونیستی پرده برداشت و نوشت: اسرائیل اخیرا در ارتباط با یک پروژه چهار ساله در راکتور هسته‌ای «دیمونا»، یکسری آزمایش انجام داده است تا آسیب‌ها و پیامدهای انفجار بمب‌های رادیولوژیک بر نیروهای دشمن را ارزیابی کند.

بر اساس این گزارش، بیشتر این انفجارها در صحرای دیمونا انجام شده و یکی از آنها در یک مکان در بسته مورد آزمایش قرار گرفته است. نتیجه این تحقیقات تشعشعات بالا در مرکز این انفجارها را نشان داده است. برخی منابع اعلام کردند این اقدام فراتر از اثرات روانی، خطر چشمگیری نداشته است.

به نوشته هاآرتص،‌ در سال ۲۰۱۰، کارکنان سایت اتمی دیمونا یکسری آزمایش با نام پروژه «صحرای سبز» را آغاز کردند که هدف آن اندازه‌گیری پیامدهای انفجار بمب رادیولوژیک در اراضی اشغالی بود. این پروژه سال ۲۰۱۴ به پایان رسید و یافته‌های آنها در یک گردهمایی علمی ارائه شد و بر روی پایگاه‌های اطلاعاتی علم هسته‌ای قرار گرفت. محققان اعلام کردند این آزمایشات برای اهداف دفاعی بوده و آنها ابعاد تهاجمی این آزمایشات را مد نظر نداشته‌اند.

در این گزارش آمده، مواد رادیواکتیو برای بخش‌های صنعتی و پزشکی قابل استفاده است و کسانی که تهدید به استفاده از آن به عنوان سلاح می‌کنند، قصد دارند به ترس ناشی از انفجار آن بیافزایند.
 
کلمات کلیدی : هاآرتص‎+بمب ‌‎رادیولوژیک+‎اسرائیل