توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477050
اختلاف ۳۰۰ میلیاردی کمیته امداد و صندوق بیمه روستاییان و عشایر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
مدیر کل اداره بهداشت و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد از اختلاف ۳۰۰ میلیاردی این نهاد با صندوق بیمه روستاییان و عشایر خبر داد و گفت: اجازه نمی دهیم حق مددجویان کمیته امداد پایمال شود.

به گزارش مهر، جعفر رحیمی در نشست خبری با بیان اینکه صندوق بیمه روستاییان و عشایر از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: در سال ۸۶ مقرر شد کمیته امداد تا سقف ۱۴۰ هزار نفر از زنان روستایی و عشایر را در این صندوق بیمه کند که یک سوم حق بیمه از سوی امداد و دوم سوم باقی مانده از سوی دولت پرداخت می‌شد.

وی ادامه داد: از آنجا که سقف ۱۴۰ هزار نفر از سوی زنان سرپرست خانوار روستایی تکمیل نشد در مرحله بعد مردان روستایی و در گام بعدی زنان و مردان شهری به این صندوق معرفی شدند تا سقف ۱۴۰ هزار نفر دریافت خدمات پر شود.

مدیر کل اداره بهداشت و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد خاطرنشان کرد: صندوق طبق اساسنامه نمی‌تواند افراد شهری را بیمه کند و اگر هم بیمه کند در پایان ۳۰ سال اجازه پرداخت مستمری و بازنشستگی را نخواهد داشت.

رحیمی از وجود برخی تخلفات در معرفی افراد به این بیمه پرده برداشت و تأکید کرد: در معرفی افراد به این بیمه و پر کردن سقف ۱۴۰ هزار نفر تخلفاتی روی داد به طوری که افراد شهری به بیمه معرفی شدند و به همین دلیل و دلایل دیگر از جمله کمبود بودجه از سوی دولت پرداخت حق بیمه مددجویان به صندوق در حد فاصل سال‌های ۸۹ تا ۹۱ انجام شد، پرداخت نشد.

وی افزود: دولت در سال ۹۲ مبلغ حق بیمه را در اختیار کمیته امداد قرار داد و از سال ۹۳ و ۹۴ حق بیمه‌ها به صندوق واریز شد اما صندوق به دلیل وجود اختلافات و پرداخت نشدن حق بیمه سال‌های ۸۹ تا ۹۱ هیچ خدمتی به بیمه شدگان ارائه نداد.

مدیر کل اداره بهداشت و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد در خصوص تعداد بیمه شدگان روستایی در این طرح گفت: ۸۰ هزار روستایی در این طرح بیمه شدند و مابقی یعنی حدود ۶۰ هزار نفر افراد شهری یا کسانی بودند که همپوشانی بیمه‌ای با سازمان تأمین اجتماعی داشتند به همین دلیل امکان ارائه خدمات به آنها وجود نداشت.

رحیمی گفت: از سال ۹۴ تمام حق بیمه‌ها را با صندوق تسویه کردیم و برای دو و نیم سال باقی مانده نیز ۱۴۰ هزار حق بیمه پرداخت کردیم اما صندوق بیمه روستاییان و عشایر هنوز به تعهدات خود برای پرداخت مستمری عمل نکرده است و عمل به تعهدات را منوط به دریافت ۳۰۰ میلیارد تومان جریمه حق بیمه کرده است.

وی از نامه نگاری به دفتر ریاست جمهوری، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه خبر داد و تأکید کرد: تا رسیدن به حق کمیته امداد پیگیر موضوع هستیم زیرا پرداخت نشدن حق بیمه از سوی دولت بوده و دلیلی ندارد که کمیته امداد ۳۰۰ میلیارد تومان جریمه را از محل درآمدهای مردمی پرداخت کند. با این حال صندوق بیمه اصرار دارد برای ۳۰ هزار نفر همپوشانی بیمه هم حق بیمه خود را دریافت کند.

مدیر کل اداره بهداشت و بیمه‌های اجتماعی کمیته امداد اظهار کرد: در این مدت حدود ۸ هزار نفر از افراد بیمه شده فوت شده‌اند و صندوق موظف است به آنها مستمری پرداخت کند همچنین حق بیمه افراد دارای همپوشانی را باید به کمیته امداد بازگرداند اما در این مورد هم تخلف کرده‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد: با ورود رئیس جمهور به موضوع اختلاف ۳۰۰ میلیاردی کمیته امداد با صندوق بیمه روستاییان و عشایر حل شود تا حقی از مددجویان این نهاد ضایع نشود.
 
کلمات کلیدی : کمیته امداد + صندوق بیمه روستاییان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.